Meteorológovia varujú pred počasím, pre celé územie Slovenska platia výstrahy pred búrkami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Počasie, búrka, dažde
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 16. augusta, 13:12

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami pre celé územie Slovenska. Ako SHMÚ uvádza na svojej internetovej stránke, výstraha platí od pondelka od 12:00 až do utorka 17. augusta do 6:00.

Počas búrok môže spadnúť od 20 do 40 milimetrov zrážok a môžu byť spojené s vetrom rýchlosti 18 až 23 metrov za sekundu (65 až 83 km/h).

Povodne aj horúčavy

Pre okresy na juhu a juhozápade Slovenska v pondelok zároveň platí výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami. Tie môžu medzi 13:00 a 18:00 dosiahnuť úroveň 33 až 34 stupňov Celzia.

Meteorológovia tiež varujú pred povodňami. SHMÚ vydal hydrologické výstrahy I. stupňa pre všetky okresy Žilinského kraja a päť okresov Trenčianskeho kraja. Dôvodom je očakávaný intenzívny dážď. Výstraha je vydaná s platnosťou od 22:00.

Povodne sa môžu objaviť aj mimo tokov

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný,“ upozorňujú meteorológovia.

Výstraha I. stupňa je vydaná pre okresy Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica v Trenčianskom kraji a okresy Žilina, Bytča, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín v Žilinskom kraji.

Bez nazvu.jpg
Platné výstrahy pred búrkami. Foto: www.shmu.sk
Bez nazvu 1.jpg
Hydrologické výstrahy Foto: www.shmu.sk
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav