Králi z Los Angeles vyradili Phoenix a postúpili do finále

Mikkel Boedke
Hrač Phoenixu Mikkel Boedker (89) padá na brankára Jonathana Quicka z Los Angeles Kings počas vzájomného zápasu zámorskej NHL. Foto: SITA/AP

NEW YORK 23. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Los Angeles Kings zvíťazili v utorňajšom piatom zápase finále play-off Západnej konferencie zámorskej NHL na ľade tímu Phoenix Coyotes 4:3 po predĺžení, hoci dva razy prehrávali.

Celkovo v tejto sérii hranej na štyri úspechy triumfovali presvedčivo 4:1 a postúpili do finále o Stanleyho pohár – premiérovo od roku 1993, keď bol ich kapitánom legendárny Wayne Gretzky.

Pred 19 rokmi prehrali s Montrealom 1:4 na zápasy. Kings majú druhú finálovú šancu na svoj premiérový Stanleyho pohár. Rozhodujúci gól dal v utorok v 18. min nadstaveného času krídelník Dustin Penner a vyhlásili ho za prvú hviezdu stretnutia.

„Puk sa ku mne šťastne odrazil. Čakal som pred bránkou a naraz sa objavil. Bol to skvelý pocit, keď som si uvedomil, že som rozhodol,“ povedal pre AP Penner a pokračoval: „Prvá tretina bola pre nás veľmi ťažká. Phoenix pálil všetko na bránku, kde sme mali našťastie Quicka. Predviedol niekoľko skvelých zákrokov a my sme mohli bojovať. Bez neho by sme tento úspech asi nedosiahli.“

NHL

„Králi“, ktorí sa vo vyraďovacej fáze presadili už v desiatom zápase vonku za sebou (vrátane ôsmich v tomto súťažnom ročníku), si od stredy 30. mája zahrajú o trofej s úspešným z konfrontácie New York Rangers – New Jersey (zatiaľ 2:2, piaty duel je na programe v stredu).

Súpera spoznajú najskôr v piatok a najneskôr v nedeľu. Bez ohľadu na jeho meno čakajú Los Angeles prvé dva zápasy na Atlantickom pobreží, kde budú môcť natiahnuť svoju sériu úspechov mimo Staples Center.

Kings sú prvým tímom histórie, ktorý dokázal v konferenčnom play-off vyhrať všetky zápasy na ľade súpera. Los Angeles prehralo zo štrnástich súbojov len dva a ako druhý klub v histórii po Calgary Flames vyradilo tri najlepšie tímy po základnej časti.

V roku 2004 bol pri podobnom úspechu Flames na lavičke súčasný tréner Kings Darryl Sutter. „Pre celý klub je postup do finále veľkým úspechom, ale my ešte nekončíme. Máme šancu vystúpiť na vrchol. Tvrdo sa o túto možnosť pobijeme,“ povedal kapitán Kings Dustin Brown.

Coyotes majú za sebou najlepšiu sezónu v 33-ročnej histórii.

Po stretnutí však zavládlo v šatni veľké sklamanie. „Táto sezóna bola skvelá a skončila sa týmto neúspechom. Sme smutní, frustrovaní. Robili sme všetko, čo sme vedeli. Celý rok sme tvrdo bojovali,“ povedal brankár Coyotes Mike Smith. „Pár dní z toho budeme nešťastní. Dovolím si však povedať, že pri pohľade späť za celým rokom môžeme mať hlavy hore,“ doplnil tréner Phoenixu Dave Tippett.

Výsledok:

Phoenix – Los Angeles 3:4 po predĺžení (1:1, 2:2, 0:0 – 0:1) – konečný výsledok série: 1:4, Los Angeles postúpilo do finále profiligy

Góly: 5. Pyatt (Hanzal, R. Vrbata). 27. Pouliot (Klesla, Chipchura), 37. Yandle (Pyatt) – 12. Kopitar (Doughty, D. Brown), 32. Doughty (C. Fraser, Justin Williams), 34. M. Richards (Penner, J. Carter), 78. Penner (J. Carter, Vojnov)