Košice porazili Slovan, Skalica konečne vyhrala

Marcel Holovič
Marcel Holovič z HK 36 Skalica (v strede) strieľa gól ponad ležiaceho brankára Dukly Trenčín Tomáša Hiadlovského, vľavo jeho spoluhráči Ladislav Gabriš (50) a Roman Tvrdoň (47)v hokejovom zápase 39. kola Tipsport extraligy medzi HK 36 Skalica - Dukla Trenčín. Skalica, 15. január 2012. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 39. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy 2011/2012.

Výsledky:

HC Košice – HC Slovan Bratislava 4:3 (0:1, 1:1, 3:1)

HC´05 Banská Bystrica – HKm Zvolen 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

MsHK DOXXbet Žilina – HK AutoFinance Poprad 4:3 po sam. nájazdoch (2:0, 0:0, 1:3 – 0:0, 1:0)

MHC Mountfield Martin – HK Nitra 6:3 (2:0, 2:3, 2:0)

HK 36 Skalica – Dukla Trenčín 8:2 (3:2, 2:0, 3:0)

I. tretina

Miroslav Šatan

Prvý zákrok v zápase mal bratislavský brankár Konrád v 2. min po nepríjemnej strele Spilara. V 5. min to v presilovke skúšal košický kapitán Zálešák.

Pred Hylákom sa v 7. min ocitol osamotený Šatan, ale jeho strela skončila v lapačke. Iba 8 sekúnd potreboval Slovan na to, aby v 8. min využil presilovku.

Po peknej prihrávke Bartánusa trafil parádne Švarný – 0:1. V 13. min zachraňoval pred Balážom betónom Konrád. V 18. min mohlo byť vyrovnané: po zakončení Šedu zvonila žŕdka hosťujúcej bránky. V poslednej minúte prvej tretiny bol už Konrád prekonaný, ale aj Zálešákov pokus skončil na žŕdke.

II. tretina

V 24. min Mlynarovičov pokus vyrazil Konrád. Košičania vyrovnali v 27. min. K Draveckému sa dostal vyrazený puk a bekhendom po páde ho poslal do bránky – 1:1.

Lipianského pokus v presilovke v polovici stretnutia Hyláka neprekvapil. Bulík mal v 33. min ideálnu pozíciu, no minul bránku. „Belasí“ sa opäť dostali do vedenia v 35. min – po zaváhaní Nováka naservíroval Šatan Bulíkovi a bolo 1:2. Ešte v závere druhej tretiny premárnil veľkú príležitosť hosťujúci Hudáček.

III. tretina

V 49. min po presilovke vystrelil Šeda a Miklík spred bránky pohotovo dorážal – 2:2. V 57. min sa Košice dostali do vedenia po najkrajšej akcii zápasu, keď zakončoval Dravecký. V 58. min však Slovan v presilovke vyrovnal zásluhou Švarného. V 59. min zabezpečil víťazstvo „oceliarom“ Jenčík, ktorý prekonal Konráda.

Reakcie:

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Celý zápas sme boli lepším tímom. Dobre sme korčuľovali, ale dve tretiny nám viazla koncovka. V treťom dejstve sme však strelili pekné góly. Chlapci ukázali charakter, ako sa bojuje o výsledok.“

Štefan Mikeš (tréner Slovana): „Po troch prehrách vonku sme do zápasu išli s tým, aby sme zvíťazili. Do stretnutia sme vstúpili dobre, dostali sme sa do vedenia. V druhej tretine súper zvýšil obrátky, dostával sa do prečíslení. Nám sa v závere duelu podarilo vyrovnať na 3:3, ale v prečísleniach dvoch na jedného sme inkasovali gól. Bol to však dobrý hokej.“

Góly: 27. Dravecký (Zálešák, P. Bartoš), 49. Michel Miklík (Kolba, Šeda), 57. Dravecký (Zálešák, P. Bartoš), 59. Jenčík (Šeda, E. Piatak) – 8. Švarný (M. Bartánus), 35. Bulík (Šatan, Kukumberg), 58. Švarný (M. Bartánus)

Vylúčení: 9:10 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Müllner – Snášel, Smrek, 8347 divákov

Košice: Hylák – Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Slimák, M. Novák, Martin Chovan – P. Bartoš, Zálešák, Dravecký – Spilar, S. Gron, Michel Miklík – Petruška, Matúš Chovan, Marcel Baláž – E. Piatak, Pašek, Mlynarovič – Jenčík

Slovan: Konrád – P. Frühauf, I. Ďatelinka, Dobroň, Švarný, Štajnoch, Jerofejevs – Šatan, Kukumberg, Bulík – M. Bartánus, Lipiansky, L. Hudáček – M. Sloboda, M. Macho, Buc – A. Kudrna, Preisinger, M. Bakoš

I. tretina

Tomáš Škvaridlo

Zvolenčanom sa v tejto sezóne vo všetkých derby s Banskou Bystricou darí oveľa viac a lepšie začali aj pod Urpínom.

V 8. min zužitkoval presnú prihrávku Škvaridla spoza bránky Trochta a nekompromisnou strelou otvoril skóre – 0:1.

Domáci potom pritlačili súpera, k tomu dopomohli aj presilovky pri vylúčení Trochtu a Ďalogu. Veľa z nich však Banskobystričania nevyťažili. Keď sa už dostali k presnej strele na zvolenskú bránku, zasahoval spoľahlivý Sáblík. „Baranom“ chýbal najmä pokoj na hokejkách, napriek tomu boli v 18. min veľmi blízko vyrovnania.

Po chybe v defenzíve HKM sa rútil na Sáblíka osamotený Hvila, ale nedal. Onedlho pred hosťujúcou bránkou neuspeli ani Marcinek s Jokilom.

II. tretina

Marek Slovák

V prostrednej časti sa domáci hráči ešte viac zahryzli do súpera, hoci v jej úvode mohli pykať po veľkej príležitosti Marka Slováka. Následne zasahoval Sáblík po strele Kokavca a domáci si vytvorili veľký tlak. Kristoffersson v obrovských šanciach ešte neuspel.

V 31. min však počas presilovky Banskobystričanov vyslal presnú prihrávku do brejku obrancovi Cebákovi, a ten sám pred Sáblíkom zakončil presne – 1:1. Domáci pokračovali v drvivom tlaku, zvolenský brankár mal plno práce aj šťastia pri príležitostiach Kútneho, Kubku či M. Grmana.

Čo sa nepodarilo domácim, dokázali Zvolenčania vo vlastnom oslabení v 39. min. Hostia udreli ako blesk z jasného neba, keď Brabenec prihrávkou z ľavej strany našiel Baláža, a ten poslal hostí opäť do vedenia.

Lukáš Sáblík

Záverečné dejstvo prinieslo tvrdý boj o každý centimeter ľadu. Sáblík v jeho úvode zlikvidoval dve veľké šance Hvilu, Zvolenčania sa snažili hroziť rýchlymi brejkmi. V 52. min sa mohol stať hrdinom domáci Cebák, vo výbornej pozícii však minul zvolenskú bránku.

Následne neuspel ani Kokavec, ktorý sa prebil až pred Sáblíka a zakončoval bekhendom. Deväťdesiatdeväť sekúnd pred koncom duelu si domáci vzali oddychový čas a následne odvolali brankára. Power-play im však vôbec nevyšla.

Zvolenčania vyviezli puk do stredného pásma, Marek Slovák dostal prihrávku od mantinelu a cez domáceho obrancu strelil tretí gól Zvolena.

Banskobytričania napriek tomu pokračovali v hre bez brankára a hostia to opäť využili. Baláž prihral Brabencovi a ten druhýkrát trafil prázdnu bránku „baranov“, čím spečatil zvolenské víťazstvo.

Reakcie:

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Z pohľadu hry môžem povedať, že hráčom nemôžem nič vyčítať. Bolo tam nasadenie aj bojovnosť nad sto percent, ale jedna stránka, ktorú hráčom môžem vytknúť, bola koncovka. Utvorili sme si dostatok šancí, aby sme strelili viac ako jeden gól. Žiaľ, z každého brankára súpera, ktorý príde do Bystrice, dokážeme urobiť gólmana do reprezentácie. Zakončenie nás tlačí celú sezónu, nemáme vpredu strelca, ktorý by vedel využiť šance a posunúť náš tím trochu ďalej dopredu.“

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Dnešný zápas, tak ako všetky doterajšie s Banskou Bystricou, sa hral vo vysokom nasadení. My sme odohrali tento duel dobre po taktickej stránke. Podali sme tímový výkon, veľmi dobre sme hrali v defenzíve. Dnes sa nám podarilo streliť viac ako dva góly, preto sme zvíťazili. Vynikajúci výkon podal brankár Sáblík. Bol to však vyrovnaný zápas, my sme boli efektívnejší v koncovke, preto sme uspeli.“

Góly: 31. Cebák (Kristoffersson, Hvila) – 8. M. Trochta (Škvaridlo, Leskovjanský), 39. V. Baláž (Brabenec), 60. Marek Slovák (V. Baláž, Brabenec), 60. Brabenec (V. Baláž)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: J. Konc – Gajan, Milan Grečko, 2408 divákov

Banská Bystrica: Kostúr – M. Grman, Kubka, Huba, Cebák, Bambúch, Brňák – T. Hričina, Jokila, Hvila – Kristoffersson, Heizer, Kútny – Marcinek, Češík, M. Kokavec – Beňa, Matoušek, F. Nemček

Zvolen: Sáblík – Vantroba, Hraško, Marek Ďaloga, J. Mucha, Korhonen, Šiška, Ťavoda, L. Pokovič – Marek Slovák, Brabenec, V. Baláž – Leskovjanský, M. Trochta, Škvaridlo – Otčenáš, M. Jurík, Síkela – Zuzin, Fekiač, Martin Ďaloga

I. tretina

Žilina mala raketový nástup do zápasu. Hneď v prvom útoku z ľavej strany prestrelil P. Sivák popradského gólmana Šimonoviča – 1:0. Bolo to po piatich sekundách, a tak sa zrodil najrýchlejší gól v aktuálnom ročníku Tipsport extraligy 2011/2012. Obojstranne sa hral rýchly hokej, viac príležitostí mali domáci hráči najmä pri vylúčení Krotáka, ale Richard Huna nevyužil dobrú šancu. Hostia odpovedali novou posilou Michalom Chovanom, ktorý však v 10. min nastrelil iba žŕdku Lacovej bránky. Vyrovnať mohol aj S. Takáč, ktorý sa pri vylúčení domáceho Michajlova ocitol sám pred domácim gólmanom, ale ten bol pozorný. Naopak, Sivák pridal v 15. min druhý presný zásah. Hosťom sa nepodarilo vyrovnať ani pri vylúčení Ďurkecha, aj keď na strane Laca stálo často šťastie. V záverečných minútach úvodného dejstva domáci vyvinuli tlak, najväčšiu príležitosť v 18 min spálil Richard Huna.

II. tretina

V úvode druhej tretiny mali Žilinčania početnú výhodu pri Takáčovom vylúčení. Pred Šimonovičom bolo horúco, ale stav sa nemenil. Následné minúty sa hrali väčšinou v strednom pásme bez väčších streleckých príležitostí. Jednu z mála mal v 29. min Brejčák, ale mieril tesne vedľa ľavej žŕdky Mareka Laca. V závere druhej dvadsaťminútovky to boli hostia, ktorí dostali domácich pod tlak, ale hráči MsHK udržali aj so šťastím dvojgólové vedenie.
Hokej_ilustračné

Hokejovo najzaujímavejšia a aj v počte strelených gólov najbohatšia bola tretia tretina. Hneď v jej úvode V. Nemec zužitkoval nezištnú prihrávku od Stupku a Žilina viedla trojgólovým rozdielom.

V 43. min hostia znížili Michalom Chovanom, ktorý pohodlne po prihrávke R. Rapáča zasunul puk do prázdnej bránky Žiliny. V 47. min skúsený Vaic strelil kontaktný gól.

Hral sa rýchly hokej, no viac snahy bolo na popradskej strane. V 55. min unikol domácej obrane Michal Chovan a sám pred M. Lacom vyrovnal na 3:3.

Vzápätí mal ideálnu možnosť na strelenie gólu popradský Škovira, ale ten netrafil puk pred odkrytou bránkou Žiliny. V závere obidve mužstvá nevyužili početné prevahy, a tak sa predlžovalo.

Bližšie k víťazstvu mal Poprad, ale nevyužil dvojminútovú presilovú hru. Rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch a hneď ten prvý premenil domáci P. Sivák, ostatní strelci Žiliny a Popradu vyšli naprázdno. Žilina si tak pripísala tretie víťazstvo v rade nad Popradom.

