Libra pokračuje v miernom zotavovaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Britská libra
Foto: ilustračné, Thinkstock

LONDÝN 30. júna (WebNoviny.sk) – Britská libra vo štvrtok už tretí deň pokračuje v zotavovaní. Obchoduje sa však v úzkom pásme, keďže investori čakajú na nový vývoj po šokujúcom britskom rozhodnutí odísť z Európskej únie, ktoré libru zatlačilo na 31-ročné minimum. Za posledné tri dni sa však britská mena oproti doláru zotavila o takmer 2 percentá.

Kurz libry oproti doláru bol vo štvrtok na londýnskom trhu na poludnie v porovnaní s predchádzajúcim obchodovacím dňom stabilný. Celý rad bánk prognózuje, že libra v nasledujúcich týždňoch bude oslabovať, ale britská mena od pondelka prejavuje odolnosť. Kurz eura oproti libre sa tiež takmer nezmenil a bol na úrovni 0,8285 GPY/EUR. Spoločná európska mena mierne oslabila oproti doláru, a to o 0,1 % na 1,1116 USD/EUR.

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, zostával v blízkosti 3,5-mesačného maxima, na ktoré sa vyšplhal po minulotýždňovom britskom odhlasovaní odchodu z EÚ. Americká mena väčšinou profitovala z masívnej vlny averzie voči riziku, ktorá zasiahla globálne trhy po odhlasovaní brexitu. Avšak oslabenie očakávaní, že v USA sa v tomto roku zvýšia úrokové sadzby, ubralo doláru časť sily.

Česká koruna a maďarský forint vo štvrtok mierne posilnili, ale poľský zlotý trochu oslabil. Koruna si do 10:09 SELČ prilepšila o 0,13 % na 27,119 CZK/EUR a forint stúpol o 0,14 % na 316,500 HUF/EUR. Poľský zlotý si však pohoršil o 0,19 % na 4,4244 PLN/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať