Oficiálny názov: Svätý Vincent a Grenadíny
Hlavné mesto: Kingstown
Počet obyvateľov: 103 000
Rozloha: 389 km²
HDP na obyvateľa: 11 700 $
Vlajka:
Kód meny: XCD
Názov meny: východokaribský dolár
Úradný jazyk: Angličtina
Zobraziť na mape: TU
Svätý Vincent a Grenadíny sú ostrovný štát nachádzajúci sa v juhovýchodnej časti Karibiku. Je súčasťou Malých Antíl a Winwardských ostrovov. Ostrovy sa nachádzajú niekde na polceste medzi Trinidadom a Tobagom a ostrovom Guadeloupe. Na sever nájdete Svätú Luciu a na východ Barbados. Na juhu je Grenada. Názov krajiny – Svätý Vincent a Grenadíny – sa často skracuje do podoby Svätý Vincent.
Hlavný ostrov Svätý Vincent je dlhý 26 a široký 15 kilometrov. Druhou časťou krajiny sú dve tretiny Grenadín. To je množstvo malých ostrovčekov medzi Svätým Vincentom a Grenadou. Tento pás ostrovov je dlhý približne 65 kilometrov a pokrýva plochu 45 km².
Na rozlohe necelých 400 km² žije niečo cez 100 tisíc obyvateľov. Hlavné mesto je Kingstown.
História Svätého Vincenta a Grenadín
Ostrovy boli pôvodne známe ako Youloumain. Toto meno dali súostroviu miestni obyvatelia, ktorým sa až do roku 1719 darilo úspešne brániť pred koloniálnymi mocnosťami. Youloumain sa na určitú dobu stal útočiskom pre otrokov, ktorým sa podarilo utiecť z okolitých ostrovov. Prípadne šlo o stroskotancov.
Prvá koloniálna mocnosť, ktorá sa zmocnila Svätého Vincenta bolo Francúzsko. Po sérii šarvátok a bojov bol nakoniec ostrov odovzdaný Britom. Postarala sa o to Parížska mierová dohoda z roku 1763. Okamžite po jej podpise sa medzi Britmi a Francúzmi rozpútala Karibská vojna.
Ako Francúzi, tak aj Briti využívali afrických otrokov na miestnych plantážach. Základy miestnej ekonomiky sa výrazne zmenili v roku 1834, kedy bolo zrušené otroctvo. Priamym dôsledkom tejto zmeny bol nedostatok pracovnej sily na plantážach. Briti to vyriešili masovým privážaním robotníkov z východnej Indie.
Svätý Vincent a Grenadíny získali od Veľkej Británie nezávislosť v roku 1979. V tom istom roku vybuchla sopka La Soufrière. V tomto prípade nikto nebol zabitý. La Soufrière vybuchuje na Svätom Vincente pravidelne. V roku 1902 jej výbuch spôsobil smrť viac ako dvom tisíckam ľudí. Táto sopka, s nadmorskou výškou 1234 metrov, je najvyšší bodom celého súostrovia.
Ekonomika
Ekonomika Svätého Vincenta je založená najmä na poľnohospodárstve. Najvýznamnejšou plodinou sú jednoznačne banány.
Druhou veľkou časťou ekonomiky je turizmus. Ako každý karibský ostrov, aj Svätý Vincent ponúka nádherné prostredie s veľmi spoľahlivým počasím. Práve v turizme má krajina najväčšiu perspektívu.
Obyvateľstvo
Populácia Svätého Vincenta je zmiešaná. Okolo 66 percent tvoria ľudia afrického pôvodu. 19 percent sú miešanci, 6 percent Indovia a 4 percentá Európania (najmä portugalského pôvodu). Domorodci tvoria asi dve percentá populácie.
Oficiálnym jazykom je angličtina. Väčšina ľudí však používa kreolčinu.
Náboženstvo
Svätý Vincent a Grenadíny sú prevažne kresťanská krajina. Nájdete tu však aj malú hinduistickú menšinu.