Reakcie:

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Mali sme dobrý vstup do zápasu, dali sme rýchly gól. V úvode tretej tretiny sme viedli už 3:0, potom sme však inkasovali dva góly po zbytočných fauloch v útočnom pásme. Poprad aj vyrovnal a rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch, v ktorých sme zvíťazili. Som rád, že sa nám proti silnému súperovi podarilo získať dva body.“

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „Nezačali sme dobre, hneď v úvode sme inkasovali. Po vylúčení Krotáka sme hrali na tri formácie, potom sme sa z toho však dostali. Boli sme Žiline vyrovnaným súperom. Zo stavu 0:3 sa nám podarilo vyrovnať na 3:3, čo už nikto neveril. Som rád, že sa nám podarilo získať aspoň bod.“

Góly: 1. P. Sivák (Róbert Huna), 15. P. Sivák (Richard Huna, Róbert Huna), 41. V. Nemec (Stupka), rozhodujúci sam. nájazd P. Sivák – 43. Michal Chovan (R. Rapáč, R. Suchý), 47. Vaic (Balán, A. Kroták), 55. Michal Chovan (Kuľha, R. Suchý)

Vylúčení: 7:6 na 2 min, A. Kroták (Poprad) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Brath, Výleta, 1477 divákov

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, T. Bokroš, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Staňo, Krčula – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Michajlov, Smotrila – T. Sýkora, Linet, J. Kubiš

Poprad: Šimonovič – Pentikäinen, R. Suchý, D. Brejčák, Kovačevič, Fabian, Jáchym – R. Rapáč, Michal Chovan, Kuľha – P. Svitana, Balán, Vaic – Škovira, A. Kroták, S. Takáč – Homa, Miroslav Hlinka, D. Kramár

I. tretina

V dôležitom zápase dvoch mužstiev z konca tabuľky boli v prvej tretine najviac zamestnanými mužmi obaja brankári. Hneď v úvode sa vyznamenal domáci brankár M. Šimko, potom na opačnej strane ukázal I. Fedor svoju kvalitu po strelách Sobotu a J. Cígera. V 9. min išiel Martin po Themárovej dorážke do vedenia. Neskôr zvýšili Nitrania dôraz, tlačili sa pred Šimka, ale ten držal svoje mužstvo nad vodou. Čaroval po strelách Šumichrasta a G. Salijiho. Hosťom sa nepremenené šance vypomstili, lebo v 19. min napriahol V. Škoda a bolo 2:0.

II. tretina

Hokejky
hokej

V druhej tretine sa hralo iba 57 sekúnd a pohotová Važanova dorážka poslala Martinčanov už do trojgólového náskoku.

V bránke potom Fedora vystriedal Šimboch a v presilovke sa presadil Martin Segľa – 3:1. O osemnásť sekúnd neskôr si Šimboch ešte nestihol siahnuť na puk a už ho vyťahoval zo siete, keď sa prvýkrát v martinskom drese presadil Jakub Cíger – 4:1.

Hostia sa nevzdávali a dvoma zlepenými gólmi za 12 sekúnd boli opäť v hre.

Tréner „kosačiek“ Spišiak si potom zobral oddychový čas a do bránky sa znovu v 25. min vrátil Fedor. Hra sa dohrávala pred Šimkom, no ten v polovici zápasu svoje mužstvo opäť podržal po strelách Ručkaya a Fojtíka. Aj v závere druhej tretiny to bolo pred Šimkom ako na strelnici, ale hosťom sa nepodarilo vyrovnať.

Druhá prestávka domácim pomohla, v tretej tretine sa vymanili z defenzívy. V 52. min naklonil Matejka misky váh na martinskú stranu. Skóre spečatil počas power-play hostí v 60. min Markovič.

Reakcie:

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Bol to pre nás ťažký zápas, najmä z psychického hľadiska. Chceli sme sa totiž čo najviac vzdialiť barážovému umiestneniu. Začali sme dobre, potom pod dojmom náskoku prestali chlapci hrať. Za stavu 4:3 sme boli pod veľkým tlakom a nebyť nášho brankára Marka Šimka, asi by sme nevyhrali. Nitra hrala veľmi dobre a myslím si, že bola lepším mužstvom.“

Karol Kolečáni (tréner Nitry): „Čo na takýto výsledok povedať? Chceli sme v Martine vyhrať a otočiť vývoj súťaže. V hernom rozlete nás pribrzdil druhý gól súpera, potom sme za stavu 4:1 odohrali fantastickú druhú tretinu. Mali sme v nej veľký tlak, chýbal nám už iba vyrovnávajúci gól, ktorý by určite zmenil vývoj zápasu. Martin si potom v tretej tretine už iba ustrážil svoje víťazstvo.“

Góly: 9. Themár (L. Kozák), 19. V. Škoda, 21. Michal Važan (M. Výborný, Galamboš), 23. J. Cíger (J. Markovič), 53. Matejka (Markovič, Važan), 60. J. Markovič (M. Výborný, Galamboš) – 23. Martin Segľa (Fojtík, M. Hruška), 25. G. Saliji (Hamrák), 25. R. Tománek (Martin Segľa, Fojtík)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff – P. Grečko, Zvrškovec, M. Valach, 2500 divákov

