Lídri Únie sa dohodli, kto bude platiť za bankové kolapsy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Euro, peniaze_euro
Foto: Shutterstock

BRUSEL 27. júna (WEBNOVINY) – Ministri financií Európskej únie vo štvrtok schválili návrh nových pravidiel zdieľania nákladov pri budúcich bankových kolapsoch.

Ich cieľom je odsunúť záťaž z pliec občanov EÚ, ktorí náklady na záchranu bánk znášali od začiatku finančnej krízy. „Máme dohodu,“ povedal jeden z európskych predstaviteľov novinárom po vyčerpávajúcich vyjednávaniach, ktoré skončili až v skorých ranných hodinách.

Schválené pravidlá určujú nový štandard, podľa ktorého by v prípade problémov niektorého z finančných domov mali členské štáty EÚ rozdeľovať straty medzi akcionárov, držiteľov dlhopisov a klientov s vkladmi nad 100-tisíc eur.

Podobné celonočné rokovania sa cez víkend v Luxemburgu skončili neúspešne, keďže Paríž a Berlín sa nedokázali zhodnúť na presnom spôsobe rozdeľovania strát.

EÚ na záchranu svojich bánk v rokoch 2008 až 2011 minula ekvivalent tretiny hospodárskeho výkonu regiónu, pričom aj s použitím peňazí od daňových poplatníkov sa problémy riešili len ťažko a v prípade Írska takmer skončili štátnym bankrotom. Politici preto už dlhšie hľadali iný model a pri záchrane cyperských bánk vo februári tohto roka prvýkrát do procesu finančne zapojili aj vkladateľov. „To, čo sme zažili v roku 2008, keď niektorí zaznamenali vysoké zisky a daňoví poplatníci potom museli zaplatiť straty – niečo také už nechceme,“ povedal v stredu v rozhlasovom rozhovore nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Na urýchlenú reformu vyzval aj prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi, ktorý poukázal na systém, aký funguje v USA. Európa sa však na rozdiel od Spojených štátov amerických len neochotne zbavuje bánk, ktorých úvery sú dôležité pre ekonomiku, alebo s ktorými majú vlády blízke politické puto.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mario DraghiWolfgang Schäuble
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka