Muž napadol kňaza počas novoročnej omše. Hrozia mu až tri roky za mrežami (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Útočník na napadol mladého kňaza počas slúženia novoročnej liturgie v gréckokatolíckom chráme v Bardejove.
Facebook/Polícia SR
  • aktualizované 3. januára 14:22

Počas prvého dňa tohto roku dopoludnia bol pri slúžení liturgie v gréckokatolíckom chráme v Bardejove napadnutý 26-ročný kňaz. Ako informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, muž rukou udrel kňaza do ramena. Napadnutý kňaz neutrpel žiadne zranenia, k útoku však došlo na verejnosti prístupnom mieste.

„Prípadom sa zaoberá poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Bardejove, ktorý začal trestné stíhanie vo veci prečinu výtržníctva,“ uviedla hovorkyňa s tým, že zákon pri tomto trestnom čine stanovuje pre páchateľa trestnú sadzbu odňatia slobody až na tri roky.

Slovensko zažíva krízu autorít

Útok na mladého kňaza, ktorý sa odohral počas slávenia liturgie na Nový rok vo farnosti na sídlisku Vinbarg v Bardejove, je podľa prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka ohrozením osoby kňaza v jeho službe.

„Pre mňa je to nepochopiteľný skutok. Chápem, že situácia v spoločnosti je aj pod vplyvom pandémie koronavírusu napätá, no takéto prejavy nič nevyriešia. Kresťanstvo podľa vzoru Ježiša Krista šíri lásku, pokoj a odpustenie. Preto som veľmi rád, že takéto slová adresoval veriacim samotný napadnutý kňaz a pozval ich k odpusteniu a modlitbe za výtržníka,“ povedal arcibiskup s tým, že tento incident ho ešte viac utvrdil o potrebe modlitby za našu spoločnosť, pričom uviedol, že aj sám výtržníkovi odpúšťa, žehná mu a modlí sa za neho.

Slovensko podľa Babjaka zažíva krízu autorít. „Ukážme, že Slovensko vie byť jednotné, odstráňme spomedzi seba múry rozdelenia, či neodpustenia a budujme medzi sebou tak potrebné mosty pochopenia, lásky a vzájomnej jednoty. Dávajme dobrý príklad mladej generácii, aby nestrácala ideály, aby neblúdila v rozmanitých spletiach nadávok, pohoršení a segregačných postojov. Budúcnosť so sebou prináša vždy nové výzvy a nové pozvania, no nikdy nezabudnime na to, kto sme, odkiaľ sme vzišli a čo po celé stáročia formovalo tento malý národ pod Tatrami,“ vyzval arcibiskup všetkých, ktorí zastávajú v našej krajine akýkoľvek dôležitý úrad.

Výtržníka museli vyviesť z chrámu

Počas slávenia svätej liturgie v sobotu 1. januára v gréckokatolíckom chráme na sídlisku Vinbarg v Bardejove predstúpil pred kňaza muž, ktorý mal oblečenú bundu s urážlivým textom voči Bohu. Po tom, čo kňaz predniesol čítanie zo svätého evanjelia, muž k nemu pristúpil a udrel ho do pravého ramena.

K výtržníkovi hneď pristúpili blízko stojaci veriaci a vyviedli ho z chrámu. Muž aj počas tohto momentu v chráme vulgárne nadával. Ako ďalej informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, kňaza incident zjavne rozrušil, ale v závere liturgie povzbudil veriacich, aby mali s výtržníkom pochopenie, pomodlili sa za neho a odpustili mu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Babjak
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR