ME vo futbale 2020: Slovensko podľahlo Švédsku, rozhodol Forsberg z pokutového kopu (foto)

ME vo futbale 2020: Švédsko - Slovensko, Milan Škriniar
Slovenský reprezentant Milan Škriniar padá po súboji so Švédom Kristofferom Olssonom počas zápasu E-skupiny na ME vo futbale 2020. Petohrad (Gazprom Arena), 18. jún 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 18. júna 17:24

Slovenskí futbalisti prehrali v zápase E-skupiny na európskom šampionáte so Švédmi 0:1. O osude piatkového merania síl rozhodla situácia zo 76. min, keď slovenský gólman Martin Dúbravka v pokutovom území fauloval prenikajúceho Robina Quaisona, inkasoval žltú kartu a nasledovala penalta, ktorú premenil Emil Forsberg.

Viac o téme: ME vo futbale 2020

Reprezentácia „Tre kronor“ sa vďaka triumfu dostala na prvé miesto v skupine, keďže má aj bod za remízu so Španielskom (0:0). Zverenci trénera Štefana Tarkoviča začali turnaj triumfom nad Poľskom (2:1), ale piatkovou prehrou si skomplikovali šancu postúpiť do osemfinále – s tromi bodmi klesli na druhé miesto.

Tímy Španielska a Poľska ešte čaká vzájomný zápas v sobotu. E-skupina vyvrcholí v stredu 23. júna súbojmi Španielsko – Slovensko a Švédsko – Poľsko.

Aj po piatku tak platí, že Slováci nad Švédmi v ére samostatnosti ešte nezvíťazili. V Rusku sa konal už šiesty oficiálny vzájomný duel oboch tímov a slovenský výber má na svojom konte tri remízy a len dva strelené góly. Okrem toho raz Slováci podľahli Švédom vysoko 0:6, v januári 2017 však šlo len o neoficiálny duel ligových výberov.

ME vo futbale 2020

• E-skupina

Švédsko – Slovensko 1:0 (0:0)

• Gazprom Arena (Petrohrad)

Gól:
77. min – 1:0 E. Forsberg (pok. kop)

Žlté karty: 1 – 3
23. K. Olsson – 76. M. Dúbravka, 80. O. Duda, 87. V. Weiss

strely celkovo (na bránu): 13:10 (4:0), rohové kopy: 7:6, ofsajdy: 1:3, držanie lopty (v %): 44 – 56, rozhodcovia: Daniel Siebert – Jan Seidel, Rafael Foltyn (všetci Nem.)

Švédsko: Olsen – Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson – K. Olsson (64. V. Claeson), Ekdal (88. G. Svensson) – Seb. Larsson, Forsberg (90.+3 E. Krafth) – M. Berg (64. R. Quaison), Isak
Slovensko: Dúbravka – Pekarík (64. L. Haraslín), Šatka, Škriniar, Hubočan (84. D. Hancko) – Kucka, Hrošovský (84. M. Ďuriš) – Koscelník, Hamšík (77. L. Bénes), Mak (77. V. Weiss) – Duda

Slováci síce mali v piatkovom súboji loptu na svojich kopačkách trochu častejšie ako ich súper, v prvom polčase boli aj trochu nebezpečnejší, ale jedinú strelu na bránku vyslali v úvodnej 45-minútovke švédski futbalisti. Celkovo šlo o pomerne nezáživný prvý polčas.

Po zmene strán hneď v úvode zaujala šanca Alexandra Isaka, po hodine hry brankár súpera Robin Olsen zneškodnil hlavičku Juraja Kucku, ale slovenský reprezentant zakončoval z postavenia mimo hry. Na opačnej strane Dúbravka zlikvidoval strelu Ludwiga Augustinssona. V 67. min hlavička Isaka len tesne minula konštrukciu slovenskej bránky, Dúbravka potom zneškodnil šancu Isaka.

