Lukoil pre sankcie nezníži ťažbu, ale zredukuje investície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lukoil
Foto: SITA/AP

SOČI 19. septembra (WEBNOVINY) – Druhý najväčší ruský producent ropy, spoločnosť Lukoil, ktorý je terčom amerických sankcií pre krízu na Ukrajine, na budúci rok neobmedzí domácu ťažbu ropy, ale bude menej investovať do projektov. Povedal to v piatok jej generálny riaditeľ Vagit Alekperov. USA uvalili sankcie voči hlavným ruským energetickým firmám, ktoré zasiahli aj Gazprom, Rosnefť a Lukoil.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Americké firmy tak nemôžu podporovať ich aktivity pri prieskume a ťažbe ropy z mora, arktického pobrežia alebo pri ťažbe ropy z bridlíc. Sankcie zároveň obmedzujú schopnosť firmy Lukoil požičiavať si na západných trhoch.

Modernizácia rafinérií je takmer dokončená

„Ťažba ropy v Rusku sa v budúcom roku nezmenší,“ povedal Alekperov novinárom. Domáca produkcia Lukoilu bola v auguste v objeme 7,355 milióna ton čiže 1,74 milióna barelov denne. Spoločnosť však v porovnaní s rokom 2014 zredukuje svoj investičný program pre rok 2015 o približne dve miliardy dolárov, povedal šéf Lukoilu.

„Nie je to iba v dôsledku sankcií, ale tiež preto, že sme dokončili veľkú prácu a máme takmer ukončenú modernizáciu rafinérií,“ konštatoval Alekperov.

Lukoil očakáva stagnáciu alebo pokles cien ropy

Lukoil na investície v tomto roku vyčlenil 20 miliárd dolárov, pričom prevažná časť výdavkov má smerovať do ropného poľa Západná Kurna-2 v Iraku. Spoločnosť sa zároveň chystá v budúcom roku začať ťažbu z pobrežia Kaspického mora. Alekperov uviedol, že sankcie by nemali ovplyvniť projekty Lukoilu zamerané na ťažbu ropy pri pobreží Kaspického mora a v Ghane.

Lukoil očakáva, že globálne ceny ropy budú stagnovať alebo klesnú. „Ak sme doteraz prognózovali cenu 100 dolárov za barel, teraz je 90 až 95 dolárov,“ dodal šéf firmy.

Rosneft
Foto: ilustrančné, SITA/AP

Ruská vláda môžno podporí Rosnefť a Novatek

Rusko pravdepodobne podporí energetické firmy Rosnefť a Novatek, a to každú sumou 3,9 miliardy dolárov z fondu národného bohatstva, ktorý krajina založila na pomoc penzijnému systému.

Ruská vláda sľúbila, že podporí tie firmy, ktoré v dôsledku sankcií EÚ a USA pre situáciu na Ukrajine, nemajú prístup na západný finančný trh. Rosnefť a Novatek signalizovali, že budú pomoc potrebovať, pričom Rosnefť žiada o 40 miliárd dolárov.

Firmy musia predložiť formálne žiadosti

Agentúra Itar-Tass citovala ruského ministra financií Antona Siluanova, ktorý uviedol, že vláda uvažuje o návrhu oboch firiem, aby fond národného bohatstva investoval do ich dlhopisov 80 až 150 miliárd rubľov (RUB).

„Uvažujeme o týchto návrhoch. Myslím si, že v tomto roku budeme môcť prijať takéto rozhodnutia,“ povedal šéf rezortu financií. Agentúra Interfax však citovala ministra hospodárstva Alexeja Uljukajeva, ktorý konštatoval, že obe firmy ešte len musia predložiť formálne žiadosti. Znamená to, že pre nich bude náročné dostať pomoc do konca roka.

Rosnefť v období od júla tohto roku do decembra 2015 musí uhradiť záväzky v sume 26,2 miliardy, uviedla ratingová agentúra Moody’s. Novatek má podľa Moody’s dobrú likviditu, ale sankcie bránia získavaniu financií od európskych a amerických bánk, čo komplikuje investičné projekty firmy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať