„Mentolky“ už nikde nekúpite. Zákaz ich predaja ovplyvnil vyše 140-tisíc Slovákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fresh green mint sprouts as a background.
Foto: Getty Images

Od 20. mája si už Slováci obľúbené „mentolky“ nezafajčia. Európska únia totiž stopla ich predaj. Dôvodom sú zdravotné riziká spojené s tabakom.

Podľa štatistík má Slovensko okolo 1,2 milióna fajčiarov. 140-tisíc z nich vyhľadávala cigarety s mentolovou príchuťou, ktoré väčšina pozná ako „mentolky“. Tí majú odteraz len tri možnosti. Tou najlepšou je bez sporu odvyknúť si. Ak toho nie sú schopní, môžu sa prípadne vrátiť ku klasickým cigaretám, alebo hľadať náhradu mentolovej chuti vo forme alternatívnych produktov, ktoré sú lepšou voľbou pre ich zdravie.

Mentolová príchuť zostáva po 20. máji už len v cigarách, cigarkách (cigarillos), e-cigaretách a zariadeniach na zahrievanie tabaku, ako je napríklad IQOS.

Chutia skrátka lepšie

„Mentolky“ sa od klasických cigariet líšia len príchuťou. Práve tá je však je dôvodom, prečo ľudia závislosti holdujú s ešte väčším pôžitkom. Inak povedané, „chutia“ lepšie ako obyčajné cigarety. Fajčiari sa ich nechcú len tak vzdať, preto si ich viac ako 37 percent plánovalo zakúpiť do zásoby. O ich konci sa hovorí už od roku 2014, ale teraz je naozaj definitívny.

Odborníci predpokladajú, že fajčiari „mentoliek“ budú hľadať menej škodlivé alternatívy s rovnakou príchuťou, alebo dajú závislosti absolútne zbohom. Nie je to však celkom tak. Z posledných prieskumov vyplýva, že takmer polovica z nich sa pravdepodobne najskôr vráti ku klasickým cigaretám bez príchute.

Väčšina fajčiarov by si vybrala IQOS

O prechode na inú alternatívu premýšľa zhruba štvrtina fajčiarov (23 percent) mentolových cigariet a až 86 percent z nich by si vybralo IQOS.

„Pre fajčiarov mentolových cigariet by mal byť tento zákaz motiváciou prestať fajčiť úplne. Ak toho nie sú schopní, mali by pred prechodom na normálne cigarety radšej zvoliť menej škodlivú

alternatívu pre zdravie, napríklad zahrievaný tabak,“ vyjadrila svoj postoj k zákazu predaja mentolových cigariet spoločnosť Philip Morris.

Nikotín je v tom nevinne

Jeden z najrozšírenejších mýtov o cigaretách hovorí, že príčinou rakoviny je nikotín. V skutočnosti je v tom nevinne. Zdravie totiž poškodzujú chemikálie v cigaretovom dyme. Nikotín však svojím stimulačným a relaxačným účinkom vyvoláva závislosť.

Podľa odborníkov obsahuje cigaretový dym okolo 6-tisíc chemikálií vrátane oxidu uhoľnatého a dechtu. Po zapálení jedinej cigarety vystavuje fajčiar svoje telo viac ako 50 látkam, ktoré sú spájané s rakovinou. Samotný tabak tiež môže obsahovať toxické pesticídy, napríklad arzén a iné ťažké kovy.

Bezdymové fajčenie

Skončiť s fajčením nie je ľahké, no podľa lekárov môže toto rozhodnutie predĺžiť život až o desať rokov. Aj preto mnohí fajčiari uvažujú nad menej škodlivými alternatívami.

Sú to napríklad e-cigarety alebo zariadenie IQOS, ktoré funguje na princípe zahrievania reálneho tabaku v špeciálnych náplniach. V zariadení nedochádza k spaľovaniu, tým pádom nevzniká dym ale aerosól, ktorý obsahuje o 95 percent menej toxických látok ako klasické cigarety.  Zároveň je to tolerantná cesta, pri ktorej fajčiar nevystavuje dymu svoje okolie.

Zdroj: Prieskum spoločnosti Ipsos realizovaný pre spoločnosť Philip Morris na dospelých fajčiaroch v apríli 2020.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Philip Morris

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia