MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko v derby zdolalo Česko, až päť gólov padlo v tretej tretine (video)

MS v hokeji do 20 rokov
  • aktualizované 26. decembra 15:21

Mladí slovenskí hokejisti zvíťazili nad Českom 6:2 vo svojom prvom zápase na juniorskom svetovom šampionáte vo Švédsku. Najlepšími hráčmi duelu v aréne Frölundaborg boli Servác Petrovský a Robin Sapoušek.

Zverenci trénera Ivana Feneša vyhrali svoj prvý úvodný na MSJ po troch rokoch. V edícii 2020 odštartovali turnaj tesným triumfom nad Švajčiarmi (1:0), ale vtedy to bolo ich jediné víťazstvo. Teraz majú vyššie ambície a ďalší zápas ich čaká už v stredu 27. decembra práve proti Švajčiarom, úvodné buly je opäť o 12.00. V základnej B-skupine potom ešte nastúpia proti Nórom a Američanom.

• B-skupina

Slovensko Česko 6:2 (0:1, 2:0, 4:1)

• Frölundaborg

Góly:
1:01 0:1 D. Rymon (O. Becher, M. Melovský)
51:24 5:2 M. Šapovaliv (O. Becher)
51:55 6:2 M. Štrbák (J. Koperčík, S. Honzek)

Vylúčenia:
3:13 A. Čech 2. min. (podrazenie)
3:39 A. Sýkora 2. min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
9:45 F. Dej 2. min. (krosček)
20:35 M. Alscher 2. min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
26:28 S. Redlich 2. min. (držanie)
29:07 M. Alscher 2. min. (podrazenie)
39:44 M. Melovský – 2. min. (podrazenie)
43:35 M. Mišiak – 2. min. (hákovanie)
44:56 R. Sapoušek  – 2. min. (podrazenie)
47:34 A. Žlnka – 2. min. (hákovanie)
49:27 A. Čech – (podrazenie) / rozhodcovia nariadili trestné strieľanie
52:08 A. Žlnka – 2. min. (podrazenie)
52:08 R. Sapoušek – 2. min. (nešportové správanie/filmovanie pádu)
58:28 T. Hamara – 2. min. (držanie hokejky)

strely na bránu: 34:29 (7:9, 14:8, 13:12), vylúčenia: 5:8, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodcovia: J. Kova (Fín.), M. Pearce (Kan.) D. Schlegel (Švaj.), J. Thomann (Fín.), 984 divákov

Slovensko: Gajan – Štrbák, Nátny, Kmec, Žabka, Pišoja, Radivojevič, Moško – Mešár, Sýkora, Petrovský – Dvorský, Mišiak, Čiernik – Pekarčík, Repčík, Honzek – Žlnka, Dej, Šotek
Česko: Hrabal – Hamara, Alscher, Cibulka, Jiříček, Kočí, Čech – Šalé, Šapovaliv, Kulich – Rymon, Melovský, Becher – Bareš, Sapoušek, Štancl – Redlich, Hujer, Přibyl

Slovákom nevyšiel úvod, keďže Česi skórovali z prvej akcie už po 61 sekundách. Dominik Rymon vyťažil z výbornej prihrávky Ondřeja Bechera a Česi viedli.

Ďalší gól strelili obhajcovia striebra z MSJ 2023 až v 52. min za stavu 1:5, keďže Slováci sa od druhej a najmä v tretej tretine výrazne zlepšili. Na začiatku druhej tretiny Servác Petrovský využil presilovú hru. Na jej konci nachytal Peter Repčík českého brankára Michaela Hrabala nepripraveného a preklopil vedenie na slovenskú stranu.

Zatiaľ čo dovtedy bol zápas viac-menej vyrovnaný, od tretej tretiny sa všetko zmenilo. V rozpätí presne štyroch minút od 42. do 46. min Samuel Honzek, Boris Žabka a druhým gólom v zápase Petrovský zvýšili z 2:1 na 5:1 a prakticky predčasne rozhodli. Netradičný strelec obranca Žabka navyše skóroval v oslabení a za stavu 5:1 ešte Repčík nepremenil trestné strieľanie.

Potom síce Česi v 52. min vďaka Matyášovi Šapovalivovi znížili na 2:5, ale prakticky z protiútoku obranca Maxim Štrbák pridal šiesty slovenský gól a na to už českí hráči nenašli odpoveď.