Kotleba nepodpísal divadlu granty, zmaril dlhoročný festival

Marian Kotleba
Marian Kotleba Foto: SITA/Ján Viazanička

BANSKÁ BYSTRICA 6. augusta (WEBNOVINY) – Banskobystrické Divadlo Štúdio tanca muselo zrušiť pripravovaný 11. ročník festivalu súčasného tanca Dni tanca pre vás, ktorý sa mal uskutočniť 11. až 17. októbra.

Dôvodom je, že Marian Kotleba, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) ako zriaďovateľa tohto divadla, nepodpísal zmluvy na čerpanie grantov, ktoré divadlo získalo od ministerstva kultúry.

Divadlo prišlo o festival i granty

Okrem grantu 20-tisíc eur na festival Divadlo Štúdio tanca príde aj o granty na uvádzanie hosťujúcich umelcov a na vznik nových inscenácií. Podľa riaditeľky Zuzany Hájkovej je tak bytostne ohrozená aj samotná prevádzka divadla.

Príspevky zriaďovateľa totiž pokrývajú len mzdové náklady, odvody a časť energií, nie však náklady na umeleckú činnosť či propagáciu, ktoré si divadlo zabezpečuje z grantov.

Ako sa začne nasledujúca divadelná sezóna, je zatiaľ nejasné. „Zatiaľ si nevieme predstaviť, ako budeme hrať. Program máme pripravený. Ale už nemáme ani na jeho tlač, momentálne si nemôžeme dovoliť ani vytlačiť plagáty,“ povedala pre agentúru SITA Hájková.

Na festivale mali vystúpiť švajčiarski tanečníci

Tohtoročný 11. ročník festivalu Dni tanca pre vás mal podtitul Fokus Švajčiarsko, keďže mal byť zameraný na predstavenie aktuálnej špičky švajčiarskeho súčasného tanca. Grant z ministerstva kultúry pokrýval vyše polovicu rozpočtu festivalu, konkrétne honoráre umeleckých skupín. Ďalšie zdroje Divadlo Štúdio tanca získalo aj od švajčiarskej kultúrnej nadácie Pro Helvetia, švajčiarskeho veľvyslanectva a sponzorov. Súčasťou festivalu mali byť okrem tanečných predstavení aj pohybové workshopy a diskusie o súčasnom tanci.

Na otázky k tejto téme, ktoré BBSK adresovala agentúra SITA v stredu, dosiaľ neprišla odpoveď. Ako predpoludním uviedol jeho hovorca Vladimír Gürtler, otázky zaslal kompetentným a ich odpoveď následne sprostredkuje.

Divadlo Štúdio tanca je jediným profesionálnym tanečným divadlom v Banskobystrickom kraji. Aktuálne má vrátane umeleckého súboru 14 zamestnancov.

Kotleba nemá záujem na rozvoji dekadentného umenia

Dôvodom, pre ktorý predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba nepodpísal zmluvy na čerpanie dotácií, ktoré získalo Divadlo Štúdio tanca od ministerstva kultúry, je, že nemá záujem na rozvoji dekadentného umenia, ktoré Divadlo Štúdio tanca produkuje. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík, pričom slovo umenie uvádza v úvodzovkách.

Divadlo Štúdio tanca zameriava svoju tvorbu najmä na alternatívnu tanečnú produkciu, často presahujúcu hranice slušnosti a dobrých mravov. Na túto činnosť dostáva Divadlo Štúdio tanca okrem zákonom stanovených platieb na mzdové a prevádzkové náklady z rozpočtu VÚC aj podozrivo veľké dotácie z Ministerstva kultúry SR. V roku 2015 dosiahla výška týchto mimoriadnych dotácií sumu prevyšujúcu 50 000 eur. Pre porovnanie Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici, ktoré má približne dvojnásobný počet zamestnancov a odohrá takmer štyrikrát toľko predstavení, dostalo z Ministerstva kultúry SR len polovičnú dotáciu v porovnaní s Divadlom Štúdio tanca,“ uvádza Uhrík v stanovisku. Zdôraznil, že nepodpísanie dotačných zmlúv nemá vplyv na zákonom stanovené povinné financovanie divadla zo strany BBSK.

Pre Divadlo Štúdio tanca píšu Kotlebovi divadelní kritici

Výbor Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov adresoval predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marianovi Kotlebovi otvorený list, v ktorom ho vyzýva, aby neodkladne podpísal zmluvy na čerpanie dotácií, ktorí získalo Divadlo Štúdio tanca.

Ako výbor Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov v liste pripomína, o prideľovaní dotácií z dotačného programu ministerstva kultúry rozhoduje minister a jeho poradné orgány a komisie, ktoré sa každoročne zostavujú z teatrológov, prekladateľov, režisérov, kritikov a ďalších divadelných profesionálov. Ide o neľahké rozhodnutia o projektoch, ktoré šíria dobré meno Slovenska aj v zahraničí a Divadlo Štúdio tanca patrí medzi subjekty, ktoré svoju tvorbu pravidelne prezentujú za hranicami Slovenska.

Považujeme za neprípustné, aby ste z vašej pozície spochybňovali rozhodnutie ministra kultúry, vytvorené na základe odporúčaní renomovaných odborníkov a odborníčok, a svojvoľne pristupovali k prideľovaniu financií kultúrnym inštitúciám v pôsobnosti BBSK, menovite Divadlu Štúdia tanca v Banskej Bystrici. Je to nebezpečný precedens, ktorý by viedol k neodbornému rozhodovaniu o existencii kultúrnych inštitúcií, ktorých činnosť je významná nielen na regionálnej, ale aj národnej úrovni,“ uvádza sa v liste, ktorý agentúre SITA poskytla podpredsedníčka výboru Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov Dária Fojtíková Fehérová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian KotlebaMilan UhríkVladimír Gürtler