Košičania deklasovali v derby Poprad, majster sa prebúdza

HC Košice - HK Poprad
Zľava: Martin Chovan z Košíc Jaroslav Jabrocký z Popradu Jiří Bicek z Košíc a Dušan Sidor z Popradu v zápase HC Košice - HK Poprad 19. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 3. novembra (WEBNOVINY) – V hokejovej Tipsport extralige bolo v nedeľu na programe päť zápasov 19. kola.

Hokej – Tipsport extraliga 2013/2014 – 19. kolo:

HC Košice – HK Poprad 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Góly: 3. Hinďoš (Boltun, Jokeľ), 30. Macejko (R. Jenčík), 31. Boltun (Jokeľ), 46. Spilar (Macejko, R. Jenčík), 55. Bicek (Sojčík, T. Marcinko)

Vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Kacej, Rovenský, 3564 divákov

Košice: Hylák – Martin Chovan, Štrbák, Kolba, Macejko, Cebák, Šeda, Deyl – Bicek, T. Marcinko, Sojčík – Spilar, P. Bartoš, R. Jenčík – Hrnka, Češík, R. Konečný – Hinďoš, Boltun, Jokeľ

Poprad: Sidor – R. Suchý, D. Brejčák, Kasík, Makovský, Gáborčík, M. Kurali, Belluš – Lapšanský, Štals, Jabrocký – Marek Nagy, Mlynarovič, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč, A. Kroták – Gápa, L. Paukovček, Drábek

Hlasy:

Anton Tomko (tréner Košíc): „Od začiatku zápasu sme sa snažili hrať aktívne vo všetkých troch pásmach. Z našej strany to bol veľmi dobrý zápas. Hoci nám chýbali viacerí skúsení hráči, mladí hokejisti potiahli dnešný zápas, strelili dôležité góly, ktoré nám pomohli k zaslúženému víťazstvu.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Zápas nám nevyšiel tak, ako sme si predstavovali. Zlomových momentov bolo viac. Nepáčili sa mi niektoré rozhodnutia arbitra. Zápas sa lámal v druhej tretine, kde sme dostali dva zlepené góly. Za stavu 0:3 sa v Košiciach hrá veľmi ťažko. Domáci dostali krídla a boli lepší. Chýbalo mi viac pohybu, agresivity, emócií. Zle sme si pokrývali priestory pred bránkou a pykali sme za to. Gratulujem súperovi, vyhral zaslúžene.“

Obrazom: Košice porazili Poprad 5:0

Zľava: Tomáš Hrnka z Košíc a Radoslav Suchý z Popradu v zápase HC Košice - HK Poprad 19. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Tomáš Hrnka z Popradu, Richard Jenčík z Košíc a Dušan Sidor z Popradu v zápase HC Košice - HK Poprad 19. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Matej Hinďoš z Košíc a Lukáš Paukovček z Popradu v zápase HC Košice - HK Poprad 19. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Alexandr Hylák z Košíc v zápase HC Košice - HK Poprad 19. kola hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer

I. tretina

V Steel aréne dominovala v prvej tretine obrana nad ofenzívou, aj keď v 3. min otvoril skóre stretnutia Hinďoš, ktorého Boltun našiel osamoteného pred bránkou – 1:0.

Pre 20-ročného mladíka, ktorý hráva v prvoligových Michalovciach, to bol prvý gól v extraligovej sezóne.

Šancí bolo ako šafranu, takže divákov vzrušilo až Paukovčekovo zakončenie v 13. min, keď ani na dvakrát neprekonal Hyláka.

II. tretina

Po prvej prestávke najprv nebezpečne zakončil domáci Konečný a v 26. min. zazvonila horná žŕdka za Hylákom po Krotákovej strele.

V 30. min. Košičania využili presilovú hru. Prvým gólom v sezóne sa prezentoval obranca Macejko – 2:0. O sedemdesiat sekúnd Boltun zvýšil zblízka na 3:0.

Hylák neskôr na dvakrát zneškodnil v šanci Štalsa.

Popradčanom absolútne nevychádzali presilovky. Naopak pri jednej z nich mohli aj inkasovať, no Konečný sám pred Sidorom nedal.

III. tretina

V 46. min Spilar po najkrajšej akcii stretnutia chladnokrvne zvýšil na 4:0.

S Hylákom na ceste k prvému čistému kontu v sezóne hrali aj žŕdky. Druhá totiž zazvonila v 50. min po Paločkovej strele. O päť minút neskôr musel Bicekov gól potvrdiť videorozhodca – 5:0.

Dukla Trenčín – MsHK DOXXbet Žilina 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 18. Kútny (Róbert Petrovický, Rastislav Pavlikovský), 23. O. Rusnák (D. Hudec, Kútny), 59. Kútny (Rastislav Pavlikovský, R. Lintner) – 27. R. Tomas (tr. strieľanie)

Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Müllner – Junek, Šefčík, 1085 divákov

Trenčín: J. Lašák – R. Lintner, Ryzák, Bagin, Čerešňák, M. Nemčík, Hatala – Kútny, Rastislav Pavlikovský, Róbert Petrovický – Komínek, O. Rusnák, Troliga – Vaculín, F. Nemček, Palák – D. Hudec

Žilina: Mikoláš – Niník, Ostrčil, Leško, Dlouhý, Bajaník, Rúfus – D. Buc, Klouda, R. Tomas – F. Novák, Kalla, T. Varga – Macejka, Linet, Čavrk – Valášek

Hlasy:

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Na tento zápas sme nastúpili s jediným cieľom, a to zvíťaziť a získať potrebný pokoj pred nadchádzajúcou prestávkou. Napriek tomu, že sme nastúpili v oklieštenej zostave, náš cieľ sme zvládli, čo ma, samozrejme, teší. Hoci viacerí hráči nastúpili so zvýšenou teplotou, celé mužstvo príkladne bojovalo a ukázalo v hre charakter i srdce. Odohrali sme veľmi dobrý zápas, ale mrzí ma inkasovaný gól z trestného strieľania počas našej presilovky, a aj to, že v závere zápasu sme urobili dve zbytočné technické chyby, ktoré sa nám v konečnom dôsledku mohli vypomstiť. Teraz máme desať dní na doliečenie chorôb a zranení a na dôkladnú prípravu na ďalšie zápasy, ktoré na nás čakajú v tejto vyrovnanej súťaži.“

Jan Neliba (tréner Žiliny): „Na začiatku zápasu bol Trenčín jednoznačne lepší a my sme túto situáciu prežili len s prispením šťastia a zásluhou výborného výkonu nášho brankára. V druhej tretine náš tím strelil gól na 1:2, ale rozhodujúcim faktorom bolo asi to, že sme v závere zápasu nedokázali využiť presilovky, keď sme takmer minútu hrali piati proti trom. Opäť sa ukázalo, že extraliga je momentálne vyrovnaná a každý môže zdolať každého.“

Obrazom: Trenčín porazil Žilinu 3:1

Dukla Trenčín - MsHK DOXXbet Žilina
Sprava: Filip Novák z MsHK DOXXbet Žilina a Marek Ryzák z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 19. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MsHK DOXXbet Žilina. Foto: SITA/Tomáš Somr

Zľava: Radim Ostrčil a Maroš Mikoláš z MsHK DOXXbet Žilina a Ondrej Rusnák z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 19. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MsHK DOXXbet Žilina. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Martin Leško z MsHK DOXXbet Žilina a Andrej Hatala z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 19. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MsHK DOXXbet Žilina. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Maroš Mikoláš z MsHK DOXXbet Žilina a Vladimír Kútny z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 19. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MsHK DOXXbet Žilina. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Peter Klouda z MsHK DOXXbet Žilina a Filip Nemček z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 19. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MsHK DOXXbet Žilina. Foto: SITA/Tomáš Somr

I. tretina

Miernu prevahu v úvodnej časti mali domáci, ktorí okrem Nemčekom nastrelenej žŕdky z 5. min vyťažili aj prvý gól zápasu, keď v 18. min nekrytý Kútny strelou z prvej zužitkoval prihrávku spoza bránky – 1:0.

Hostia si tiež vypracovali zopár dobrých šancí, na Lašáka však nenašli recept.

II. tretina

V 23. min O. Rusnák dorážkou do odkrytej bránky zvýšil trenčiansky náskok – 2:0.

Onedlho však R. Tomas šikovným blafákom z trestného strieľania korigoval a v polovici zápasu sa súboj opäť zdramatizoval – 2:1.

Rušný hokej produkovali obe mužstvá až do konca, akcie sa síce prelievali na obe strany, ale ani jeden tím si nevynútil väčší tlak.

V 45. min Troliga trafil hornú žŕdku, neskôr hosťujúci Novák zboku konštrukciu bránky.

Stretnutie však vrcholilo až v samotnom závere riadneho hracieho času.

Žilina nevyužila dve presilovky, z toho 43 sekúnd o dvoch hráčov a v 59. min za to pykala, keď po protiútoku Kútny perfektne zavesil do horného rohu bránky a definitívne tým spečatil víťazstvo Trenčína – 3:1.

HKM Zvolen – HK Nitra 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 5. Puliš (Michal Chovan, Brabenec), 26. J. Mucha (P. Zuzin), 40. M. Jurík (Ľ. Zuzin, V. Baláž), 53. J. Mucha (Martin Ďaloga)

Vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura, Lauff – Bednár, Snášel, 1707 divákov

Zvolen: M. Šimko – Pichnarčík, Hraško, Juraško, Obšut, Ťavoda, J. Mucha, Platil – Škvaridlo, P. Zuzin, V. Baláž – Puliš, Brabenec, Michal Chovan – Martin Ďaloga, M. Jurík, Ľ. Zuzin – Urgas, Čanky, Fekiač

Nitra: Zima – M. Novák, Ordzovenský, D. Milo, Nádašdi, F. Kuzma, M. Bača, Ďurkech – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – H. Ručkay, T. Chrenko, M. Kováčik – Štumpf, Bajtek, Martin Segľa – Piačka, Kmeč, Pupák

Hlasy:

Július Šupler (tréner Zvolena): „Diváci videli dobrý a vyrovnaný zápas na kvalitnej úrovni, aj z taktickej stránky. Moji zverenci riešili ponúknuté šance s väčším dôrazom. Som najmä rád, že mnohí hráči pochopili, že treba v bránkovisku pracovať tvrdo a dôrazne. Teší ma, že za taký krátky čas si hráči uvedomili, kde je cesta. Nakoniec urobili radosť nielen sebe, ale aj divákom.“

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Musím zagratulovať Zvolenčanom k dobrému výkonu na čele s brankárom Šimkom. Napriek výsledku si myslím, že to bol vyrovnaný zápas. Rozhodla prakticky jediná herná činnosť, a to dôraz pred oboma bránkami. V tomto ukazovateli nás domáci jasne prevýšili.“

I. tretina

Domácim vyšla prvá tretina, v ktorej hýrili aktivitou a boli herne lepší než súper. Najprv sa v skrumáži pred Zimom nepresadil Puliš, ale v piatej minúte si to vynahradil. Spoza bránky si nakorčuľoval k ľavej žrdi a na dvakrát prekonal nitrianskeho brankára – 1:0.

Ďalšiu šancu spálil v prečíslení v ôsmej minúte P. Zuzin. Hostia si nevedeli utvoriť vyloženú príležitosť. Pohrozili až v závere úvodného dejstva, keď v 19. min strelil do žrde Segľa.

II. tretina

Druhá tretina bola vyrovnaná, no výsledkovo vyznela v prospech majstra. V 26. min sa presadil v presilovke strelou od modrej Mucha – 2:0. O dve minúty neskôr mohol znížiť Kováčik v početnej výhode, ale pred poloprázdnou bránkou netrafil puk.

V 30. min Šimko zneškodnil šancu Hamráka a o minútu neskôr si poradil aj s nájazdom L. Nováka. Zvolenčanom vyšiel záver strednej časti, keď z ľavej strany prešiel cez zadáka hostí až pred bránku M. Jurík a Zimu zblízka prekonal – 3:0.

Do tretej tretiny nastúpili domáci hokejisti bez zraneného Brabenca s cieľom udržať si trojgólové vedenie. Darilo sa im to na jednotku, pretože Nitranov nepúšťali do šancí. Najväčšiu príležitosť mal až v 49. min Pupák, ale puk perfektne chytil do lapačky Šimko.

Majster hral zodpovedne v obrane a nebál sa ani útočiť. Štvrtý gól pridal strelou od modrej Mucha, ktorý vymietol horný roh Zimovej svätyne – 4:0. Zvolen dal v tejto sezóne vôbec prvýkrát na svojom ľade viac ako tri góly.

Hokejisti spod Zobora hrali v závere tri presilovky, z toho takmer minútu o dvoch hráčov, ale nepriaznivý stav sa im nepodarilo korigovať, keďže na gólmanovi HKM pohorel aj Kováčik.

