Matovič sa zrazil s Čaputovou pre Sputnik. Rusi mali platbu za vakcínu vrátiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENTKA: Prijala predsedu vlády SR
Zľava: Minister Igor Matovič a prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia v Prezidentskom paláci. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Chaos, v ktorom sa nemôže vyznať obyčajný človek, sprevádza dovoz ruskej vakcíny Sputnik na Slovensko a jej „prepustenie“ k záujemcom. Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že dôvodom, prečo malo Slovensko vakcínu vrátiť nebolo testovanie Sputnika v necertifikovanom laboratóriu, ako o tom nedávno hovoril vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

V dovoze vakcíny sa angažoval práve Matovič. Ten už ako bývalý premiér išiel 8. apríla zachraňovať situáciu do Moskvy a ďalší deň do Budapešti. Na vyhlásenie prezidentky reagoval Matovič, že za vakcíny sme nezaplatili. Stalo sa tak až 6. apríla, ale Rusko peniaze vrátilo.

Kytica pre Baťovú

Expremiér sa preto obáva, že vakcíny sa budú musieť vrátiť. Podľa Matoviča však skutočným dôvodom, prečo sa hovorilo o vrátení vakcín, bolo to, že šéfka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová „ohovorila“ ruskú vakcínu vo svete a pre Rusov to bola otázka cti.

Povedal, že ho mimoriadne mrzí, že prezidentka dáva Baťovej kyticu a „robí jej alibi“. Podľa neho je Čaputová zaujatá a drží stranu len šéfke ŠÚKL-u.

Kauza ruskej vakcíny zamestnáva slovenskú politiku už pol druha mesiaca. Má dlhšie trvanie ako samotná vládna kríza. K upokojeniu situácie by mohlo dôjsť po zverejnení zmluvy o dovoze Sputnika. Je však otázne, čo z nej bude nakoniec dostupné obyčajným ľuďom. Odpoveď bude zrejmá až po právnej analýze.

Zuzana Baťová
Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová. Foto: Archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Jedno hovorí Čaputová, druhé Matovič

Prezidentka vyhlásila, že si okrem zmluvy vyžiadala aj list zo 6. apríla, ktorý slovenskej strane zaslala ruská strana a požiadala v ňom o vrátenie vakcíny.

„Verejnosť bola informovaná, že dôvodom, pre ktorý ruská strana vzniesla takúto požiadavku, malo byť to, že Štátny ústav na kontrolu liečiv dal testovať vakcínu Sputnik V laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ vyhlásila prezidentka.

Túto verziu potvrdila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Matovič za kľúčové označil vyjadrenie ŠÚKL-u, že vakcíny Sputnik, ktoré sa používajú v 40 krajinách sveta, spája len názov. Podľa neho na také tvrdenie chýbali štátnemu ústavu dôkazy, išlo o „čisté politikárčenie“ a poškodenie slovenskej vedy.

Expremiér po minulotýždňovom rokovaní  s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Budapešti na sociálnej sieti tvrdil, že „ŠÚKL dal testovať vakcínu OMCL necertifikovanému laboratóriu, bola strašná chyba, ktorá spôsobila úplne zbytočné mnohotýždňové zdržanie, odstúpenie Rusov od zmluvy … a hlavne, ak by sme posudzovanie vakcín nechali na nich, nikdy by sme sa očkovania Sputnikom na Slovensku nedočkali“.

Premiér Eduard Heger sa počas návštevy Česka nepridal na stranu Čaputovej. Namiesto toho hovoril, že „nie je dôvod nič skrývať“. Poznamenal, že sa pracuje na právnej analýze, ktoré časti alebo či celú zmluvu o nákupe vakcín je možné zverejniť.

Zmluva v utajení produkuje dohady

Odfiltrovanie protichodných interpretácií umožní len zverejnenie zmluvy. Podľa hlavy štátu by mala byť „príslušným spôsobom“ povinne zverejnená. „Očakávam, že kým sa tak stane, verejnosť nebude ďalej znepokojovaná šírením nepravdivých informácií,“ vyhlásila prezidentka.

