MS v hokeji 2021 (štvrťfinále): Kanada vyradila Rusko, v predĺžení rozhodol Mangiapane (video+foto)

MS v hokeji 2021: Rusko - Kanada
Kanadský útočník Maxime Comtois v súboji s Rusom Jevgenijom Timkinom počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji 2021. Riga, 3 jún 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 3. júna 22:15

Hokejisti Kanady sa s „odretými ušami“ dostali zo základnej B-skupiny do štvrťfinále a na majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige si napokon zahrajú počas záverečného víkendu o medaily. Kanaďania totiž vo štvrtok večer vyradili Rusov, zdolali ich 2:1 po predĺžení s víťazným gólom útočníka Andrewa Mangiapaneho.

Viac o téme: MS v hokeji 2021

Rusi síce viedli po druhej tretine gólom Jevgenija Timkina, no kapitán kanadského družstva Adam Henrique v tretej časti vyrovnal a vynútil pre svoj tím napokon úspešné predĺženie. Ruskému tímu nepomohol ani príchod posíl zo zámorskej NHL, vo štvrťfinále chytal skúsený Sergej Bobrovskij.

• štvrťfinále

Rusko – Kanada 1:2 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 – 0:1)

• Olympijské športové centrum

Góly:
34:32 – 1:0 J. Timkin (D. Orlov, V. Kamenev)
45:03 – 1:1 A. Henrique (C. Brown, M. Comtois) / presilová hra
62:12 – 1:2 A. Mangiapane (T. Stecher)

Vylúčenia:
17:10 O. Power – 2 min. (nedovolené bránenie)
20:42 J. Timkin – 2 min. (napadnutie)
44:03 V. Tarasenko – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
48:08 N. Nesterov – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 25:24, vylúčenia: 3:1 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: T. Björk (Švéd.), M. Nord (Švéd.) – D. Hynek (ČR), J. Ondráček (ČR)

Rusko: Bobrovskij – Zadorov, Nesterov, Provorov, Gavrikov, Orlov, Zub, Ožiganov – Grigorenko, Voronkov, Slepyšev – Burdasov, P. Karnauchov, Tolčinskij – Tarasenko, Ivan Morozov, Barabanov – Švec-Rogovoj, Kamenev, Timkin – E. Galimov
Kanada: Kuemper – S. Walker, Ferraro, Stecher, Power, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider – Co. Brown, Henrique, Mangiapane – Bunting, Vilardi, Comtois – Pirri, Danforth, N. Paul – Anderson-Dolan, Foudy, Hagel – Perfetti

Rusi v A-skupine zaváhali iba v súboji so Slovákmi (1:3) a bod im v pondelok ukradli Švédi (2:3 po sam. nájazdoch). V ostatných zápasoch už však „zborná“ bodovala naplno (Česko – 4:3, Veľká Británia 7:1, Dánsko – 3:0, Švajčiarsko – 4:1, Bielorusko – 6:0) a obsadila prvé miesto v A-skupine.

Zámorský tím začal turnaj tromi prehrami (Lotyšsko – 0:2, USA – 1:5, Nemecko – 1:3), ale potom sa mu podarilo trikrát zvíťaziť (Nórsko – 4:2, Kazachstan – 4:2, Taliansko – 7:1). Postup do štvrťfinále si mohli Kanaďania zabezpečiť v súboji proti Fínsku, ale prehrali 2:3 po sam. nájazdoch a tak ich medzi osem najlepších tímov poslal až výsledok duelu Nemecko – Lotyšsko (3:2).