Kubu ochromili výpadky elektriny, Havana viní USA z „genocídnej energetickej blokády“

Kubánska vláda tvrdí, že za dramatickou energetickou krízou stoja americké sankcie a obmedzenie dodávok paliva.
Cuba Energy Crisis
Žena kráča popred barikádu postavenú obyvateľmi protestujúcimi proti dlhodobým výpadkom elektriny v Havane. Foto: SITA/AP
Radačovský odchádza na Cyprus, SNS má náhradu. Do parlamentu posiela dlhoročného člena
Zdroj: SITA

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel v stredu obvinil Spojené štáty z prehlbovania energetickej krízy na ostrove, kde sa výpadky v dodávkach elektriny v posledných dňoch dostali na rekordnú úroveň. Podľa údajov agentúry AFP zasiahli v utorok simultánne blackouty až 65 percent územia krajiny.

Nezmyselné clá

Díaz-Canel označil situáciu za „mimoriadne napätú“ a vyhlásil, že jej príčinou je „genocídna energetická blokáda“, ktorou podľa neho Washington postihuje Kubu. Tvrdí, že Spojené štáty hrozia „nezmyselnými clami každej krajine, ktorá nám dodáva palivo“.

Energetická kríza sa výrazne zhoršila v januári po tom, čo USA zaviedli ropnú blokádu voči ostrovu s 9,6 milióna obyvateľov. Odvtedy na Kubu dorazil len jeden ruský tanker s palivom.

Viac času bez elektriny

V Havane obyvatelia hlásia výpadky elektriny dlhšie než 19 hodín denne, v niektorých provinciách trvajú blackouty celé dni. Mnohí Kubánci tak podľa miestnych médií trávia viac času bez elektriny než s ňou.

Kuba vyrába elektrinu najmä v ôsmich zastaraných tepelných elektrárňach, z ktorých niektoré fungujú viac než 40 rokov a často sa kazia alebo musia odstaviť kvôli údržbe.

Od roku 2024 zažila krajina už sedem celoštátnych blackoutov vrátane dvoch v marci. Krízu sprevádza aj prudký rast cien palív a pretrvávajúci nedostatok základných tovarov.

Viac k osobe: Miguel Díaz-Canel
Firmy a inštitúcie: AFP