Matovičova prorodinná politika Slovákom nič neprinesie. Ukrojí z rozpočtu samospráv a poženie miestne dane nahor

Igor Matovič
Minister financií SR Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel

Únia miest Slovenska (ÚMS) tvrdí, že Vláda SR ignoruje význam samospráv a naďalej ich likviduje. Ako uvádza v tlačovej správe hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová, členské mestá vítajú každé opatrenie, ktoré reálne pomôže zlepšiť kvalitu života obyvateľom miest a obcí, nie však na úkor fungovania samospráv.

Vláda úlohu samospráv ignoruje

Aj súčasná situácia je podľa ÚMS dôkazom toho, že centrálna vláda naďalej ignoruje význam miest, obcí a samosprávnych krajov a namiesto plnenia vládneho programu v oblasti posilňovaní úlohy samosprávy ich obmedzujú, podceňujú a ignorujú.

Finančná podpora rodinnej politiky ministra financií SR Igora Matoviča (OĽaNO) podľa ÚMS v skutočnosti obyvateľom Slovenska nič neprinesie.

„Práve naopak, buď budú mať menej dostupné služby, alebo zaplatia vyššie miestne dane a poplatky. Zároveň na to doplatia tí obyvatelia miest a obcí, ktorí žiadnu podporu nedostanú,“ konštatuje ÚMS s tým, že minister financií buď nerozumie, že bez silnej územnej samosprávy nebude Slovensko demokratickým štátom a centrálna vláda nezvládne žiadnu krízu, alebo úmyselne chce proti sebe poštvať obyvateľov miest a obcí a nimi volených predstaviteľov.

Znižovanie rozpočtov samospráv

V týchto pre samosprávu zložitých chvíľach sa podľa ÚMS ukáže, do akej miery stranícka politika a poslušnosť prevažujú nad skutočnými záujmami obyvateľov.

„Nakoľko naše výzvy zostávajú na úrovni vlády ignorované, žiadame zástupcov miest a obcí, ktorí sú zároveň poslancami parlamentu, aby nepodporili novelu zákona o dani z príjmu, a tým zníženie príjmov územnej samosprávy, ktorá v čase presunu právomocí a po dohode na systéme financovania územnej samosprávy, prevzala a postupne „sanuje“ modernizačné dlhy spôsobené centrálnymi vládami,“ vyzýva ÚMS.

ÚMS tiež žiada vládu SR, ak už chce realizovať takto nastavenú rodinnú politiku, aby ju dofinancovala z vlastných zdrojov a tie pridala k prostriedkom vynakladaných mestami a obcami, ktoré rodinné politiky dlhodobo a každodenne realizujú, v rámci svojich možností a právomocí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela PiršelováIgor Matovič
Firmy a inštitúcie Únia miest SlovenskaVláda SR