HK 36 Skalica – MHC Mountfield Martin 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 14. R. Kropáč (L. Kozák, M. Preisinger) – 48. A. Novotný (I. Ďatelinka, Themár), rozhodujúci sam. nájazd A. Novotný

Vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Brath, Sčensný, 1369 divákov

Skalica: Lipovský – L. Kozák, Vyrůbalík, Barák, Trška, Krejčiřík, Mikéska, Staňo – Obdržálek, R. Školiak, Lažo – M. Preisinger, T. Mikúš, R. Kropáč – Šátek, B. Mráz, Kutálek – Dvonč, Stieler, B. Jankovič

Martin: J. Čech – Smrek, Brcko, A. Novotný, I. Ďatelinka, J. Perniš, Tupý – Važan, Galamboš, Markovič – Pokrivčák, M. Beran, Zlocha ml. – Šugár, Dírer, Themár – J. Cíger

Hlasy:

Štefan Mega (asistent trénera Skalice): „Doma sme chceli získať všetky tri body, pretože predchádzajúci duel doma s Nitrou (2:7) nám nevyšiel. Opäť sme neuspeli, a aj keď sme v prvej časti mali niekoľko šancí, vyhrali sme ju len 1:0. V druhej časti sme opäť nepremenili príležitosti, keď sme mohli súperovi odskočiť. V tretej tretine Martin využil presilovku, naši dvaja hráči zbytočne vyleteli na jedného súpera a voľný obranca skóroval. Nemám také skúsené mužstvo ako iní extraligisti. V tréningoch na tom pracujeme, ale výsledky zatiaľ neprichádzajú. S dnešným výkonom nie sme spokojní.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Zápas sme začali dobre, vypracovali sme si niekoľko sľubných šancí. Aj keď sme prvú tretinu prehrali na strely, z našej strany to bolo celkom dobré. Len jednu dorážku sme nepokryli. V druhej časti to bolo náročné, lebo na ‚dlhšej‘ strane nám chýbali sily a museli sme hrať opatrnejšie. Podarilo sa nám vyrovnať v presilovke a v predĺžení sme nedali veľkú šancu, ale vynahradili sme si to v nájazdoch. Chalani si zaslúžia vďaku za bojovnosť.“

I. tretina

Skaličania sa od úvodu pustili do Martinčanov a nepúšťali ich do šancí. V 6. min preveril hosťujúceho gólmana nebezpečnou strelou B. Mráz, no J. Čech bol pripravený.

O päť minút neskôr v oslabení sa mohol dostať do brejku Lažo, nezachytil však prudkú prihrávku jedného zo spoluhráčov. Vzápätí neúspešne pálil Obdržálek.

Skóre duelu otvoril v 14. min Kropáč, ktorý do odkrytej martinskej bránky zasunul odrazenú tvrdú strelu obrancu L. Kozáka – 1:0. Druhý gól mal na hokejke Jankovič v 18. min, no nepretlačil puk za J. Čecha.

II. tretina

V úvode druhej časti spálil šancu Lažo po prihrávke R. Školiaka a o štyri minúty nepochodil ani Trška. Prvú vážnejšiu príležitosť hostí nepremenil na gól v 32. min Themár. Pred druhou sirénou ešte neuspeli ani Šátek, Kutálek a dvakrát Lažo.

Keď v 44. min nepridal druhý gól Skalice aktívny Lažo, na opačnej strane prišiel zákonite trest – v presilovke napriahol od modrej obranca A. Novotný a vyrovnal – 1:1. V 51. min nepremenil hosťujúci Markovič trestné strieľanie. Domáci potom zatlačili súpera, ale brankár J. Čech nepustil puk za svoj chrbát pri skrumážach v 54. aj 56. min a v lapačke „schoval“ strelu L. Kozáka v 58. min.

Predĺženie a sam. nájazdy

V predĺžení premárnil najväčšiu šancu hostí Zlocha, na opačnej strane zahodil príležitosť rozhodnúť Lažo. V samostatných nájazdoch zabezpečil druhý bod pre Martin obranca A. Novotný.

ŠHK 37 Piešťany – HC´05 Banská Bystrica 4:3 po sam. nájazdoch (0:2, 3:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 21. S. Saliji (Melichárek), 22. J. Ručkay (M. Bartánus, Peško), 25. J. Ručkay (M. Bartánus), rozhodujúci sam. nájazd Holovič – 5. Zigo (Lamper, Meland), 7. Kadura (Saracino, M. Hudec), 46. Zigo (Rosandič)

Vylúčení: 0:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolín – Gavalier, Tornay, 1492 divákov

Piešťany: T. Tomek – Bučka, Cuník, Brňák, Valábik, Drgoň, Biro, M. Toman, A. Hruška – S. Saliji, Melichárek, V. Nemec – Lušňák, Holovič, Stupka – J. Ručkay, Peško, M. Bartánus – Haring, Mišura, Románek

Banská Bystrica: Kalemba – Meland, Saracino, Styk, Macháček, Bambúch, Rosandič, Zošiak – Kafka, White, Handlovský – Kadura, M. Hudec, R. Macík – Lunter, Zigo, Lamper – Matúš Chovan, Heizer, Fajčák

Hlasy:

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Bol to zápas, ktorý mal dve tváre. V prvej tretine sme mali katastrofálny prístup, bez pohybu, bez dôrazu. Mužstvo Banskej Bystrice si s nami robilo, čo chcelo a mohli sme byť radi, že sme prehrávali iba 0:2. V prestávke sme si niečo povedali a v druhej tretine mužstvo ukázalo, že má charakter. Za päť minút sme dokázali otočiť stav a mali sme šancu na zvýšenie na 4:2. V tretej tretine sme chceli vychádzať zo zabezpečenej obrany, bohužiaľ sme pri jednej situácii neustrážili hráča po buly, súper vyrovnal, ale znovu sme ukázali, že nás to nepoložilo. Mali sme dve tutovky, ktoré sme nepremenili, ale myslím si, že sme si to vynahradili v samostatných nájazdoch.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Mali sme dobrý vstup do zápasu, prvá tretina bola z našej strany solídna. Štart do druhej tretiny bol katastrofálny, za dve minúty sme stratili náskok. Naša hra bola rozháraná, súper mal navrch, hrali sme laxne. V tretej tretine sme sa opäť skonsolidovali, chlapci do toho dali srdiečko a odchádzame aspoň s bodom.“

I. tretina

Stretnutie sa začalo obojstranne útočne. V úvode piatej minúty založili „barani“ rýchly protiútok a Zigo šťastnou strelou poslal hostí do vedenia. Z následného útoku domácich gól nepadol pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. V 7. min udreli znova hostia, keď Kudrna hneď po buly prekonal Tomeka – 0:2. Domácich góly zaskočili a v ďalšom priebehu sa trápili. V 14. min mohol zvýšiť vedenie znova Kudrna, ale Tomek chytil jeho strelu. V 16. min mal šancu Lušňák, ale Kalemba bol pozorný. V 20. min hneď po buly vystrelil tvrdo Bartánus, gól však z toho nebol.

II. tretina

Do druhej časti stretnutia mali výborný vstup domáci, keď už v 40 s znížil Saliji – 1:2. O minútu neskôr vyrovnal priebeh stretnutia J. Ručkay – 2:2. V 25. min poslal do vedenia domácich znova ten istý hráč – 3:2.

„Barani“ si zobrali oddychový čas a dlho sa spamätávali z tohto úderu. Domáci hrali v 30. min presilovku, ale bez gólového efektu. V poslednej minúte druhej tretiny mal veľkú šancu Kafka, Tomek podržal domácich.

Na začiatku 46. min sa podarilo Bystričanom vyrovnať, keď strelu Rosandiča neudržal Tomek a Zigo doklepol puk do siete – 3:3.

V ďalšom priebehu tretiny obe mužstvá zodpovedne bránili, útočníci sa ťažko presadzovali. Miernu prevahu mali hostia a v 57. min White tesne pred Tomekom tečoval puk, ale gól z toho nebol.

Už v desiatej sekunde mal vyloženú šancu Saliji, no netrafil prázdnu bránku súpera. Predĺženie sa takmer celý čas hralo v pásme „baranov“. Nakoniec sa stretnutie rozhodovalo v samostatných nájazdoch, kde boli úspešnými strelcami za domácich M. Bartánus a Holovič, za hostí iba Kafka.

HK Orange 20 13 3 1 0 0 1 8 25:49 12

Poznámka: počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body.