Kresťanstvo je sekulárne náboženstvo, vyhlásil kardinál Duka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dominik Duka
Dominik Duka (vľavo) Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Kresťanstvo je podľa českého kardinála Dominika Duku sekulárne náboženstvo, pretože je pozitívne.

„Čo chceš, aby robili iní tebe, rob aj ty iným. V tomto zmysle je kresťanstvo sekulárne náboženstvo. Ostatné náboženstvá merajú zbožnosť na základe nábožných úkonov. V kresťanstve to tak nie,“ povedal Duka novinárom s tým, že problém sekularizácie je v extrémizme.

„Naša viera v to, že Boh sa stal človekom a naše starosti sa stali jeho starosťami o nás, ak to pochopíme, nemôže vytvárať dualitu Boh a svet,“ konštatoval.

Do popredia podľa neho v súčasnosti vystupuje zápas Boh a diabol ako rovný s rovným, čo je holý nezmysel. Apokalypsa totiž hovorí, že Kristus zvíťazil nad zlom.

Cirkev by mala zvážiť stratégiu a taktiku. Podľa kardinála je lepšia pozitívna cesta ako opozícia. “Teda, aby sme boli schopní osloviť spoločnosť, aby nám mohla porozumieť. To je angažovanie sa v oblasti sociálnej, zdravotníctve, školstve. Cirkev to robila vždy,“ pripomenul. Druhým momentom je podľa neho potreba nájsť jazyk, čo je nesmierne ťažké, pretože spoločnosť stratila jednotný jazyk. „Ľudia nechcú čítať, chcú obrázky a heslá. Heslá nám môžu pomôcť, ale sú na druhej strane zavádzajúce,“ dodal.

Hlavnou témou rokovania Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktorej členovia zasadajú v Bratislave od štvrtka, je Boh a štát, Európa medzi laicitou a laicizmom. Ako povedal predseda CCEE maďarský kardinál Péter Erdö, biskupi sa každý rok venujú presnej téme. Tohtoročnú si vybrali, pretože sa veľa hovorí o neutralite štátu, oddelení cirkví a štátu. Podľa neho môže byť spravodlivé alebo nepriateľské oddelenie cirkvi od štátu, vyhlásil kardinál Duka. Cirkev si podľa neho cení, že môže žiť slobodne zdravú laicitu v štáte. Biskupi sa preto snažia zhromaždiť skúsenosti. Stretnutie biskupov končí v nedeľu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať