Kontroverzný kráľ hip-hopu Eminem oslavuje štyridsiatku

Eminem
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Americký rapper, producent a herec Eminem, ktorý patrí k vôbec najznámejším a zároveň aj najkontroverznejším postavám hip-hopu, oslávi v stredu 40. narodeniny.

Autor siedmich štúdiových sóloviek získal počas svojej kariéry trinásť cien Grammy, dvanásť MTV Europe Music Awards, dvanásť MTV Video Music Awards, osem American Music Awards a na svojom konte má aj Oscara za skladbu Lose Yourself z filmu 8. míľa (2002).

Na celom svete predal približne sto miliónov kópií svojich albumov, pričom v prvej dekáde 21. storočia bol vôbec najlepšie predávaným interpretom na svete.

Magazín Rolling Stone ho zaradil na 82. miesto v rebríčku sto najlepších umelcov histórie a taktiež mu udelil titul Kráľ hip-hopu. Okrem sólovej tvorby pôsobí aj vo formáciách D12 a Bad Meets Evil a celkovo dosiahol desať prvenstiev v americkom albumovom rebríčku Billboard 200.

Video: Eminem – Lose Yourself

https://www.youtube.com/watch?v=1TADyXC2K0g

Predkovia z Európy

Eminem, vlastným menom Marshall Bruce Mathers III., sa narodil 17. októbra 1972 v Saint Joseph v štáte Missouri ako jediné dieťa Deborah R. Mathers-Briggs a Marshalla Brucea Mathersa Jr. Jeho predkovia pochádzali zo Škótska, Anglicka, Nemecka, Švajčiarska, Poľska a Luxemburska.

Jeho otec rodinu opustil, keď mal Eminem iba 18 mesiacov, a chlapca tak odvtedy vychovávala iba matka. Keď mal dvanásť rokov, zo Saint Joseph sa odsťahovali, pričom počas nasledujúcich rokov bývali vo viacerých mestách v Missouri a neskôr Michigane, až sa nakoniec usadili v Detroite. Zo strednej školy odišiel vo veku 17 rokov a následne sa živil aj ako kuchár a umývač riadu v miestnych reštauráciách.

Eminem
Foto: SITA/AP

Už ako dieťa objavil Marshall svoj talent na rozprávanie príbehov, pričom pôvodne sa chcel stať autorom komiksov. Vo veku 11 rokov mu však jeho strýko Ronald „Ronnie“ Nelson dal kópiu singla Reckless od Ice-T, čím uňho vzbudil záujem o hip-hop. O tri roky neskôr už pod pseudonymom M&M začal rapovať a následne sa stal členom skupiny Bassmint Productions, s ktorou vydal demo nahrávku Steppin‘ Onto The Scene (1990).

Táto formácia neskôr zmenila názov na Soul Intent a v roku 1995 vydala svoj prvý oficiálny singel Fuckin‘ Backstabber. V roku 1992 sa mladý Eminem po prvý raz objavil v klipe, stalo sa tak vo videu ku skladbe Do-Da-Dipity od miestneho rappera menom Champtown, ktorý bol v tom čase jeho mentorom.

V roku 1996 vydal Eminem svoj prvý sólový album s názvom Infinite, s ktorým sa mu však preraziť nepodarilo. O svojom debute neskôr sám povedal: „Bol som mladý, ovplyvnený inými rappermi a veľa ľudí mi hovorilo, že zniem ako Nas a AZ. Tento album bol o tom, že som sa snažil zistiť, akým štýlom chcem vôbec rapovať, ako chcem znieť a ako sa chcem prezentovať. Bolo to vývojové štádium. Mal som pocit, ako by to bola iba demo nahrávka, ktorá sa zhodou okolností dostala do lisu“.

Obrazom: Americký rapper Eminem

Eminem
Foto: SITA/AP

Eminem
Foto: SITA/AP
Eminem
Foto: SITA/AP
Eminem
Foto: SITA/AP
Eminem
Foto: SITA/AP

Texty o živote

Na svojom debute rapoval napríklad o tom, aké bolo ťažké s nedostatkom peňazí vychovávať svoju dcéru Hailie Jade alebo o svojej túžbe byť bohatý. Krátko po vydaní Infinite jeho osobné problémy a závislosť od drog a alkoholu vyvrcholili neúspešným pokusom o samovraždu.

Rok po vydaní debutu nahral Slim Shady EP, na ktorom po prvý raz predstavil svoje alter ego Slim Shady. Toto EP taktiež predstavovalo zmenu v spôsobe jeho štýlu rapovania a písania textov.