V 76. min ten istý hráč vysunul Robina Quaisona, ktorého len za cenu faulu zastavil Dúbravka a nariadený pokutový kop bezpečne premenil Emil Forsberg – 1:0. V záverečných minútach Slováci vrhli všetky sily do útoku, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

Hlasy

• zdroj RTVS

Marek Hamšík (kapitán a stredopoliar SR): „Škoda toho. Keby nebola odpískaná penalta, podľa mňa by sme remízu udržali a bol by to zlatý bod. Bohužiaľ, v druhom polčase sme boli pasívnejší a možno sme na to doplatili. Je to teraz všetko otvorené, Švédi dokázali so Španielmi remizovať. My musíme teraz dobre zregenerovať, keď vieme, že Španielsko je favorit celej skupiny a kandidát na celkové víťazstvo, preto to bude veľmi náročné.

Ondrej Duda (útočník SR): „Povedal by som, že to bol taký remízový zápas. Chceli sme hrať na víťazstvo, ale dnes sme sa málo tlačili do zakončenia a neboli až tak nebezpeční pre švédsku bránku a gólmana. Preto sme aj neskórovali. Neskôr sme inkasovali z trochu nešťastnej situácie, pretože si myslím, že Isak nechcel dať takú loptu medzi obrancov a trochu mu skĺzlo. Napokon z toho bola taká situácia aká bola a myslím si, že Heco (Dúbravka, pozn.) tam veľa urobiť nemohol. Stále je šanca, stále sa dá postúpiť. Urobíme všetko pre to, aby sme postúpili. Máme pred sebou ešte jedne zápas. Švédi proti Španielom odohralo dobrý zápas a získalo bod. My tiež spravíme všetko preto, aby sme získali dostatočný počet bodov na postup. Inkasovali sme po nešťastnej situácii. My sme boli lepší v prvom polčase, súper v druhom.“

Martin Dúbravka (brankár SR): „Videl som tečovanú loptu a snažil som súperovi zmenšiť uhol. Zastavil som a on do mňa vbehol a spadol. Ešte som nevidel záznam a možno zmením po jeho vzhliadnutí názor, ale moje prvé pocity sú také, že to nebol penaltový zákrok. Som sklamaný, pretože sme v tomto súboji mali na viac. Mrzí ma to, že to takto dopadli, pretože chalani makali do poslednej chvíle. Je neskoro polemizovať, či sme v závere mali kopať penaltu. Podľa mňa sme boli lepší a nemyslím si, že sme si zaslúžili prehrať. Tiež si myslím, že to bol skôr remízový duel. Sme sklamaný, teda ja určite. Forsberg penaltu kopol prudko a k tyči, takto sa majú kopať pokutové kopy. Nič nevzdávame. Získali sme tri body s Poľskom a dnes sme opäť previedli dobrý výkon. Na tom sa dá stavať. Švédi remizovali v Španielsku a my tam pocestujeme s tým, že chceme zabojovať o čo najlepší výsledok. Postúpiť by bolo úžasné a do poslednej chvíľky o to budeme bojovať.“

ME vo futbale 2020: Švédsko - Slovensko
Úvodný ceremoniál zápasu A-skupiny medzi Slovenskom a Švédskom na ME vo futbale 2020. Petrohrad (Gazprom Arena), 18. jún 2021. Foto: Anton Vaganov /Pool via AP.
ME vo futbale 2020: Švédsko - Slovensko, Martin Dúbravka
Zákrok slovenského gólmana Martina Dúbravku počas zápasu E-skupiny na ME vo futbale 2020 proti Švédsku. Petrohrad (Gazprom Arena), 18. jún 2021. Foto: Anatolij Malcev, Pool via AP.
ME vo futbale 2020: Švédsko - Slovensko, Marek Hamšík
Slovenský kapitán Marek Hamšík sa snaží zablokovať výkop švédskeho gólmana Robina Olsena počas zápasu E-skupiny na ME vo futbale 2020. Petohrad (Gazprom Arena), 18. jún 2021. Foto: Anatolij Malcev, Pool via AP.