Aktualizované: Magáta odsúdili za ozbrojovanie, nemôže kandidovať na župana

Marián Magát
Marián Magát. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák
  • aktualizované 24. augusta, 13:34

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Zakladateľa extrémistickej skupiny Vzdor Kysuce Mariána Magáta dnes Krajský súd v Žiline odsúdil za nedovolené ozbrojovanie na tri roky podmienečne. Magát, ktorý v minuloročných parlamentných voľbách neúspešne kandidoval za Kotlebovu ĽSNS, už dlhšie avizoval, že v novembri chce kandidovať aj za predsedu Žilinského samosprávneho kraja.

Nie je sklamaný

Po právoplatnom odsúdení za úmyselný trestný čin však kandidovať nemôže. „Ak bol občan právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, zákon hovorí v tomto prípade jasne – nemôže kandidovať v akýchkoľvek voľbách,“ potvrdil hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov. „Nie som sklamaný. Vyzvem Ľudovú stranu Naše Slovensko nech dosadí svojho kandidáta, ktorého plne podporím,“ reagoval Magát po verdikte súdu na to, že nebude môcť kandidovať.

Z trestného činu nedovoleného ozbrojovania uznal Mariána Magáta vinným Okresný súd v Čadci už vo februári. Magát sa však voči verdiktu odvolal. Krajský súd v Žiline jeho odvolanie zamietol a okrem trojročného podmienečného trestu so skúšobnou dobou tri roky mu nariadil aj probačný dohľad. Rozhodnutie krajského súdu je právoplatné a nie je možné sa voči nemu odvolať.

Čelí aj ďalším trom obžalobám

Polícia zadržala Mariána Magáta s nelegálne držaným opakovacím revolverom v decembri 2015 po incidente, pri ktorom jeho kamarát Michal Hrtús ohrozoval inou zbraňou štvorčlennú rodinu v Turzovke.

„No ako na divokom západe – keď sa dívam večer na televízor a manželka príde, že niekto strieľa po dome. Prečo strieľali? Pán Michal Hrtús si najal pána Mariána Magáta na to, aby si vyrovnal účty. Pán Michal Hrtús to asi sám nezvládol, lebo som mu nepredal pozemok,“ povedal otec rodiny, ktorej sa Michal Hrtús s neoprávnene držanou pištoľou vyhrážal a jedenkrát vystrelil aj do steny ich domu v kysuckej Turzovke. Hrtús uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste a súd mu vymeral dva roky podmienečne.

Magát na súde tvrdil, že zbraň našiel len náhodou zabalenú v igelitovej taške v opustenej pivnici a po porade s právnikom ju chcel odovzdať polícii. „Chcel som sa poradiť s právnikom. Nevedel som, čo s tou zbraňou bolo spáchané, ako postupovať a prvoradá bola pre mňa rada právnika. Ja nepopieram, že tú zbraň som mal pri sebe, ale nezaobstaral som si ju úmyselne,“ povedal Magát a k incidentu s rodinou v Turzovke dodal: „Zbraň som v ruke nemal. To, že Michal Hrtús strieľal na dom, k tomu sa priznal. Môj výstrel zaznel, ale z plynovej pištole, ktorú som pri zápase stratil. A taktiež aj výpoveď svedkov hovorí, že pištoľ som mal celý čas pod bundou,“ vypovedal na súde Magát. Podľa súdu bol však Marián Magát aj pri náhodnom nájdení zbrane povinný okamžite kontaktovať políciu.

Marián Magát čelí na súde v Čadci aj ďalším trom obžalobám – za rozširovanie extrémistických materiálov, za prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia a za trestný čin popierania a schvaľovania holokaustu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Magát
Firmy a inštitúcie ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)