Lídri G20 sa stretnú v Mexiku, preberú aj situáciu v Grécku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Summit G20
Summit G20 v Mexiku Foto: SITA/AP
Robert Zoellick
Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 18. júna (WEBNOVINY) – Hlavy štátov a vlád ekonomicky silných krajín ako aj napredujúcich ekonomík (G20) sa v pondelok popoludní stretnú v mexickom kúpeľnom stredisku Los Cabos na svojom dvojdňovom siedmom summite.

Stretnutie lídrov sa bude konať v znamení európskej dlhovej krízy a situácie v Grécku.

Lídri budú tiež hľadať možnosti naštartovania svetového hospodárstva a ďalšej regulácie finančných trhov a budú sa snažiť uzavrieť dohody, ktoré by podporili hospodársky rozvoj chudobných krajín.

Na summit G20 pozvali aj španielskeho premiéra Mariana Rajoya. Predstavitelia najdôležitejších vyspelých a rozvíjajúcich sa krajín s ním chcú naliehavo diskutovať o prehlbujúcej sa finančnej kríze vo štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny. G20 sa bude zaoberať situáciou v Španielsku s cieľom vyslať jasný signál v záujme stabilizácie trhov.

Hlavné svetové ekonomiky sa podľa Svetovej banky pri prekonávaní finančnej krízy spoliehajú na krátkodobé opatrenia, ale musia urobiť aj hlbšie reformy, aby zrýchlili hospodársky rast a zmiernili problémy vyplývajúce zo zadlženia mnohých bohatých štátov.

Svetová banka to uvádza v správe, ktorú pripravila pre pondelkové a utorkové stretnutie lídrov organizácie G20. V správe, ktorej kópiu získala agentúra Reuters, banka okrem toho vyzýva na „energické“ kroky s cieľom predísť šíreniu dlhovej krízy eurozóny do zvyšku sveta.

Šéf Svetovej banky Robert Zoellick pre médiá uviedol, že krajiny eurozóny musia rýchlo prísť s plánom na reformu Európskej menovej únie. „Už to nie je až tak o tom, aký model si Európania vyberú. Jednoducho sa pre nejaký musia rozhodnúť, a to rýchlo,“ povedal Zoellick pre najnovšie vydanie nemeckého časopisu Der Spiegel.

„Kroky ekonomickej politiky G20 sa od vypuknutia globálnej finančnej krízy prevažne sústreďovali na krátkodobú reakciu,“ uviedla Svetová banka. „Takéto opatrenia sú samozrejme prvým pravidlom činnosti v kríze, ale veľa ešte treba urobiť vo fiškálnej a finančnej oblasti s cieľom obnoviť stabilitu,“ konštatovala banka. Podľa nej krátkodobá stabilizácia len získava čas a jej výsledkom nebude silný rast, ak ju nebudú sprevádzať štrukturálne opatrenia na podporu rastu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Zoellick