Merkelová chce naďalej Britov v EÚ, Česi chcú rýchlu dohodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Merkelova
Angela Merkelová má v úmysle urobiť všetko, čo sa bude dať, aby pomohla udržať Britániu v Európskej únii. Foto: SITA/AP

Brusel 18. februára (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová má v úmysle urobiť všetko, čo sa bude dať, aby pomohla udržať Britániu v Európskej únii, píše agentúra AP.

Idem do týchto rozhovorov s pozíciou, že chceme urobiť všetko pre to, aby sa vytvorili také podmienky, aby Veľká Británia mohla ostať súčasťou Európskej únie,“ uviedla Merkelová s tým, že niektoré záležitosti sú stále nevyjasnené.

Nemecká politička to vyhlásila po príchode na dvojdňový summit EÚ v Bruseli. „Toto je dôležité z pohľadu Nemecka,“ dodala Merkelová.

Francúzsky prezident dnes pred začiatkom summitu v Bruseli varoval európskych lídrov pred prílišnými ústupkami v diskusii s Britániou o jej zotrvaní v únii. Prílišné ústupky zo strany Bruselu by podľa neho mohli motivovať ďalšie štáty, aby pre seba žiadali „osobitné pravidlá“ a tým by sa podkopali princípy európskej jednoty.

Chcem, aby Británia ostala v EÚ. Zo všetkého najviac však dúfam v to, že Európa bude môcť rásť, silnieť, a že to nebude to môcť zastaviť žiaden z národných lídrov,“ zdôraznil. V hre je podľa neho celá Európska únia, nie iba jedna krajina.

Česko chce dohodu počas prvého dňa

Česká republika chce uzavrieť celkovú dohodu medzi EÚ a Britániou už počas dnešného prvého dňa summitu EÚ a nespoliehať sa na nejaký ďalší krízový summit; zároveň si želá prijateľný kompromis tak pre Britániu, ako aj pre ostatné krajiny únie. Uviedol to český premiér Bohuslav Sobotka po príchode na summit EÚ v Bruseli.

Sobotka zdôraznil, že Česko si neželá odchod Británie z EÚ a v prípade brexitu by vznikli veľké škody pre Britániu i pre zvyšné krajiny EÚ. Aj preto treba podľa jeho slov dosiahnuť kompromisnú dohodu, aby Británia zostala v EÚ a aby sa britský premiér David Cameron mohol vrátiť domov s návrhom dohody, ktorá mu pomôže v kampani za zotrvanie Británie v únii.

Cieľom je dnes sa dohodnúť. Určite nebude jediná krajina, ktorá bude uplatňovať výhrady k tomu, čo je v tejto chvíli na stole,“ uviedol Sobotka. Zároveň však dodal, že najnovší návrh je lepší, ako boli predošlé verzie dohody medzi EÚ a Britániou.

Podľa jeho slov však stále zostalo niekoľko problémov, ktoré treba na summite vyjasniť a dohodnúť sa na nich. Spresnil, že nie je zatiaľ jasné, na ako dlho by mala fungovať takzvaná záchranná brzda pre vyplácanie sociálnych benefitov. Ďalej sa českej strane nepáči, že návrh dohody nevylučuje to, že indexácia detských prídavkov by sa mohla týkať aj zamestnancov z iných krajín EÚ, ktorí v Británii už v súčasnosti pracujú.

Česi sa boja znižovania sociálnych prídavkov

ČR, podobne ako aj ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), majú podľa Sobotku obavy, aby sa po vzore Británie nesnažili aj iné členské krajiny EÚ o indexáciu, čiže znižovanie detských prídavkov pre zahraničných pracovníkov.

Máme obavy, že by sa to mohlo rozšíriť a v tom prípade by sa to výrazne dotklo Českej republiky. Našim cieľom je, aby sme čo najviac obmedzili okruh ľudí, ktorých by sa takéto opatrenia negatívne dotkli,“ spresnil český premiér.

Indexácia detských prídavkov českých pracovníkov v Británii by podľa nemenovaných diplomatov postihla iba okolo 200 detí. O niečo výraznejšie sa znižovanie detských prídavkov dotkne Slovákov pracujúcich v Británii, keď z odhadovaného počtu 100.000 slovenských zamestnancov indexácia postihne okolo 1000 detí.

Česká strana má najväčšie obavy, aby sa debaty o znižovaní sociálnych prídavkov nepreniesli aj mimo britských hraníc, napríklad do Nemecka, kde pracuje najviac Čechov mimo hraníc svojej krajiny. Počas rokovaní diplomatov pred summitom EÚ prejavili záujem o možné znižovanie sociálnych dávok napríklad Nemecko, Rakúsko ale aj Švédsko či Luxembursko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováBohuslav SobotkaDavid Cameron