Zápas Slovensko - Kanada na MS v hokeji 2023 rozhodla až 8. séria nájazdov a Hudáček nedohral (video+foto)

MS v hokeji 2023: Slovensko - Kanada, Samuel Hlavaj, Mário Grman
Slovenský obranca Mário Grman v súboji s Kanaďanom Codym Glassom pred brankárom Samuelom Hlavajom počas zápasu základnej B-skupiny na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 15. máj 2023. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 15. mája 18:47

Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom treťom zápase v základnej B-skupine na tohtoročnom svetovom šampionáte s Kanaďanmi 1:2 po samostatných nájazdoch. Duel v Arene Riga nedohral Libor Hudáček, ktorý bol v 37. minúte vylúčený. Najlepšími hráčmi boli obaja brankári Samuel Hlavaj a Samuel Montembeault.

Viac o téme: MS v hokeji 2023

Zverenci trénera Craiga Ramsayho začali svoje účinkovanie na turnaji prehrou s Českom 2:3, ale v druhom zápase zdolali Lotyšsko 2:1. Kanaďania v Arene Riga porazili domáci tím 6:0 a Slovinsko 5:2. V utorok a v stredu majú Slováci voľno, vo štvrtok o 19.20 h SELČ na nich čaká duel proti Švajčiarom.

MS v hokeji 2023 (B-skupina)

• Riga

Slovensko – Kanada 1:2 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 0:0 – 0:0, 0:1)

M. Sukeľ (nedal) – C. Blais (gól)
4. séria: P. Cehlárik (nedal) – T. Toffoli (nedal)
5. séria: M. Chromiak (gól) – M. Carcone (gól)
6. séria: C. Glais (nedal) – R. Pánik (nedal)
7. séria: M. Carcone (nedal) – Š. Nemec (nedal)
8. séria: J. Quinn (gól) – M. Chromiak (nedal)

19:04 P. Krebs – 2 min. (narazenie)
22:01 J. Veleno – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
24:25 T. Myers – 2 min. (krosček)
26:46 A. Jánošík – 2 min. (krosček)
27:55 M. Kelemen – 2 min. (zdržiavanie hry/vyhodenie puku)
33:46 A. Jánošík – 2 min. (hrubosť)
33:46 T. Crouse – 2 min. (hrubosť)
33:46 L. Hudáček – 5 min. + do konca zápasu (vrazenie na mantinel)
41:53 C. Blais – 2 min. (seknutie)
46:19 M. Weegar – 2 min. (podrazenie)
53:10 P. Koch – 2 min. (narazenie)
57:00 M. Weegar – 2 min. (držanie)
62:49 V. Čacho – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)

strely na bránu: 24:43 (5:13, 8:18, 10:9 – 1:3), vylúčenia: 7:9 na 2 min., navyše: L. Hudáček 5 min. + do konca zápasu (vrazenie na mantinel), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: J. Hribik (ČR), A. Schrader (Nem.) – A. W. Kroyer (Dán.), J. Niittylä (Fín.), 4 640 divákov

Slovensko: Hlavaj – P. Koch, Nemec, Kňažko, Grman, Rosandić, Ivan, Gajdoš, Jánošík – Kelemen, Hrivík, Pánik – Cehlárik, Sukeľ, Hudáček – Regenda, Tamáši, Chromiak – Lantoši, Čacho, Okuliar
Kanada: Montembeault – Middleton, Weegar, Bear, Joseph, Myers, Barron, Hunt – Lučić, Veleno, Blais – Quinn, Laughton, Toffoli – Neighbours, McBain, Carcone – Krebs, Glass, Crouse – Fantilli

I. tretina

Slováci si už vo štvrtej minúte vypýtali aktivitou prvú presilovku, no skrátilo ju vylúčenie Okuliara. Neskôr si k nemu sadol na trestnú lavicu Pánik a Kanaďania hrali pol minúty piati proti trom Slovákom. Hlavaj však podržal svoj tím. V ôsmej minúte jeho spoluhráči prepadli v obrane, Jake Neighbours sa rútil sám na slovenského brankára a strelou pomedzi betóny poslal Kanadu do vedenia – 0:1.

Po 20 sekundách mohol vyrovnať Sukeľ, ale jeho pokus spomedzi kruhov Montembeault chytil. Bol to prvý zákrok kanadského gólmana v zápase. Hudáček sa neskôr dvakrát dostal do samostatného úniku, no ani raz neuspel. V 17. minúte Slováci využili svoju prvú celú presilovku, kombináciu zakončil vyrovnávajúcim gólom Peter Cehlárik – 1:1.

