Marián Gáborík rozhodol drámu, v treťom predĺžení dal gól

Marián Gáborík

NEW YORK 3. mája (WEBNOVINY) – Oba stredajšie tretie zápasy 2. kola play-off zámorskej hokejovej súťaže NHL mali vyrovnaný priebeh a nepadlo v nich veľa gólov. New York Rangers zvíťazil na ľade Washingtonu najmä zásluhou slovenského kanoniera Mariána Gáboríka 2:1 po trojnásobnom predĺžení.

Bol to zatiaľ najdlhší zápas tejto sezóny. V druhom stredajšom súboji zvíťazil Nashville doma nad Phoenixom 2:0, keď oba presné zásahy videli diváci v úvodnej desaťminútovke. Coyotes však vedú 2:1 na zápasy.

Gáborík najprv v riadnom hracom čase prihral na gól Callahanovi a v 15. min tretieho predĺženia svojím druhým gólom v tohtosezónnych vyraďovacích bojoch rozhodol o víťazstve „jazdcov“ 2:1. Newyorčania sa ujali v sérii hranej na štyri víťazstvá vedenia 2:1 na zápasy. Gáboríka vyhlásili za prvú hviezdu duelu.

Rekord neprekonali

New York Rangers

V troch predĺženiach mali oba tímy možnosť rozhodnúť zápas. V závere prvej nadstavenej dvadsaťminútovky neuspel pred Henrikom Lundqvistom osamotený kapitán Capitals Alexander Ovečkin, na žŕdkach skončili aj pokusy domáceho Dennisa Widemana i Mariána Gáboríka.

Ten sa dočkal presného zásahu po prihrávke Brada Richardsa spoza bránky, keď pohotovo trafil medzi betóny Bradena Holtbyho. Gáborík sa presadil po osemzápasovej pauze.

„Je to skvelý pocit, keď priložíte týmto spôsobom ruku k dielu. Prišlo to v správnom čase,“ povedal po dvadsiatom najdlhšom zápase histórie NHL pre AP Gáborík.

Historický rekord držia hráči Montreal Maroons a Detroit Red Wings, ktorí v roku 1936 hrali 176 minút a 30 sekúnd. „Dnes to bol naozaj dlhý večer. Chceli sme sa držať nášho herného systému a hrať jednoducho. Chceli sme ho vyhrať a teraz sa z toho veľmi tešíme,“ pridal postreh Gáborík. „Dúfam, že ho to nakopne. Jeho góly veľmi potrebujeme,“ povedal o Gáboríkovi jeho tréner John Tortorella a pokračoval: „Keď zápas trvá tak dlho, potom je to najmä o vôli a mentalite hráčov. Máme psychicky silný tím.“

Hráči Phoenixu robili chyby

Pekka Rinne

Brankár Nashvillu Pekka Rinne inkasoval v prvých dvoch súbojoch série deväť gólov, ale tentoraz vyriešil všetkých 32 striel hráčov Phoenixu. Fín si pripísal premiérový shutout kariéry v play-off.

„V prvých dvoch zápasoch sme dostali veľa gólov a pripraviť sa na dnešný súboj nebolo vôbec jednoduché. Hrali sme pod tlakom, dnes sme museli vyhrať. Ak by sa nám to nepodarilo, potom by to bolo veľmi zlé,“ pripustil Rinne. Úvodný gól duelu sa zrodil po chybe brankára Phoenixu Mika Smitha, ktorý zle rozohral puk z rohu klziska a nestihol sa vrátiť do svojej bránky. Aj druhý gól sa zrodil po chybe hosťujúcich hráčov.

„Hráči Nashvillu dnes na nás vyleteli. Oba góly sme im darovali. Podobné chyby nemôžeme robiť,“ povedal kapitán Phoenixu Shane Doan. Nashville nastúpil bez potrestaných Alexandra Radulova a Andreja Kosticyna. „Dnes sme hrali oveľa lepšie ako v prvých dvoch dueloch vo Phoenixe. Súperovi sme toho veľa nedovolili a v podobnom duchu musíme pokračovať aj naďalej,“ povedal kapitán Nashvillu Shea Weber.

Výsledky stredajších stretnutí 2. kola play-off (semifinále konferencií) zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na 4 víťazstvá):

Východná konferencia

Washington Capitals – New York Rangers 1:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 – 0:0, 0:0, 0:1) – stav série 1:2

Góly: 32. Carlson (Siomin, Alzner) – 27. Callahan (Del Zotto, GÁBORÍK), 115. GÁBORÍK (Richards, Girardi)