Koronavírus: Spoločnosť Moderna zverejnila výsledky primárnej analýzy účinnosti svojej vakcíny proti COVID-19

@ Bearwalk Cinema
Foto: Moderna

Účinnosť vakcíny v prípade vážneho priebehu ochorenia COVID-19 je 100%.

Americká biotechnologická spoločnosť Moderna zverejnila výsledky primárnej analýzy účinnosti svojej vakcíny proti COVID-19 v rámci tretej fázy COVE štúdie. Zároveň Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v USA odoslala žiadosť o núdzové nasadenie vakcíny.

@ Bearwalk Cinema
Foto: Moderna

Primárna analýza účinnosti zahŕňala 196 účastníkov s potvrdeným ochorením COVID-19, z ktorých 30 malo vážny priebeh. Účinnosť vakcíny bola 94.1%; v prípade vážnych prípadov až 100%. Výsledky boli pritom konzistentné naprieč vekovými skupinami, rasovou príslušnosťou a pohlaviami. Po viacerých kolách testovania je tak vakcína mRNA-1273 aj naďalej dobre prijatá a doposiaľ neboli zistené žiadne vážne obavy súvisiace s jej bezpečnosťou.

Aj preto Moderna plánuje ešte dnes podať FDA žiadosť o núdzové nasadenie, ktorá by mohla byť posúdená do 17. decembra 2020 na základe zaslaných údajov. Moderna plánuje dnes požiadať aj o podmienečné povolenie na uvedenie na trh u Európskej agentúry pre lieky (EMA). U Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa zase bude uchádzať o predkvalifikačnú registráciu ako aj o registráciu na núdzové použitie.

Moderna_lab.jpg
Foto: Moderna

„Táto pozitívna primárna analýza potvrdzuje schopnosť našej vakcíny predchádzať ochoreniu COVID-19 s účinnosťou 94,1% a čo je dôležité, predchádzať predovšetkým závažnému priebehu COVID-19. Veríme, že naša vakcína poskytne nový a mocný nástroj, ktorý môže zmeniť priebeh tejto pandémie a napomôcť predchádzať ťažkému priebehu, hospitalizáciám a úmrtiam,“ uviedol Stéphane Bancel, výkonný riaditeľ spoločnosti Moderna.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom