Kowalczyková zostala na víťaznej vlne

Kowalczyk

OTEPÄÄ 16. januára (WEBNOVINY) – Poľská bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková je na neudržanie. Len šesť dní po svojom triumfe na prestížnom seriáli pretekov Tour de Ski (TdS) zvíťazila v sobotňajších pretekoch na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v estónskom stredisku Otepää. Obhájila svoje prvenstvo z minuloročnej edície SP v tomto stredisku.

Otepää je Poľkinou srdcovou záležitosťou. V roku 2006 sa tam prvýkrát v kariére postavila na stupne víťazov v pretekoch tohto rangu, o rok neskôr si v rovnakom dejisku prvý raz vychutnala pohľad z najvyššieho stupienka. V sobotu od úvodu nasadila tempo, ktorému jej súperky nestačili. Na všetkých medzičasoch bola najrýchlejšia a spôsobom štart – cieľ si dobehla po svoje dvanáste víťazstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus. V druhej polovici trate si Kowalczyková mohla dovoliť zvoľniť tempo, v cieli bola o 4,2 s skôr ako Nórka Marit Björgenová, ktorá však nemá v nohách TdS. Tretia skončila Aino Kaisa Saarinenová z Fínska, ktorá už zaostala takmer o pol minúty.

Čoskoro 27-ročná (nar 23. januára 1983) Kowalczyková si ziskom 100 bodov upevnila pozície na čele poradia celkovej klasifikácie SP i v hodnotení tzv. dlhých behov. Jej najväčšia súperka v boji o hlavnú trofej, Slovinka Petra Majdičová, skončila piata. Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Výsledky – 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom.

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 26:52,7 min, 2. Marit Björgenová (Nór.) + 4,2 s, 3. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +29,9, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) +32,4, 5. Petra Majdičová (Slovin.) +44,9, 6. Virpi Kuitunenová (Fín.) +1:05,4, 7. Anna Haagová (Švéd.) +1:05,6, 8. Masako Išidová (Jap.) +1:39,5, 9. Kristina Šmigunová-Vähiová (Est.) +1:40,1, 10. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +1:42,7

Poradie vo SP po osemnástich pretekoch z 31 naplánovaných (vrátane bodov za konečné umiestnenie v TdS):

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 1189 bodov, 2. Petra Majdičová (Slovin.) 1067, 3. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 849, 4. Arianna Follisová (Tal.) 672, 5. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 585, 6. Marit Björgenová (Nór.) 527, 7. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) 515, 8. Marianna Longová (Tal.) 484, 9. Natalia Korostelevová (Rus.) 365, 10. Oľga Zavialovová (Rus.) 319,… 23. Alena Procházková (SR) 193.

Poradie v hodnotení dlhých behov po jedenástich pretekoch (zo 17 naplánovaných):

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 546 bodov, 2. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 414, 3. Petra Majdičová (Slovin.) 405, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 368, 5. Marit Björgenová (Nór.) 315, 6. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) 302, 7. Arianna Follisová (Tal.) 286, 8. Marianna Longová (Tal.) 276, 9. Charlotte Kallová (Švéd.) 268, 10. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) 240,… 52. Alena Procházková (SR) 26.