MS v hokeji do 20 rokov: Chromiak strelil dva góly, ale Slovensko tesne podľahlo USA (video+foto)

MS v hokeji do 20 rokov: USA - Slovensko
Američan Matthew Knies (89) prekonáva slovenského gólmana Šimona Latkóczyho počas zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Red Deer (Westerner Park Centrium), 26. december 2021. Foto: Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 27. decembra 10:24

Slovenskí hokejisti prehrali s obhajcami titulu Američanmi 2:3 vo svojom úvodnom zápase na juniorskom svetovom šampionáte v Kanade. Najlepšími hráčmi duelu boli dvojgólový útočník Martin Chromiak a gólman Drew Commesso.

Druhým súperom zverencov trénera Ivana Feneša budú presne o deň neskôr Švédi. V stredu 29. decembra od 22.30 SEČ nastúpia proti Rusom a v záverečnom vystúpení v B-skupine narazia na Silvestra od 1.00 SEČ na rovesníkov zo Švajčiarska.

15:18 – 2:0 M. Samoskevich (M. Coronato, M. Beniers) – presilová hra
32:42 – 3:0 L. Slaggert (W. Kaiser, T. Dickinson)
41:03 – 3:1 M. Chromiak (M. Kašlík, S. Kňažko) – presilová hra
57:27 – 3:2 M. Chromiak (Š. Nemec, O. Myklucha)

Vylúčenia:
0:52 USA – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
4:57 L. Slaggert – 2 min. (podrazenie)
11:46 M. Štrbák – 2 min. (nedovolené bránenie)
13:25 Š. Nemec – 2 min. (podrazenie)
19:56 M. Carter – 2 min. (nedovolené bránenie)
26:07 M. Štrbák – 2 min. (hrubosť)
38:59 W. Kaiser – 2 min. (hrubosť)
38:59 R. Faith – 2 min. (hrubosť)
39:50 M. Beniers – 2 min. (zovretie puku)
57:05 M. Stacha – 2 min. (hrubosť)
57:25 L. Slaggert – 2 min. (hrubosť)

strely na bránu: 42:25, vylúčenia: 6:5 na 2 min., presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Kika (ČR), J. Kova (Fín.) – R. Jackson (Kan.), D. Persson (Švéd.), 1613 divákov

USA: Commesso – Sanderson, Moore, Kaiser, Faber, Kleven, Hughes, Peart – Berard, Beniers, Coronato – Knies, Cooley, Mazur – Slaggert, Dickinson, Samoskevich – Savage, James, Lucius – Pastujov
Slovensko: Latkóczy – Kňažko, Stacha, Petrovický, Š. Nemec, Bečár, Štrbák, Kmec – Chromiak, Myklucha, Kašlík – Mešár, Petrovský, Slafkovský – Jedlička, Dvorský, Faith – Demek, Sýkora, Lašák – Krajč

Kontaktný gól v 58. minúte

V úvode stretnutia slovenskí hokejisti nevyužili dve presilovky, potom mladí Američania v početnej výhode o dvoch korčuliarov skórovali zásluhou Matthewa Kniesa a v pokračujúcej presilovke o jedného hráča pridal ďalší gól Matthew Samoskevich.

V druhej časti pridal tretí presný zásah amerického výberu Landon Slaggert a keďže zámorský tím mal výraznú streleckú prevahu, tak sa zdalo, že duel bez väčších problémov dotiahne do úspešného konca. Na začiatku tretej dvadsaťminútovky však Chromiak v presilovke skorigoval na 1:3 a slovenskí mladíci mali aj ďalšie príležitosti, no kontaktný gól dosiahol až v 58. minúte opäť Chromiak.

„V druhej tretine sme začali hrať hokej, ktorým sa nesmieme prezentovať. Dlhé striedania, riešili sme veci v panike, strácali sme puky na modrých čiarach. Toto je top level, kde musíme využívať šance, aké sme mali v prvej tretine. My sme ich nepremenili a potom nás potrestali za fauly. Ten zápas sa mohol skončiť inak, v ďalších sa musíme zlepšiť. V tretej tretine sme začali hrať to, čo sme si hovorili pred príchodom do Red Deeru. Mali sme hráčov pred bránkou a tlačili sa tam. Na úvod sme dostali obhajcu a top favorita, výkon musí byť stopercentný celých 60 minút. Verím, že sa s tímom USA ešte stretneme. Chromiak ukázal, že má inštinkt zabijaka, pretože sa 40 minút trápil, ale potom ukázal svoje kvality. Brankárovi sme veľmi nepomohli v prvej a druhej tretine tým, že sme strácali veľa pukov,“ zhodnotil tréner Ivan Feneš podľa oficiálneho webu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

Veľmi silná skupina

Slovenský gólman Šimon Latkóczy v nedeľu predviedol viacero kvalitných zákrokov a až do konca držal svojich spoluhráčov v hre o body. „Očakávali sme náročný zápas, dobre sme sa naň pripravili, no neodohrali sme ho celý tak, ako sme chceli. V tretej tretine sme však ukázali, čo je v nás a boli sme blízko. Dúfam, že v ďalších zápasoch budeme mať viac šťastia. Američania majú veľmi dobrý tím, keď s nimi na pár minút prestaneme korčuľovať, robia si s nami čo chcú. V druhej tretine sme prestali hrať našu hru a potom sme sa tam nedokázali ani nadýchnuť. Prestávka nám veľmi pomohla,“ poznamenal podľa HockeySlovakia.sk.

Zákrok slovenského gólmana Šimona Latkóczyho počas zápasu proti USA na MS v hokeji do 20 rokov. Red Deer (Westerner Park Centrium), 26. december 2021. Foto: Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP.

Autor oboch presných zásahov slovenského družstva Chromiak priznal, že zápas proti Američanov ukázal, v akej ťažkej skupine Slováci hrajú. „Musíme hrať naplno celých 60 minút a potom máme šancu uspieť. Sme naozaj veľmi silná skupina a verím, že vyhráme čo najviac zápasov a do play-off pôjdeme z čo najlepšie pozície. Myslím si, že sme začali dobre, mali sme nejaké šance, potom dve presilovky. My sme ich nepremenili a oni hej. Tento zápas ukázal, aké dôležité sú presilovky a ich využívanie. Pri nich sa zlomil zápas. V závere som mal veľkú šancu, v ktorej som mohol vyrovnať. Beriem to na seba, škoda, že to tam nepadlo,“ povedal krídelník, ktorý na klubovej úrovni pôsobí v Kanade v tíme OHL Kingston Frontenacs.