Na júnový Topfest zavíta aj režisér Emir Kusturica s kapelou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emir kusturica
Emir Kusturica a No Smoking Area. Foto: SITA/EMIR KUSTURICA & NO SMOKING ORC

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Na jubilejnom desiatom ročníku hudobného festivalu Topfest, ktorý sa bude konať 27. až 29. júna na letisku v Piešťanoch, vystúpi balkánsky režisér a hudobník Emir Kusturica s hudobným projektom No Smoking Orchestra.

Toto 10-členné bosniansko-srbské zoskupenie hráva rockové skladby obohatené o prvky folku, popu, tanga a dokonca i techna. V hudbe No Smoking Orchestra počuť okrem gitár, bicích a klávesov aj zvuky akordeónu, huslí, saxofónu či tuby. Samotný Kusturica hrá na rytmickú gitaru a stará sa tiež o vokály. V skupine pôsobí ako bubeník aj jeho syn Stribor.

Azda najpevnejšie puto ku kapele majú spevák Nele Karajlič a jeho mladší brat Seid Mali, ktorí sú v No Smoking Orchestra od jeho vzniku v roku 1997. Kusturica a bratia Karajličovci spoločne pôsobili ešte v pôvodnom zoskupení Zabranjeno Pušenje, ktoré sa rozpadlo začiatkom 90. rokov po vypuknutí vojny v niekdajšej Juhoslávii, kde bolo dovtedy veľmi populárne. Nevyhlo sa však ani škandálom. O azda najväčší sa postaral Nele Karajlič, keď si na jednom z koncertov robil žarty zo zosnulého juhoslovanského prezidenta Josipa Broza Tita, čo neuniklo domácim médiám, ktoré incidentu venovali nevídanú pozornosť.

No smoking area
Foto: kritifm1015.gr

Kusturica a Karajličovci sa s obmenenou zostavou hudobníkov na scénu vrátili albumom Ja nisam odavle (1997). Nasledovala vydarená štúdiovka obsahujúca skladby použité v Kusturicovom filme Čierna mačka, biely kocúr (1998) a v roku 2000 ďalší úspešný album Unza Unza Time, ktorým sa Balkánci definitívne štýlovo vyhranili a svojimi charakteristickými skladbami si získali ďalších priaznivcov v mnohých európskych krajinách.

Značný úspech však zaznamenali aj v Južnej Amerike, kde pri svojej prvej návšteve pred siedmimi rokmi z pôvodne plánovaných dvoch koncertov urobili päť. Do tejto chvíle má No Smoking Orchestra na konte päť albumov a výber najlepších piesní, ktorý vyšiel v roku 2009.

Bosniansko-srbská skupina v zozname účinkujúcich na 10. ročníku Topfestu doplní už skôr potvrdenú španielsku formáciu Ska-P, českú kapelu Čechomor, ako aj domácich interpretov Horkýže Slíže, Tublatanka, IMT Smile a Arzén. Permanentky na festival sa v súčasnosti predávajú za 35 eur.

Lístok na štvrtok stojí do 31. decembra 25 eur, jednodňová vstupenka na piatok alebo sobotu 20 eur. Pre fanúšikov je k dispozícii aj limitovaný počet VIP permanentiek zahŕňajúcich sedenie na tribúne, klimatizovaný stan, občerstvenie, samostatné splachovacie WC či VIP parkovanie. Agentúru SITA informoval PR manažér podujatia Ján Kakaščík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emir Kusturica