II. tretina

V úvode druhej časti si vybojovali Slováci ďalšiu početnú výhodu, Hudáček a Pánik v nej zahodili čisté šance na vedúci gól. Na opačnej strane Carcone po úniku trafil tyčku. V strede tretiny dostali Kanaďania príležitosť hrať v presile o dvoch hráčov takmer minútu, no aj tentoraz Hlavaj odolal.

Neskôr zneškodnil veľké šance Carconeho a Beara z bezprostrednej blízkosti bránky. V 37. minúte rozhodcovia udelili Liborovi Hudáčkovi vyšší trest a vylúčili do konca duelu za narazenie na mantinel. Kanaďania do prestávky neskórovali v päťminútovej presilovke. Hlavaj urobil v druhej časti hry 18 zákrokov.

MS v hokeji 2023: Slovensko - Kanada, Mário Grman
Slovenský obranca Mário Grman v súboji s Kanaďanom Scottom Laughtonom počas zápasu základnej B-skupiny na MS v hokeji 2023. Riga (Arena Riga), 15. máj 2023. Foto: SITA/AP.

III. tretina

Slovenskí hokejisti ubránili na začiatku tretej tretiny aj zvyšok kanadskej presilovej hry a neskôr si sami zahrali ďalšiu, no gól v nej nestrelili.

V 47. minúte Montembeault najskôr vychytal Chromiaka v samostatnom nájazde a zakrátko kryl aj Kelemenovu dorážku Nemcovej strely z ideálnej pozície pred bránkou. V 54. minúte sa zaskvel Hlavaj pri zakončení Glassa vo vlastnom oslabení. V 56. minúte sa dostal do úniku Hrivík, ale ani on neprekonal kanadského brankára.

Tri minúty pred koncom tretiny dostali Slováci ďalšiu presilovkovú možnosť, nevyužili ju však na strelenie rozdielového gólu. Do konca riadneho hracieho času sa skóre nezmenilo.

Predĺženie a samostatné nájazdy

V predĺžení Slováci ubránili presilovku súpera a doviedli duel do nájazdov. Samuel Hlavaj urobil dokopy 43 zákrokov, jeho náprotivok čelil 24 strelám.

V samostatných nájazdoch hneď prvý pokus premenil Richard Pánik, v tretej sérii vyrovnal Cody Glass. V piatej sérii uspeli Martin Chromiak aj Michael Carcone. V ôsmej sérii rozhodol o triumfe Kanady Jack Quinn – 1:2.

Hlasy:

• zdroj: RTVS

Andrej Podkonický (asistent trénera SR): „Bol to vyrovnaný zápas s množstvom vylúčení, hrali sme veľa presiloviek aj oslabení. Brankár nás držal v zápase a dal nám šancu zvíťaziť. V jeho prvom dueli chytal veľmi dobre. V oslabeniach sme boli obetaví a zblokovali sme veľa striel. Chlapci bojovali a určite si zaslúžili zvíťaziť. Zápas však mohol dopadnúť akokoľvek, oba tímy mali veľmi dobré šance. Škoda tých nájazdov, mohli sme vyhrať. Myslím si, že to spojí náš tím. Veríme, že budeme pokračovať v takýchto bojovných výkonoch. Jedine tak môžeme byť úspešní.“

Samuel Hlavaj (brankár SR): „Pred turnajom by sme možno zobrali jeden bod z tohto zápasu, ale dnes sme siahali na viac, možno aj na tri body. Určite nám pomohlo, že sme v úvode ubránili oslabenie o dvoch hráčov. Dostali sme sa do zápasu a zistili sme, akí hokej hrajú. Potom sme už pokračovali v tempe a postupne mi rástlo sebavedomie. V prvej tretine sme podľa mňa neukázali hokej, aký vieme hrať. Až v tretej tretine sme hrali to, čo sme chceli.“

Martin Chromiak (útočník SR): „Je to ťažká prehra. Myslím si, že sme boli viac ako vyrovnaný súper. Bohužiaľ, takáto prehra bolí najviac. Pred zápasom by každý z nás bral ten jeden bod. Po tom, čo sme predviedli na ľade, sme si zaslúžili minimálne dva body. Bohužiaľ, nevyšlo to. Do ďalších zápasov musíme ísť s čistou hlavou. Naše doterajšie výkony boli dobré. Musíme si trochu oddýchnuť a vyčistiť si hlavy.“