Mexiko podľahlo Uruguaju, oba tímy do osemfinále

Mexiko

RUSTENBURG 22. júna (WEBNOVINY) – V stretnutí základnej A-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta vo futbale v Juhoafrickej republike zvíťazil Uruguaj nad Mexikom 1:0. Jediný gól zaujímavého a divácky atraktívneho zápasu plného šancí strelil dve minúty pred koncom prvého polčasu Luís Suárez. Tento výsledok nič nezmenil na postavení oboch tímov v tabuľke – Uruguaj obsadil prvé a Mexiko druhé miesto. Obe mužstvá si teda zahrajú aj vo vyraďovacej časti šampionátu.

V osemnástom vzájomnom dueli týchto súperov Uruguaj zvíťazili iba štvrtýkrát. V základnej skupine na MS 2010 tento juhoamerický tím v troch stretnutiach dvakrát zvíťazil a raz remizoval a neinkasovali ani gól. Mexičanom nakoniec stačili štyri body za víťazstvo nad Francúzskom a remízu s JAR na postup do osemfinále.

Výsledok:

A-skupina (Rustenburg/štadión Royal Bafokeng):

Mexiko – Uruguaj 0:1 (0:1)

Gól: 43. L. Suárez, ŽK: 77. J. Hernández, 86. I. Castro – 68. Fucile, rozhodovali: Viktor Kassai – Gábor Erös, Tibor Vámos (všetci Maď.), 33 425 divákov

Mexiko: Ó. Pérez – Osorio, F. Rodríguez, Moreno (57. Castro), Salcido – G. Torrado, R. Márquez, Guardado (46. Barrera) – G. Dos Santos, C. Blanco (63. Javier Hernández) – G. Franco

Uruguaj: Muslera – Maxi Pereira, Lugano, Victorino, Fucile – Diego Pérez – Arévalo Ríos, Álvaro Pereira (77. Scotti) – Forlán – L. Suárez (85. Álvaro Fernández), Cavani

Fanúšik Mexika

Muslera chytá
Brankár Uruguaja Fernando Muslera chytá strelu Mexičana Guillerma Franca. Foto: SITA/AP

Pereira a Guardado
Uruguajčan Maximiliano Pereira v súboji s Mexičanom Andresom Guardadom. Foto: SITA/AP

Perez chytá
Brankár Mexika Oscar Perez chytá strelu na bránku. Foto: SITA/AP

Franco v zovretí hráčov
Mexický hráč Guillermo Franco v zovretí dvoch hráčov Uruguaja Jorgea Fucilea a Diega Pereza. Foto: SITA/AP

Od úvodného hvizdu sa obe mužstvá pustili do útočenia, akoby chceli dokázať, že zákulisné reči o ich dohode na remízovom výsledku posúvajúcom ich spoločne do osemfinále nemajú reálny podklad. Už v 7. min sa z ničoho nič objavil pre mexickým gólmanom Óscarom Pérezom Luis Suárez, ale jeho krížna strela z pravej strany prešla tesne vedľa. Akcie sa striedali na oboch stranách a diváci na tribúnach sa veru nenudili. V 23. min sa k strele z 30 m odhodlal Mexičan Guardado, jeho nádherný pokus zastavilo brvno uruguajskej bránky. Dve minúty pred odchodom mužstiev do kabín rozohrali Uruguajci rýchlu akciu. Po pravej strane potiahol útok Diego Forlán, zacentroval rovno na hlavu Luisa Suáreza a kanonier Ajaxu Amsterdam svojím jedenástym reprezentačným gólom otvoril skóre duelu.

Mexický tréner Javier Aguirre v snahe zvýšiť útočnú silu tímu poslal do druhého polčasu na ihrisko ofenzívneho stredopoliara Barreru, krátko na to prišli na ihrisko Castro a Javier Hernández. Prvé veľké šance však mali opäť Uruguajčania. Zvýšenie vedenia im mohol zabezpečiť kapitán Lugano, ale jeho hlavičku po prihrávke Forlána zlikvidoval Óscar Pérez. Mexičania sa snažili, ale uruguajská obrana pracovala takmer bezchybne. V 64. min sa vybral na útočný výlet Francisco Javier Rodríguez, lopta z jeho hlavy lízala pravú žrď Muslerovej svätyne. Stav sa už do konca zápasu nezmenil, výsledok nakoniec pre obe mužstvá znamenal postup do vyraďovacej fázy šampionátu.

Mexiko – Uruguaj 0:1