Mečiarove amnestie nemusia byť premlčané, ako si to myslela polícia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.

BRATISLAVA 27. októbra (WebNoviny.sk) – Amnestie Vladimíra Mečiara nemusia byť premlčané, ako si to myslela polícia. Generálna prokuratúra zrušila uznesenie, ktorým polícia odložila podozrenia, že Mečiar sa dopustil trestného činu, keď vydal amnestie na skutky, ktoré sa ho priamo dotýkali, informuje Denník N.

Dostál zverejnil list na Facebooku

Námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky to listom oznámil opozičnému poslancovi Ondrajovi Dostálovi, ktorý pre rozhodnutie polície prípad nevyšetrovať, napísal na prokuratúru podnet. Vladimírovi Mečiarovi hrozí stíhanie za zneužitie právomocí verejného činiteľa, pripomína denník.

„Po preskúmaní vyšetrovacieho spisu Krajského riaditeľstva policajného zboru generálna prokuratúra vyhodnotila uznesenie vyšetrovateľa ako predčasné a vydala záväzný pokyn krajskej prokuratúre na zrušenie tohto uznesenia a na ďalší postup v trestnom konaní,“ píše sa v liste, ktorý Dostál zverejnil na Facebooku.

Informovala o tom aj televízia Joj. „Vo veci bude vykonané vyšetrovanie zamerané na preukázanie toho, či boli naplnené znaky trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa zo strany Vladimíra M. po stránke objektívnej aj subjektívnej, a následne bude vo veci rozhodnuté s prihliadnutím na dĺžku vtedy premlčacej doby,“ píše sa v stanovisku generálnej prokuratúry.

Mečiar zneužil svoju právomoc

Polícia začala prípad vyšetrovať po tom, čo Ústavný súd SR vo svojom rozhodnutí, kde súhlasil so zrušením Mečiarových amnestií parlamentom, povedal, že Mečiar ich udelením zneužil svoju právomoc.

Polícia najprv začala stíhanie vo veci, ale potom vec odložila s tým, že je premlčaná. Dostál v auguste upozornil na to, že ak boli Mečiarove amnestie trestným činom, nemôžu byť premlčané.

„Podľa ústavného zákona, ktorý umožnil zrušenie Mečiarových amnestií, ich zrušením sa nielen rušia všetky zákonné prekážky pre stíhanie amnestovaných činov, ale zároveň sa priamo stanovuje, že lehota trvania týchto zákonných prekážok (vyvolaných amnestiami) sa nezapočítava do premlčacích lehôt vzťahujúcich sa na Mečiarom amnestované skutky“.

Dostál zároveň v auguste oslovil generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby preskúmal rozhodnutie polície.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaromír ČižnárOndrej DostálPeter ŠufliarskyVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRÚstavný súd SR