Martin Bajčičák vybojoval v Soči prvé body

Bajčičák
Martin Bajčičák Foto: SITA/Dušan Hein

SOČI 2. februára (WEBNOVINY) – Víťazom pretekov v skiatlone mužov na 15+15 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom v ruskom Soči sa stal líder celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Švajčiar Dario Cologna.

Ďalšie štyri priečky patrili ruským reprezentantom. Striebro si vybojoval Iľja Černousov, bronz Alexander Legkov.

Výborný výkon predviedol Slovák Martin Bajčičák, ktorý finišoval na 21. priečke a získal prvé body v aktuálnej sezóne.

V hustom snežení boli preteky od začiatku veľkými taktickými manévrami. Favoriti sa pozorne strážili, pole sa veľmi netrhalo. Na prezúvanie lyží na voľnú techniku v polovici trate prišla v rozpätí necelej minúty vyše päťdesiatčlenná skupina pretekárov.

Aj potom len postupne odpadávali výkonnostne slabší, ale stále to bol mnohočlenný peletón. Necelých päť kilometrov pred cieľom sa čelo predsa len začalo naťahovať, odstupy sa zväčšovali.

V záverečnom strmom stúpaní asi kilometer pred cieľom famóznym spôsobom nastúpil Cologna a súperi sa len prizerali jeho nedostihnuteľnému finišu. V boji o pozície za ním si to rozdali domáci bežci. Černousov o dve desatiny sekundy zdolal Legkova, o ďalšie štyri desatinky zaostal štvrtý Maxim Vylegžanin.

Od štartu v čelnej skupine

Martin Bajčičák sa od štartu pohyboval v čelnej skupine okolo tridsiateho miesta. Dopredu sa príliš netlačil, lyže si prezúval ako tridsiaty štvrtý s odstupmi od súperov v desatinách sekundy. S prehľadom si kontroloval situáciu. V cieľovej rovinke si siahol až na dno síl, boj o elitnú dvadsiatku nakoniec prehral o desatinku sekundy s Talianom Valeriom Checcim. Za víťazným Colognom zaostal o necelých 40 sekúnd. Do celkovej klasifikácie SP si pripíše prvých tohtosezónnych 10 bodov.

„Priznám sa, trochu som mal pred štartom strach. Pred dvoma týždňami som na maratóne v rakúskom Lienzi obsadil výborné druhé miesto a za mnou ostali mnohí z tých, ktorí miešajú vo ‚sveťáku‘ karty na najvyšších pozíciách. Nevedel som však, aké to bude tentoraz rýchle, ako som na tom v porovnaní s absolútnou elitou. Nebolo to síce v mojom podaní ešte stopercentné, ale som spokojný, desať bodov do Svetového pohára mi urobilo radosť,“ povedal v rozhovore pre SITA 36-ročný rodák z Oravy, ktorý už 18. sezónu zbiera úspechy v kolotoči bojov o krištáľový glóbus.

„V úvodnej polovici klasickou technikou sa to miešalo, viac ako päťdesiatka pretekárov išla v čelnom balíku, ktorý sa netrhal. Potom sa to v skejtovej časti roztiahlo. Mne sa klasika išla dobre. Po výmene lyží som však mal pocit, že mám nohy z olova. Stálo ma to veľa síl, ale nakoniec sa to utriaslo. Trať bola náročná. V skejtovom okruhu bolo vyše kilometra dlhé stúpanie až nad štadión, tam sa to všetko rozhodovalo. V tom snežení bola trať mäkká, čo mne ako silovému bežcovi príliš nevyhovuje. Musím však zložiť poklonu ruským organizátorom, ktorí to celé fantasticky pripravili,“ pokračoval jediný slovenský bežec na lyžiach – muž v histórii, ktorý vyhral preteky SP.

Generálka na olympiádu

Cologna získal v pretekoch nielen 100 bodov za celkový triumf, ale aj ďalších 15 za umiestnenia na prémiách na trati, čím si upevnil svoje vedúce postavenie v klasifikácii SP. V hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) vedie stále Alexander Legkov. Bajčičák sa zaradil v celkovom poradí na 126. priečku, v dlhých behoch (malý krištáľový glóbus) je sedemdesiaty deviaty.

O rok sa v Soči uskutočnia XXII. zimné olympijské hry, tieto preteky boli akousi prvou vážnou generálkou pripravenosti. Usporiadateľom ostáva teda ešte dvanásť mesiacov na vychytanie posledných drobností a nedostatkov. „Všetko je tu nádherné, olympijská dedina je prakticky pripravená. Po tejto stránke som nadšený. Trate by mi mali vyhovovať viac ako tie vo Vancouveri. Sú fyzicky náročné, profilovo ťažké. Nie sú tu žiadne extrémne stúpania, skôr dlhé a tiahle, to mám rád,“ neskrýval spokojnosť Martin Bajčičák.

Výsledky:

1. Dario Cologna (Švaj.) 1:21:00,0 h, 2. Iľja Černousov +1,6 s, 3. Alexander Legkov +1,8, 4. Maxim Vylegžanin +2,2, 5. Jevgenij Belov (všetci Rus.) +7,5, 6. Tobias Angerer (Nem.) 10,0, … 21. Martin Bajčičák (SR) +39,4