MS v šípkach s rekordnými prémiami a prvýkrát bez Taylora. Favoritom fenomenálny Van Gerwen

Michael van Gerwen
Michael van Gerwen. Foto: archívne, Steven Paston/PA via AP.

LONDÝN 13. decembra (WebNoviny.sk) – Počas nadchádzajúcich takmer troch týždňov sa v ikonickom komplexe Alexandra Palace na severe Londýna uskutočnia v poradí 26. majstrovstvá sveta najprestížnejšej šípkarskej organizácie PDC.

Pre hráčov budú pripravené prémie v celkovej hodnote 2,5 milióna libier (2,77 mil. eur), čo z nich robí finančne najlukratívnejší turnaj histórie.

Oproti prvému turnaju z roku 1994 vzrástla dotácia 40-násobne. Víťaz si okrem prémie 500 000 libier odnesie aj trofej. Nesie meno Sida Waddella, komentátora, ktorý sa obrovskou mierou zaslúžil o popularitu tohto športu.

Phil Taylor prvýkrát chýba

Nastávajúci svetový šampionát bude niesť aj ďalší primát. Vôbec prvýkrát v histórií PDC sa na najslávnejšom podujatí nepredstaví legendárny Phil Taylor. 16-násobný majster sveta (14 titulov v PDC a 2 v BDO pozn.) sa so svojou kariérou rozlúčil po predchádzajúcich majstrovstvách sveta.

„The Power“ ako znie jeho prezývka, bol synonymom šípok a poznala ho široká športová verejnosť. O jeho popularite svedčí aj fakt, že v roku 2010 obsadil druhú pozíciu v ankete britskej televíznej spoločnosti BBC o športovca roka.

Na majstrovstvách sveta PDC odohral celkovo 121 zápasov, pričom si v nich pripísal neuveriteľných 110 víťazstiev. Medzi rokmi 1995 až 2003 dokázal dokonca odohrať 44 zápasov bez prehry.

Rekordný počet hráčov

Na majstrovstvách sveta bude tento rok súperiť rekordný počet hráčov. Štartové pole bude tvoriť dovedna 96 šípkarov z 29 krajín. Medzi účastníkmi je aj český reprezentant Karel Sedláček.

Špecifikom PDC je, že na rozdiel od svojej konkurenčnej organizácie BDO neorganizuje turnaje v ženskej kategórii. PDC je otvorená pre všetkých bez ohľadu na pohlavie a šancu presadiť sa má každý, kto dokáže preukázať svoje schopnosti. Pred štartom tohto šampionátu sa však PDC rozhodla zaručiť istotu štartu aj dvom ženám a zorganizovala dve kvalifikácie.

Jedna bola určená pre hráčky z Britských ostrovov a postúpila z nej zrejme najlepšia ženská hráčka sveta, štvornásobná majsterka sveta Lisa Ashtonová. V druhej kvalifikácii, určenej pre šípkarky zo zvyšku sveta kraľovala Ruska Anastasia Dobromyslovová, ktorá v minulosti už na majstrovstvách sveta PDC štartovala.

Hala bude beznádejne vypredaná

Šampionát PDC ťaží aj z výborného načasovania. Turnaj štartuje pár dní pred Vianocami a novy majster sveta je korunovaný až po Novom roku. Ku koloritu turnaja patria kostýmy a návštevníci podujatia sa snažia predháňať v tom, kto dokáže vymyslieť niečo šialenejšie.

Stretnúť Donalda Trumpa s Kim Čong-Unom a Super Máriom za jedným stolom nie je nič nezvyčajné. Obrovskou devízou turnaja je miesto konania. To, čo pre futbalových fanúšikov znamená Wembley, to je pre šípkarov Alexandra Palace.

Historická budova vypínajúca sa nad Londýnom bola od momentu svojho postavenia miestom, kam sa chodili domáci zabávať. Hala má kapacitu len niečo cez 3-tisíc miest a počas celého turnaja je beznádejne vypredaná.

Obhajcom titul je Rob Cross

Titul obhajuje Angličan Rob Cross, ktorý vlani zaznamenal príbeh ako z ríše snov. Bývalý elektrikár sa z najcennejšej trofeje radoval po roku pôsobenia v profesionálnych šípkach. Vo finále dokázal zdolať pri rozlúčke s kariérou Phila Taylora, za čo zinkasoval šek v hodnote 400 000 libier (443 000 eur.).

Za najväčšieho favorita turnaja je považovaná aktuálna svetová jednotka, Holanďan Michael van Gerwen. Suverén, ktorý prevzal žezlo vládcu svetových šípok po viackrát spomenutom Taylorovi zvíťazil v tejto sezóne na 19 turnajoch. Dvojnásobný svetový šampión však v posledných dvoch mesiacoch predviedol aj niekoľko zakopnutí, čo môže cestu za svetovým titulom otvoriť aj ďalším hráčom.

Za jeho najväčšieho vyzývateľa možno označiť škótsku hviezdu Garyho Andersona. „Lietajúci Škót“ sa podobne ako van Gerwen radoval z titulu majstra sveta dvakrát. V tomto roku bol zároveň jeho najvýraznejším konkurentom na turnajoch najvyššej kategórie „major“, keď zvíťazil na prestížnych UK Open, World Matchplay a Champions League of Darts.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michael van Gerwen