Na expolicajta Kučerku vydali európsky zatykač, bol obvinený v kauzách Očistec aj Judáš

Marián Kučerka
Bývalý vyšetrovateľ NAKA Marián Kučerka, na ktorého bol vydaný Európsky zatýkací rozkaz. (22. január 2023) Foto: SITA/Ministerstvo vnútra SR, www.minv.sk

Na bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku bol vydaný Európsky zatýkací rozkaz. Ako vyplýva z databázy hľadaných osôb na internetovej stránke Ministerstva vnútra SR, z tohto dôvodu bolo po ňom vyhlásené pátranie. Momentálne by sa mal Marián Kučerka nachádzať v Bosne a Hercegovine.

Prijímanie úplatku

Marián Kučerka sa opakovane nedostavil na verejné zasadnutie Najvyššieho súdu SR, na ktorom sa malo rozhodnúť o jeho odvolaní proti neprávoplatnému odsúdeniu za prijímanie úplatku.

Odôvodnil to tým, že počas návštevy hlavného mesta Bosny a Hercegoviny Sarajeva sa mu zhoršil zdravotný stav a bola mu nariadená medikamentózna liečba a pokoj na lôžku. Ako ďalej uviedol, trpí mimo iného problémami so srdcom a krvným tlakom.

Bývalý vyšetrovateľ

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal v marci minulého roku bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok. Marián Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.

Prokurátor bývalého vyšetrovateľa NAKA obžaloval pre skutok kvalifikovaný ako zločin prijímania úplatku a druhý skutok ako obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Kučerka
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNAKA Národná kriminálna agentúraŠpecializovaný trestný súd SR