ME vo futbale 2020 (štvrťfinále): Španielsko zvládlo penaltovú drámu a vyradilo Švajčiarsko (foto)

ME vo futbale 2020: Švajčiarsko - Španielsko
Steven Zuber zo Švajčiarska (vľavo) bojuje o loptu s Aymericom Laportem zo Španielska počas štvrťfinálového zápasu na ME vo futbale 2020. Petrohrad, 2. júl 2021. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 2. júla 23:13

Reprezentácia Španielska sa prebojovala do semifinále majstrovstiev Európy vo futbale a o finálovú miestenku zabojuje v zápase proti Taliansku v utorok 6. júla v anglickom Londýne na štadióne Wembley.

Španieli v piatkovom štvrťfinále v ruskom Petrohrade vyradili Švajčiarov, keď duel sa v riadnom hracom čase aj po predĺžení skončil nerozhodne 1:1 a o postupe zverencov trénera Luisa Enriqueho rozhodol až penaltový rozstrel.

Viac o téme: ME vo futbale 2020

V podvečernom súboji mali Španieli viac z hry a už od 8. minúty viedli, keď si vlastný gól strelil švajčiarsky stredopoliar Denis Zakaria. Španielsky tím síce mal po zmene strán častejšie loptu na svojich kopačkách, ale v 68. min Xherdan Shaqiri vyrovnal.

Na vyrovnávajúci gól kapitánovi svojho tímu prihral Remo Freuler, ktorý však o necelých desať minút neskôr fauloval Gerarda Morena a op červenej karte putoval predčasne pod sprchy. Španieli presilovku nevyužili na víťazný zásah v riadnom hracom čase ani v predĺžení.

V penaltovom rozstrele na švajčiarskej strane uspel iba Mario Gavranovič, kým u súpera pochodili Dani Olmo, Gerard Moreno aj Mikel Oyarzabal.

Zaujímavosťou je, že aj v druhom vystúpení Španielov sa nerozhodlo po dvoch polčasoch. V osemfinále na postup cez Chorvátov potrebovali predĺženie a vo štvrťfinále Švajčiarov zdolali až v rozstrele.

Penaltový rozstrel: 1 – 3
1. séria: Gavranović (gól) – Busquets (nedal)
2. séria: Schär (nedal) – Olmo (gól)
3. séria: Akanji (nedal) – Rodri (nedal)
4. séria: Vargas (nedal) – Moreno (gól)
5. séria: Oyarzabal (gól)

Žlté karty: 2 – 1

67. Widmer, 120.+1 Gavranović – 90.+3 Laporte

Červené karty: 1 – 0

77. Freuler

strely celkovo (na bránu): 9:27 (2:10), rohové kopy: 9:13, ofsajdy: 4:2, držanie lopty (v %): 34 – 66, rozhodcovia: Michael Oliver – Stuart Burt, Simon Bennett (všetci Ang.)

Švajčiarsko: Sommer – Rodríguez, Akanji, Elvedi – Zuber (90.+2 Fassnacht), Freuler, Zakaria (101. Schär), Widmer (100. Mbabu) – Embolo (23. Vargas), Shaqiri (81. Sow) – Seferović (82. Gavranović)
Španielsko: Unai Simón – Jordi Alba, Pau Torres (113. Alcántara), Laporte, Azpilicueta – Pedri (119. Rodri), Sergio Busquets, Koke (90.+1 Llorente) – Sarabia (46. Olmo), Morata (54. Moreno), Ferran Torres (91. Oyarzabal)