Podľa nej je na rozhodnutí toho, kto zmluvu uzavrel, aby k tomu urobil všetky kroky. Nepovedala však, kto to má byť. Zmluvu o nákupe vakcín do Prezidentského paláca doniesol tento týždeň minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

S vypracovaním právnej analýzy k zverejneniu zmluvy o nákupe Sputnika má pomôcť vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) a ministerka Kolíková.

„Predbežne môžem povedať, že po preštudovaní zmluvy aj príslušných dokumentov prichádzam k záveru, že tu nie je dôvod na to, aby sa daná zmluva nepovažovala za zmluvu, ktorá je povinne zverejňovaná podľa infozákona,“ povedala Kolíková. O ďalšom postupe a rizikách, ktoré s tým súvisia, bude informovať členov vlády.

Na zverejnenie zmluvy dlhodobo vyzýva mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. Mimovládka ocenila aktívny prístup prezidentky v tejto veci.

Nepriamo povedala, že Matovič klamal

Angažovanie sa prezidentky v kauze Sputnik a jej vyjadrenia o tom, ako to bolo s vrátením vakcín, zmobilizovalo Matoviča k zorganizovaniu tlačovej besedy. Prezidentke vytkol, že sa postavila na strany šéfky ŠÚKL-u.

Do sporu s ňou sa za uplynulý rok dostal viackrát. Napríklad vlani pri plošnom testovaní alebo keď Čaputová hovorila o tom, že by sa manažovanie pandémie malo zveriť niekomu inému.

Politológ Tomáš Koziak tvrdí, že Matovič našiel nepriateľa. „Stále potrebuje na niekoho ukázať,“ podotkol politológ.

Kým sa zmluva o dovoze vakcíny neodtajní, tak podľa Koziaka nebude zrejmá ani príčina toho, ako prezidentka reagovala. „Jej reakcia bola však jednoznačná. Vlastne nepriamo povedala, že Matovič klamal a jeho vyjadrenie o vrátení vakcín bola lož,“ poznamenal.

Koziak upozornil, že dodávka vakcín bol obchodný vzťah a keď Slovensko za vakcínu zaplatilo, môže si s ňou robiť, čo uzná za vhodné. „Neviem, si predstaviť, že by v zmluve bolo napísané, že nesmieme o nej vysloviť pochybnosť,“ doplnil.

Dlhá cesta Sputnika

Vakcíny Sputnik V dorazili na Slovensko tento rok 1. marca. Vojenské lietadlá doviezli dohromady 200-tisíc dávok pre 100-tisíc ľudí. Celý kontrakt je dohodnutý na 2 milióny dávok.

Zo slovenskej operácie Sputnik sa stala politická fraška. Vakcíny sú uskladnené a neustále sa politici doťahujú, ako ich dostať do očkovacích centier. Spory sú tiež o to, kto má posúdiť bezpečnosť vakcíny.

VLÁDA: Na životoch záleží
Uprostred zľava: Bývalý premiér Igor Matovič, niekdajší minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a infektológ Pavol Jarčuška. Foto: SITA/Marek Lukáč

Sputnik nie je schválený Európskou liekovou agentúry a slovenský ŠÚKL nemá kapacity, aby sám takéto rozhodnutie prijal. Navyše tvrdí, že od ruského výrobcu nedostal 80 percent potrebných údajov.

Posudzovanie vakcíny vykonalo Biomedicínske centrum SAV na základe žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Podľa tvrdenia Hegera a Matoviča to naopak bolo na podnet ŠÚKL-u.

Po novom má vakcínu dovezenú na Slovensko posúdiť certifikované laboratórium v Maďarsku. Pravdepodobne zopakuje testy vykonané na Slovensku. Rozdiel bude zrejme v tom, že v Maďarsku majú aj certifikačnú pečiatku. Očkovať Sputnikom by sa mohlo podľa premiéra Hegera začiatkom mája.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMária KolíkováTomáš KoziakZuzana BaťováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVOĽANOŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečivZa ľudí