MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko vo štvrťfinále proti Kanade vyrovnalo z 1:3 na 3:3 a rozhodlo predĺženie (video+foto)

MS v hokeji do 20 rokov (štvrťfinále): Kanada - Slovensko, Róbert Bačo
Kanaďan Brandt Clarke padá po súboji so slovenským útočníkom Róbertom Bačom počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Halifax (Scotiabank Centre), 2. január 2023. Foto: Darren Calabrese/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 3. januára 3:56

Mladí slovenskí hokejisti na juniorskom svetovom šampionáte v Kanade po výbornom a bojovnom výkone prehrali s favorizovanou domácou reprezentáciou 3:4 po predĺžení.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

Okrem obhajcov zlata Kanaďanov postúpili do semifinále aj Američania, Česi a Švédi. O finálovú miestenku zabojujú vo vzájomných súbojoch zámorské a európske výbery – Kanaďania si zmerajú sily s tímom USA a Česi vyzvú Švédov.

Zverenci trénera Ivana Feneša ani raz neviedli,  dokázali však vyrovnať z 1:3 na 3:3 a v závere tretej tretiny aj predĺžení mohli rozhodnúť o svojom postupe do súbojov o cenné kovy. Najlepšími hráčmi duelu v Scotiabank Centre boli Libor Nemec a Connor Bedard, ktorý strelil úvodný aj rozhodujúci gól.

Mladí Slováci mali možnosť štvrtýkrát v histórii preniknúť na MS v hokeji do 20 rokov do semifinále, predtým sa im to podarilo v rokoch 1999, 2009 a 2015. Do finále sa nedostali ani raz, no v rokoch 1999 a 2015 získali bronz.

MS v hokeji do 20 rokov – štvrťfinále

• Halifax

Kanada – Slovensko 4:3 po predĺžení (1:0, 2:2, 0:1 – 1:0)

• Scotiabank Centre

Góly:
6:07 – 1:0 C. Bedard (L. Stankoven)

25:02 – 2:0 D. Guenther (B. Othmann, C. Bedard) / presilová hra

26:58 – 2:1 L. Nemec (Š. Nemec, S. Petrovský) / presilová hra

29:00 – 3:1 Z. Ostapchuk (D. Zach)

33:18 – 3:2 R. Bačo (P. Repčík, D. Nátny)

51:25 – 3:3 L. Nemec (F. Mešár, Š. Groch)

65:17 – 4:3 C. Bedard

Vylúčenia:
7:53 Š. Nemec – 2 min. (hrubosť)
7:53 C. Bedard– 2 min. (hrubosť)
7:53 M. Mišiak – 2 min. (krosček)
15:47 L. Nemec – 2 min. (seknutie)
23:43 D. Nátny – 2 min. (zdržiavanie hry/vyhodenie puku)
26:55 D. Guenther – 2 min. (podrazenie)
34:18 Š. Nemec – 2 min. (zdržiavanie hry/vyhodenie puku)
36:31 B. Clark – 2 min. (nedovolená výstroj)
59:26 Š. Nemec – 2 min. (krosček)

strely na bránu: 57:27 (17:10, 17:5, 15:9 – 8:3), vylúčenia: 3:6 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Marc Iwert (Nem.), Jakub Šindel (ČR) – David Klouček (ČR), John Waleski (USA), 10 349 divákov

Kanada: Milic – del Mastro, Zellweger, Allan, Clarke, Hinds, Korchinski, Matier – Othmann, Wright, Guenther – Roy, Stankoven, Bedard – Dean, Gaucher, Ostapchuk – Schaeffer, Bankier, Fantilli
Slovensko: Gajan – Funtek, Š. Nemec, Nátny, Štrbák, Groch, Kmec, Bečár – L. Nemec, Petrovský, Mešár – Čiernik, Dvorský, Sýkora – Mišiak, Repčík, Žlnka – Bačo, Dej, Šotek

I. tretina

Skóre stretnutia otvoril už v 7. minúte talentovaný Connor Bedard, ktorý sa o niekoľko mesiacov pravdepodobne stane jednotkou draftu nováčikov do zámorskej NHL – 1:0. Keď v 26. minúte v presilovke na rozdiel dvoch gólov zvýši Dylan Guenther, zdalo sa, že domáci výber dotiahne duel bez väčších problémov do víťazného konca – 2:0. Rovnako v početnej výhode však vzápätí skorigoval Libor Nemec, ktorý pred bránkou tečoval pokus Šimona Nemca – 2:1.

II. tretina

Kanaďania sa do dvojgólového náskoku dostali aj v 29. minúte zásluhou Zacka Ostapchuka – 3:1. Zverencov trénera Ivana Feneša to však nezlomilo a v 34. minúte opäť skorigoval Róbert Bačo – 3:2.

III. tretina a predĺženie

V záverečnej dvadsaťminútovke vyrovnal svojim druhým presným zásahom v stretnutí Libor Nemec – 3:3. Ešte pred treťou sirénou Slováci v istých okamihoch zatlačili favorita a mohli rozhodnúť, v závere však sami čelili veľkému tlaku.

Záverečných 34 sekúnd tretej tretiny hrali bez vylúčeného Šimona Nemca, ubránili sa však aj v úvode predĺženia. Keď potom Servác Petrovský neprekonal kanadského gólmana Thomasa Milica tečom ani dorážkou, ukázal svoje majstrovstvo opäť Bedard a dostal puk až za skvelého Adam Gajana.

Práve spomenutý gólman Gajan v riadnom hracom čase zneškodnil neskutočných 49 striel súpera, za jeho chrbát prenikli tri puky. V predĺžení si pripísal ďalších 7 úspešných zákrokov, no ôsmy pokus skončil v jeho bránke.