Martin: M. Šimko – Matejka, Drgoň, L. Kozák, M. Výborný, L. Vartovník, Brcko – Macejka, Galamboš, Michal Važan – Kriška, V. Škoda, Miroslav Ižvolt – Sobota, Zeliska, Šišovský – Themár, J. Markovič, J. Cíger

Nitra: I. Fedor (21. Šimboch, od 25. opäť I. Fedor) – Rais, Ďurák, M. Hruška, Ordzovenský, Gurčík, Tůma, Árvay, M. Bača – H. Ručkay, Hamrák, G. Saliji – R. Tománek, Martin Segľa, R. Kropáč – Mašlonka, Hrnka, Bene – Šumichrast, Káčer, Fojtík

I. tretina

Tomáš Tomek
Jan Hruška

Skalica po predchádzajúcich piatich prehrách začala aktívne a v 3. min potrestal Vizváryho vylúčenie Hruška, ktorý po jedenástich sekundách presilovej hry tečoval Pálffyho strelu od modrej čiary – 1:0. O 89 sekúnd viedli domáci už o dva góly, keď puk poskakujúci pred bránkou sa od Šátekovej korčule odrazil do siete.

Trenčania sa však nevzdávali a snažili sa dobrou hrou urobiť niečo s domácim náskokom. V 8. min sa presadil Lelkeš, v 14. min našiel Pardavý ideálne Fabuša a ten vyrovnal. Hráči Dukly doplatili na nedisciplinovanosť, necelé dve minúty pred prvou prestávkou sa v presilovke presadil Tibor Višňovský. Ukázalo sa to ako zlomový moment duelu.

II. tretina

Od druhej tretiny prevzali iniciatívu Skaličania a na ľade dominovali. Pomohli im k tomu aj dva presné zásahy Holoviča v druhej dvadsaťminútovke. Trenčania už nedokázali aj napriek snahe výsledok otočiť. Definitívne ich poslal do kolien v 44. min Lušňák, keď využil presilovku tečom Klozovho nahodenia.

Na domácich hokejkách bola veľká pohoda, v 53. min už viedli „Záhoráci“ 7:2, keď sa presadil druhýkrát v súboji Tibor Višňovský. Na konečných 8:2 upravil v 55. min Lušňák. Skalica vyhrala prvý súboj od 28. decembra, keď na vlastnom ľade zdolala Slovan 10:0.

Reakcie

Peter Oremus (tréner Skalice): „Vedeli sme, že tento zápas musíme odohrať zodpovedne a urobiť všetko pre dobrý výsledok. Podarilo sa nám vyhrať, čo ma veľmi teší. Pre nás sú teraz dôležité body. Urobili sme chyby, na ktorých odstránení musíme popracovať.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „V prvej tretine sme dostali úvodný gól prakticky z prvej strely domácich. O druhom góle rozhodol až videorozhodca, bola to diskutabilná situácia. Nezvládli sme záver prvej, ale aj druhej tretiny. O našej prehre rozhodlo väčšie množstvo individuálnych chýb. Podľa mňa sme si tak vysoko nezaslúžili prehrať.“

Góly: 3. J. Hruška (Pálffy, Šmach), 4. Šátek (Kutálek), 19. T. Višňovský (Pálffy, Obdržálek), 27. Holovič (Šátek), 39. Holovič (Kutálek, Šátek), 44. Lušňák (Kloz, Pálffy), 53. T. Višňovský (Kloz, Obdržálek), 55. Lušňák (T. Višňovský, Obdržálek) – 8. Lelkeš (Sojčík, O. Mikula), 14. P. Fabuš (Pardavý, A. Šťastný)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: 56. Šátek (Skalica) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga – Návratek, M. Orolin, 2384 divákov.

Skalica: Tomek – Vyrúbalík, Šmach, Jankovič, Kloz, Magušin, Gula, Srnec – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, Holovič, Šátek – R. Konečný, Klejna, J. Jurík

Trenčín: T. Hiadlovský – Hlubuček, E. Bednár, Biro, Gabriš, Vizváry, Štindl, Habšuda – P. Fabuš, A. Šťastný, Pardavý – O. Mikula, Sojčík, Lelkeš – Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň – Radulay, Filo, P. Kopecký – Jakúbek

Viac k osobe Marek ĎalogaMichal ChovanMichel MiklíkMilan JančuškaMilan StašMiroslav HlinkaPeter OremusRichard HunaRóbert Huna