Mikulec sa stretol so svojím maďarským kolegom Pintérom, vnútorné kontroly hraníc v schengene nie sú podľa nich cestou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MV SR: Boj proti nelegálnej migrácii
Minister vnútra SR Roman Mikulec (druhý zľava) a prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran (tretí zľava) počas rokovania s ministrom vnútra Maďarska v rámci návštevy príslušníkov Policajného zboru SR v maďarskej obci Hercegszántó, ktorí pomáhajú chrániť maďarsko-srbské hranice pred nelegálnou migráciou. Bratislava, 14. november 2022. Foto: SITA/Ministerstvo vnútra SR

Hlavnou témou rokovania ministra vnútra SR (MV SR) Romana Mikulca (OĽaNO) a maďarského ministra vnútra Sándora Pintéra bol spoločný boj členských štátov Európskej únie (EÚ) proti nelegálnej migrácii.

Ako ďalej v tlačovej správe informuje hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová, rokovanie sa uskutočnilo na maďarsko-srbskej hranici, kde bol Mikulec a policajný prezident Štefan Hamran v pondelok navštíviť 40 slovenských príslušníkov Policajného zboru.

Hranicu neustále prekonávajú

„Jasne vidíme, že najefektívnejším spôsobom, ako zabrániť vzostupu nelegálnej migrácie v Európe, je ochrana vonkajšej schengenskej hranice. Na maďarskom území zároveň pôsobia zmiešané hliadky, ktoré sa snažia zachytávať migrantov, ktorí sa cez plot dostali napr. pomocou rebríkov,“ uviedol Mikulec.

Eliášová ďalej tvrdí, že vonkajšia schengenská hranica, ktorá je dlhá takmer 800 kilometrov, je neustále prekonávaná nelegálnymi migrantmi aj napriek tomu, že je strážená modernými monitorovacími systémami, kamerami, dronmi, aj za pomoci fyzických hliadok na zemi aj vo vzduchu a nakoniec aj plotu.

Dodala, že na maďarsko-srbskej hranici je okrem 40 príslušníkov Policajného zboru SR denne nasadených 800 policajtov.

Maďarský minister vnútra Sándor Pintér uviedol, že „vďaka takýmto dôsledným opatreniam, pri ktorých sú nám naši susedia zo Slovenska nápomocní, sme od vybudovania plotu dokázali zabrániť nelegálnemu vstupu na územie EÚ až 270-tisíc osobám.“

Slováci naplnili dohodu

Pintér si myslí, že podieľaním sa na pomoci ochrany vonkajšej hranice schengenu zároveň pomáhajú svojim domovským krajinám znížiť migračný tlak a dodal, že slovenskí policajti pristupujú k svojej práci razantným a profesionálnym spôsobom.

Mikulec je rád, že naplnili dohodu zo stretnutia ministrov vnútra, ktoré zorganizoval v utorok 8. novembra v Bratislave.

„Uvedomujem si, že veľký podiel na ochrane vonkajšej schengenskej hranice je na pleciach kolegov z Maďarska, preto ma tešia pochvalné slová na našich príslušníkov Policajného zboru,“ dodal Mikulec.

Rezort vnútra dodáva, že slovenskí policajti pomáhajú na maďarskom území aj tzv. zmiešanými hliadkami. Taktiež sa obaja ministri vnútra zhodli na tom, že vnútorné kontroly hraníc v rámci schengenu nie sú cesta.

Potrebovali by množstvo ľudí

„Slovensko-maďarská hranica je s dĺžkou 664,7 kilometra až 4,5-krát dlhšia a na jej dĺžke na nachádza 27 cestných priechodov, šesť železničných priechodov a dva riečne priechody. Na ich každodennú prevádzku, sedem dní v týždni by bolo potrebných 1 800 príslušníkov Policajného zboru a 300 príslušníkov Ozbrojených síl SR,“ uviedla Eliášová.

Pre porovnanie dodala, že slovensko-česká hranica je dlhá 251,8 kilometra so 17 cestnými priechodmi, siedmimi železničnými priechodmi a tromi riečnymi prechodmi. „Táto hranica by si na každodennú a zároveň celotýždňovú kontrolu vyžadovala asi 700 príslušníkov Policajného zboru a 150 príslušníkov Ozbrojených síl SR,“ doplnila.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman MikulecSándor PintérZuzana Eliášová