Mikuláš Černák sa znovu postaví pred súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikuláš Černák
Krajský súd v Prešove zamietol odvolanie bossa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BANSKÁ BYSTRICA 8. septembra (WEBNOVINY) – Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes vyhovel návrhu Generálnej prokuratúry a povolil obnovu konania v prípade únosu a vraždy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka, v ktorom bol stíhaný boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák.

Súd zároveň zrušil oslobodzujúce rozsudky v tejto veci z rokov 2001 a 2002 a vrátil kauzu prokurátorovi do prípravného konania.

Prokurátorka Generálnej prokuratúry Eva Mišíková zatiaľ nevie odhadnúť, kedy bude možné podať novú obžalobu na Černáka.

Uznesenie o povolení obnovy konania nie je právoplatné, hoci prokurátorka sa opravného prostriedku vzdala. Černákov obhajca Ján Gereg sa k verdiktu súdu vyjadrí v zákonnej lehote po porade s klientom. Mikuláš Černák, ktorého vlani odsúdili za šesť vrážd na doživotie, sa na zasadnutí senátu o obnove konania nezúčastnil.

Prokurátorka svoj návrh na obnovu konania oprela o viaceré nové skutočnosti. Ide o svedectvá bývalých Černákových spolupracovníkov Slavomíra Surového a Michala Moravčíka, ale i príslušníka východoslovenského podsvetia Alexandra Horvátha, zvaného Šani.

Oslobodili ho pre nedostatok dôkazov

Súd prijal i dôkazy z procesu so štyrmi poľskými občanmi, ktorých krakovské súdy odsúdili za podiel na únose Szymaneka v spolupráci so skupinou Mikuláša Černáka. V prípade únosu a vraždy poľského podnikateľa bol stíhaný Mikuláš Černák a jeho dvaja spolupracovníci, ktorých pre nedostatok dôkazov Krajský súd v Banskej Bystrici oslobodil v októbri 2001 a Najvyšší súd SR verdikt potvrdil v apríli 2002.
Mikuláš Černák
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Podľa názoru obhajcu Jána Gerega prokuratúra nepredložila žiadne nové skutočnosti v prípade. Opiera sa o nevierohodných svedkov Surového a Horvátha, ktorí rozprávajú, ako im to vyhovuje.

Gereg tvrdí, že ak Surový vie o únose na základe toho, že sa na ňom zúčastnil, mal by byť stíhaný. Podľa Gerega ani výpovede odsúdených štyroch poľských občanov nie sú presvedčivé.

Predseda senátu krajského súdu uviedol, že v pôvodnom základnom konaní v tejto veci neboli svedkovia únosu Szymaneka, iba domnienky poľského detektíva Rutkowského. Nové dôkazy v únose vytvorili akési predpolie k vražde. Tu sa prokuratúra môže oprieť o tvrdenie Horvátha, ktorý bol údajne svedkom vraždy Szymaneka pri chate za Polomkou pri Brezne. Ďalší svedkovia vraždy – boss východoslovenského podsvetia Róbert Holub a jeho ochrankár Fabián už nežijú.

Chaos v rozsudkoch

Černák sa v decembri 1997 dobrovoľne vydal polícii. Obvinili ho z vydierania, krátenia dane, nezaplatenia cla pri dovoze luxusného BMW. V októbri 1998 pribudlo aj stíhanie za únos a vraždu Szymaneka. V januári 2000 senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pod vedením Ľubomíra Samuela uznal Černáka za vinného z vraždy, únosu a vydierania a vymeral mu 15 rokov väzenia.
Mikuláš Černák
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Najvyšší súd v roku 2001 vec rozdelil. Černákovi uznal vinu za dve vydierania, krátenie dane a nezaplatenie cla a uložil mu 8,5 roka nepodmienečne.

Únos a vraždu poľského podnikateľa vrátil na nové konanie. Proces v tejto veci sa konal v roku 2001. Samuelov senát však Černáka a jeho dvoch spoločníkov pre nedostatok dôkazov spod obžaloby oslobodil.

V septembri minulého roka Krajský súd v Prešove zamietol odvolanie Černáka a potvrdil doživotný trest za šesť vrážd. Trest si Černák odpykáva vo väzení s najvyšším stupňom stráženia. V prípade, že na novom súdnom pojednávaní sa preukáže vina Černáka aj v kauze Szymaneka, môže to ohroziť jeho prípadné podmienečné prepustenie po 25 rokoch výkonu trestu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva MišíkováMikuláš ČernákRóbert Holub