ME vo futbale 2020: Švédsko zdolalo Poľsko, Forsberg a Lewandowski strelili po dva góly (foto)

ME vo futbale 2020: Švédsko - Poľsko
Robert Lewandowski (vpravo) a jeho spoluhráči nedokázali skórovať počas zápasu medzi Poľskom a Švédskom na ME 2020. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 23. júna 20:22

Reprezentanti Švédska sa so siedmimi bodmi stali víťazmi E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale. Na druhom mieste s piatimi bodmi skončili Španieli, oba tieto tímy postúpili do osemfinále. Slováci na treťom mieste aj Poliaci na štvrtom cestujú domov.

Viac o téme: ME vo futbale 2020

V záverečný hrací deň tejto skupiny Španieli doma v Seville deklasovali Slovákov 5:0 (2:0) a po najvyššom víťazstve tohto tímu na európskych šampionátoch sa zverenci trénera Luisa Enriqueho môžu tešiť na osemfinále proti Chorvátom.

Španieli rozhodli o svojom postupovom triumfe už v prvom polčase. Po polhodine hry im vlastným gólom pomohol dovtedy skvelý brankár Martin Dúbravka.

Druhý španielsky zásah pridal v tretej minúte nadstaveného času hlavou Aymeric Laporte. V 56. min a 67. min podčiarkli jednoznačný španielsky triumf Pablo Sarabia a Ferran Torres. Domáci sa tešili ešte raz, keď v 72. min si Juraj Kucka strelil vlastný gól.

Súboj Švédsko – Poľsko v Petrohrade bol oveľa dramatickejší. Severania zvíťazili 3:2, hoci po dvoch góloch Emila Forsberga neudržali vedenie 2:0 po hodine hry.

Poliaci po dvoch góloch svojho kanoniera Roberta Lewandowského v 61. a 84. min vyrovnali na 2:2, ale postupový tretí gól už nepridali.

Víťazný gól Švédska strelil vo štvrtej minúte nadstaveného času Viktor Claesson. Tento gól zabezpečil švédskemu tímu prvenstvo v E-skupine a osemfinále 29. júna v Glasgowe zatiaľ proti neznámemu súperovi.

ME vo futbale 2020

• E-skupina

Švédsko – Poľsko 3:2 (1:0)

• Gazprom Arena (Petrohrad)

Góly:
2. min – 1:0 E. Forsberg
59. min – 2:0 E. Forsberg
61. min – 2:1 R. Lewandowski
* gól J. Swierczoka v 66. minúte zrušil VAR pre ofsajd
84. min – 2:2 R. Lewandowski
90.+4 – 3:2 V. Claesson

Žlté karty: 1 – 1
10. M. Danielson – 83. K. Glik

strely celkovo (na bránu): 12:19 (4:6), rohové kopy: 6:10, ofsajdy: 0:1, držanie lopty (v %): 40 – 60, rozhodcovia: Michael Oliver – Stuart Burt, Simon Bennett (všetci Angl.)

Švédsko: Olsen – Lustig (68. E. Krafth), Lindelöf, Danielson, Augustinsson – Seb. Larsson, Ekdal, K. Olsson, Forsberg (76. Claesson) – Quaison (56. Kulusevski), Isak (68. M. Berg)
Poľsko: Szczęsny – Bereszynski, Glik, Bednarek – Jóźwiak (61. Swierczok), Krychowiak (78. Placheta), Klich (73. K. Kozlowski), Puchacz (46. Frankowski) – Świderski, P. Zieliński – Lewandowski