Oficiálny názov: Gibraltár
Hlavné mesto: Gibraltar
Počet obyvateľov: 32 194
Rozloha: 6,8 km²
HDP na obyvateľa: 50 941 $
Vlajka:
Kód meny: GIP
Názov meny: gibraltárska libra
Úradný jazyk: angličtina
Zobraziť na mape: TU
Gibraltár nie je zvrchovaný štát. Pokiaľ by ste sa vybrali na valné zhromaždenie Organizácie spojených národov, zástupcov Gibraltáru by ste tu nenašli. V oblasti medzinárodných vzťahov sa o Gibraltár stará Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Gibraltár je ako zaoceánske teritórium súčasť Veľkej Británie.
Len málo častí Európy má takú strategickú polohu ako práve Gibraltár. Táto mini krajina sedí na vstupu do Stredozemného mora. Jej severná hranica sa dotýka Španielska – presnejšie provincie Cádiz turisticky známeho regiónu Andalúzia.
Kľúčové je, že Gibraltár v najužšom miestne Gibraltárskeho prielivu. Vzdialenosť medzi Európou a Afrikou je tu iba 13 kilometrov.
Z tohto dôvodu hral Gibraltár extrémne dôležitú rolu počas druhej svetovej vojny. V tom čase sa tu nachádza veľká britská vojenská základňa, ktoré strážila vody celého Stredozemného mora.
Krajina sa rozprestiera na ploche iba 6,7 kilometra štvorcového. Na polostrove žije okolo 30 tisíc obyvateľov. Gibraltár je centrom pozornosti komplikovaných vzťahov Veľkej Británie a Španielska. Obe krajiny si robia na toto maličké územie nároky. Obyvateľstvo však zo španielskych aktivít nie je veľmi nadšené. Na Gibraltári prebehli zatiaľ dve referendá a miestni obyvatelia v nich odmietli transfer suverenity pod španielsku korunu.
Posledná ústava Gibraltáru pochádza z roku 2006. V nej je definované, za čo je zodpovedná miestna vláda a o čo sa má starať Londýn. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska zabezpečuje pre Gibraltár obranu a stará sa aj o medzinárodné vzťahy.
História Gibraltáru
Gibraltár bol až do roku 1704 súčasťou Španielskeho kráľovstva. Všetko sa však začalo meniť v roku 1701, keď začala vojna o nástupníctvo španielskeho trónu. V roku 1704 Gibraltár dobili anglicko-holandské vojská. V roku 1713 bol Gibraltár na základe Utrechtskej mierovej dohody na veky presunutý pod správu Veľkej Británie.
Do historických kníh sa však Gibraltár zapísal najmä počas druhej svetovej vojny. Vzhľadom na svoju strategickú polohu výrazne ovplyvnil mocenskú rovnováhu v Európe. Počas vojny sa na Gibraltári nachádzala veľká britská vojenská základňa.
Ekonomika Gibraltáru
Hospodárstvo Gibraltáru bola tradične založené na aktivitách miestnej britskej vojenskej základne. V roku 1984 sa základňa podieľala na hrubom domácom produkte až 60 percentami. Dnes je to však oveľa menej – približne 7 percent.
V súčasnosti je gibraltárska ekonomika postavená na štyroch pilieroch: finančné služby, online hazard, medzinárodný obchod a turizmus.
Pýtate, čo vidieť na Gibraltári? Na takom malom priestore toho naozaj nie je veľa. Najznámejšou turistickou atrakciu je veľká skala, ktorú miestni nazývajú The rock.
Prakticky nikto necestuje cez polovicu Európy, aby sa mohol pozrieť na túto mini krajinu. Takmer všetci turisti sa sem dostanú loďami z blízky španielskych prímorských rezortov. Pre dovolenkárov je fakultatívny výlet na Gibraltár veľmi príjemným spestrením často stereotypnej dovolenky na pláži. Gibraltár susedí s Andalúziou, čo je jedna z turisticky najobľúbenejších častí Španielska.
Gibraltár je známy aj svojimi finančnými aktivitami. Výhodný daňový systém je atraktívny pre množstvo zahraničných firiem. Daňový a legislatívny systém prilákal na začiatku 21. storočia aj množstvo firiem špecializujúcim sa na online hazard. Po medzinárodnom tlaku však Gibraltár sťažil situáciu pre tieto firmy.
Obyvateľstvo
Na šiestich kilometrov štvorcových tu žije cez 32 tisíc obyvateľov. Z tohto si ľahko vypočítate, že hustota obyvateľstva je neuveriteľných 5000 ľudí na km². To je naozaj dosť. Gibraltár patrí medzi najhustejšie obývané časti Zeme.
Krajina trpí nedostatkom priestoru. Dopyt po nových budovách je riešení rozširovaním územia. More sa postupne zasypáva. Takto získaná pôda dnes tvorí asi desatinu rozlohy polostrova.
Vzhľadom na históriu posledných 300 rokov je obyvateľstvo Gibraltáru veľmi rôznorodé. Asi 27 percent obyvateľov sú pôvodom Briti. 24 percent populácie sú Španieli (väčšinou ide o Andalúzanov), 15 percent obyvateľov sa hlási k talianskemu pôvodu. Malťania tvoria 8 percent obyvateľstva.
Náboženstvo Gibraltáru
Gibraltár je kresťanská krajina. Väčšinovo katolícka. K islamu sa hlásia takmer 4 percentá obyvateľstva.