Mexiko zdolalo Francúzsko a má na dosah osemfinále

France

POLOKWANE 17. júna (WEBNOVINY) – Vo štvrtkovom zápase základnej A-skupiny na XIX. futbalových majstrovstvách sveta v JAR zvíťazilo Mexiko nad úradujúcimi vicemajstrami sveta Francúzmi 2:0 a až v siedmom vzájomnom súboji zaznamenalo prvý triumf. O prvý gól duelu, celkovo 2100. v histórii MS, sa na Štadióne Petra Mokabu v Polokwane postaral striedajúci 22-ročný Javier Hernández v 64. min a na rozdiel od svojho starého otca Tomasa Balcazara, ktorý hral na MS 1954, on sa zapísal do listiny strelcov. Zaujímavé je, že na MS sa zúčastnil aj Hernándezov otec v roku 1986, ale nenastúpil ani na jeden súboj. Hernándeza vyhlásili za hráča zápasu. Druhý gól pridal z pokutového kopu v 79. min ďalší striedajúci hráč, 37-ročný veterán Cuauthémoc Blanco po faule Abidala na Pabla Barreru. Mexiko urobilo veľký krok k postupu do osemfinále, v záverečnom dueli v skupine s Uruguajom stačí obom tímom na splnenie tohto cieľa remíza.

Výsledok:

A-skupina (Polokwane / Štadión Petra Mokabu)

Francúzsko – Mexiko 0:2 (0:0)

Góly: 64. J. Hernández, 79. C. Blanco (11 m), ŽK: 45.+ Toulalan, 78. É. Abidal – 4. Franco, 48. Juárez, 49. Moreno, 82. F. Rodríguez, rozhodovali Chalil Ibrahim Al-Ghamdi (Saud. Arábia) – Hassan Kamranifar (Irán), Saleh Mohamed Al-Marzouqi (SAE), 35 370 divákov

Francúzsko: Lloris – Sagna, Gallas, É. Abidal, Evra – Toulalan, Diaby – Govou (69. Valbuena), Ribéry, Malouda – Anelka (46. Gignac)

Mexiko: Ó. Pérez – Osorio, Moreno, F. Rodríguez, Salcido – Juárez (55. J. Hernández), R. Márquez, Torrado – G. Dos Santos, Franco (62. Blanco), Vela (31. Barrera)

Blanco strieľa jedenátsku
Mexičan Cuauhtemoc Blanco strieľa jedenátsku a dáva druhý gól. Mexiko urobilo veľký krok k postupu do osemfinále, v záverečnom dueli v skupine s Uruguajom stačí obom tímom na splnenie tohto cieľa remíza. Foto: SITA/AP

Hernández unikol
Mexičan Javier Hernández dostáva prihrávku na hranici offsidu, prekvapil Francúzov a dáva prvý gól Mexika. Foto: SITA/AP

Koniec zápasu
Rozhodca píska koniec zápasu. Radosť Mexika. Foto: SITA/AP

Smutní Francúzi

Domenech neveril
Kouč Francúzov Raymond Domenech neveril. Foto: SITA/AP

V prvej štyridsaťpäťminútovke videli diváci vyrovnaný súboj, hoci v útoku boli o čosi nebezpečnejší mexickí futbalisti. Už v 8. min obranca Márquez poslal loptu ponad francúzsku obranu Velovi, ale útočník Arsenalu prekopol bránku. O tri minúty neskôr sa dostali k slovu Francúzi: Malouda v šestnástke prihrával do dobrej pozície Ribérymu, lenže ten na loptu nedočiahol. Vzápätí na opačnej strane po centrovanej prihrávke Franco vystrelil z dobrej pozície nad. V 18. min mexický obranca Salcido spoza šestnástky nebezpečne vystrelil, natiahol gólmana Llorisa, lopta však letela tesne vedľa. Najväčšiu šancu I. polčasu mal v 27. min opäť Salcido, keď oklamal na ľavom krídle obrancov Sagnu aj Gallasa, ale jeho strelu pravačkou francúzsky brankár zneškodnil. Kompaktnejším dojmom pôsobiaci Mexičania prišli v 31. min o útočníka Carlosa Velu, ktorý si pri súboji s Toulalanom zranil zadný stehenný sval a na ihrisku ho nahradil Pablo Barrera. Do konca polčasu už na ihrisku veľa vzruchu nebolo, zaujala len strela Evrom tiesneného Giovaniho dos Santosa v 39. min.

Po prestávke začali Francúzi opäť s jedným hrotovým hráčom, ale už bez nevýrazného Anelku, ktorého nahradil André-Pierre Gignac. Domenechovi zverenci pridali na aktivite. V 54. min vyskúšal pozornosť mexického brankára Óscara Péreza strelou spoza šestnástky Malouda, o minútu neskôr Ribéry. Mexický kouč Javier Aguirre, zjavne nespokojný so stavom 0:0, už v 62. min využil všetky tri striedania na posilnenie ofenzívy. Tento ťah mu vyšiel, lebo už v 64. min Javier Hernández, iba deväť minút po svojom príchode na ihrisko, po skvelej prihrávke od Márqueza kľučkou obišiel vybiehajúceho Llorisa a skóroval – 1:0. Bol to už jeho ôsmy gól v reprezentácii, hoci odohral iba 15 medzištátnych stretnutí. Smrteľný úder pre Francúzov prišiel o štvrťhodinu: Abidal fauloval v pokutovom území prenikajúceho Barrera a veterán Blanco, ktorý hral svoj 120. zápas za Mexiko, s prehľadom premenil penaltu – 2:0. Stal sa prvým mexickým futbalistom v histórii, ktorý skóroval na troch rôznych šampionátoch (1998, 2002, 2010), a tiež tretím najstarším strelcom v histórii MS (37 rokov a 151 dní). Francúzi už do konca zápasu nič nevymysleli a predĺžili svoju nelichotivú sériu, keď z posledných siedmich duelov vyhral iba jediný.