MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko šokovalo USA a urobilo dôležitý krok na ceste za postupom do štvrťfinále (video+foto)

MS v hokeji do 20 rokov

Slovenská reprezentácia hokejistov do 20 rokov vo svojom druhom vystúpení na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie v Kanade prekvapila Američanov a v stredu jedného z ašpirantov na zisk medailí zdolala 6:3.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

Zverenci trénera Ivana Feneša v meste Moncton deň po utorkovej prehre s Fínmi 2:5 získali tri body a urobili dôležitý krok na ceste za postupom do štvrťfinále. Vo štvrtok majú mladí Slováci voľno a potom absolvujú ďalšie dva zápasy za dva dni – v piatok vyzvú rovesníkov z Lotyšska a v sobotu Švajčiarov.

Za najlepšieho hráča slovenského výberu vyhlásili brankára Adama Gajana, ktorý predviedol 33 úspešných zásahov a tiež sa výraznou mierou pričinil o zisk troch bodov pre tím SR. Slováci odohrali proti Američanom na MSJ už 21 duelov a v stredu zaznamenali len piaty triumf, okrem toho dosiahli aj jednu remízu a 15 prehier.

MS v hokeji do 20 rokov – Kanada

• B-skupina (Moncton)

Slovensko – USA 6:3 (1:2, 3:0, 2:1)

Góly: 3. L. Nemec (Žlnka, Š. Nemec), 31. Dvorský (Štrbák, Repčík), 32. Bačo (Groch, Kmec), 34. Mešár (Š. Nemec, Šotek), 51. Repčík (Kmec), 59 Čiernik (Š. Nemec) – 5. Boucher (McGroarty, Gauthier), 7. Brindley (Hutson, Stramel), 56. Boucher (Gauthier, Cooley)

Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše: Bačo 5+DKZ za krosček – Connors (USA) 5+DKZ za narazenie na mantinel, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Magnusson (Švéd.), Salonen (Fín.) – Goncalves (Fr.), Grillo (USA), 6438 divákov

Zostava SR: Gajan – Funtek, Š. Nemec, Nátny, Štrbák, Groch, Kmec, Bečár – Honzek, Petrovský, Mešár – Čiernik, Dvorský, Sýkora – Repčík, L. Nemec, Žlnka – Šotek, Štefančík, Dej – Bačo

Slovenský tím v stredajšom stretnutí viedol zásahom Libora Nemca už od tretej minúty, ale favorit potom gólom v presilovke vyrovnal a vzápätí Američania získali najtesnejší náskok tesne po skončení početnej výhody. Kým v utorok o prehre Slovákov s Fínmi rozhodla druhá tretina, tentokrát v nej rozhodli o svojom triumfe. Presne v jej polovici v presilovke vyrovnal Dalibor Dvorský, po ňom únik spečatil presným zásahom Róbert Bačo a pri avizovanom vylúčení súpera sa do listiny strelcov zapísal aj Filip Mešár s prispením teču súpera.

Na konci druhej časti a v úvode tretej slovenský výber nevyužil päťminútovú početnú výhodu, ale v 51. minúte po brejku skóroval Peter Repčík, puk sa do americkej bránky dostal od kapitána súpera Luka Hughesa. Američania, ktorí za ostatných desať rokov ovládli MS tejto vekovej kategórie trikrát (2013, 2017, 2021), potom skorigovali počas presilovky a hre bez brankára. Tím USA ešte chcel zápas zdramatizovať a pokračoval v power-play, čo využil Alex Čiernik a spečatil triumf Slovákov.