Eminem
Foto: SITA/AP

Namiesto sociálnych tém začal viac rapovať o násilí, drogách, sexe a duševných poruchách. V tom istom roku sa tiež umiestnil na druhom mieste vo freestyleovej súťaži Rap Olympics, čím upútal pozornosť riaditeľa vydavateľstva Interscope Records Jimmyho Iovinea. Ten si preto vyžiadal Eminemovu demo nahrávku, ktorú potom pustil producentovi Dr. Dre a v roku 1998 s ním podpísali zmluvu.

Dr. Dre a Eminem následne začali pracovať na albume The Slim Shady LP, ktorý vyšiel vo februári 1999. Nahrávka obsahovala aj jeden z Eminemových najväčších hitov – singel My Name Is, a do konca roka 1999 získala v USA trojnásobnú platinu. Magazín Billboard popísal tento album ako „o svetelné roky pred všetkým, čo dovtedy Eminem nahral“.

The Slim Shady LP následne získalo Grammy pre najlepší rapový album a singel My Name Is zas triumfoval v kategórii Najlepší rapový sólový výkon. Vďaka tomuto albumu sa z neznámeho rappera zrazu stala celosvetová celebrita a vedenie Interscope Records sa preto rozhodlo Eminema odmeniť jeho vlastným labelom – Shady Records. Prvým interpretom, s ktorým Eminem podpísal zmluvu, bol jeho dlhoročný kamarát Proof.

Video: Eminem – My Name Is

Rodinné vzťahy

Krátko po vydaní albumu však rappera zažalovala jeho vlastná matka za urážku na cti, pričom od neho chcela súdnou cestou získať 10 miliónov dolárov. Nepáčilo sa jej totiž, že v texte skladby My Name Is je veta „Práve som zistil, že moja mama fetuje viac než ja“.

Po dvoch rokoch procesu nakoniec vysúdila od syna 25-tisíc dolárov, z ktorých jej však po zaplatení právnických poplatkov zostalo iba 1600 dolárov. V máji 2000 vydal Eminem svoj tretí album The Marshall Mathers LP, z ktorého sa v prvom týždni v USA predalo 1,76 milióna kópií, čím prekonal dovtedajší rekord nahrávky Doggystyle (1993) od Snoop Dogga ako najrýchlejšie sa predávajúceho hip-hopového albumu v histórii.
Eminem
Foto: SITA/AP

Táto štúdiovka sa tiež stala aj najrýchlejšie sa predávajúcim albumom sólového interpreta, dovtedy držala rekord Britney Spears s nahrávkou …Baby One More Time (1999).

Celkovo sa z The Marshall Mathers LP predalo v USA viac než 10 miliónov kópií, za čo získal diamantovú platňu. Album obsahoval úspešné single The Real Slim Shady, The Way I Am a Stan, pričom prvý menovaný je rovnako ako My Name Is veľmi kontroverzný.

Krátko po vydaní tohto albumu sa Eminem stal vôbec prvým belochom na titulke prestížneho hip-hopového magazínu The Source. Rovnako ako The Slim Shady LP, aj jeho nasledovník dostal Grammy za najlepší rapový album, okrem toho Eminem v roku 2001 získal aj ďalšie dve tieto ceny.

Takmer presne dva roky po The Marshall Mathers LP vyšiel album The Eminem Show, ktorý rovnako ako jeho predchodca získal diamantovú platňu a Grammy v kategórii Najlepší rapový album. Na tejto štúdiovke už Eminem nepôsobil takým nahnevaným dojmom ako na predchádzajúcich dvoch albumoch. Rapper sa v textoch viac zameriaval na vzťah s manželkou Kimberly a dcérou Hailie Jade, svojím postavením v hip-hope a vplyvom slávy na jeho život. Nahrávka sa stala v USA najpredávanejším albumom roka 2002, keď sa z nej predalo približne 7,6 milióna kópií.

Video: Eminem – Just Lose It

Podal si viacero hviezd

Na tieto úspechy nadviazal v decembri 2004, keď vydal Encore. Prvým singlom z albumu sa stala skladba Just Lose It, v ktorej si uťahuje predovšetkým z Michaela Jacksona. Video k tejto skladbe vyvolalo búrlivé reakcie, pričom Jacksona sa zastal napríklad aj Stevie Wonder.

Zvyšok albumu sa však niesol vo vážnejšom duchu, čoho príkladom je aj protivojnová skladba Mosh. V nej nazval vtedajšieho amerického prezidenta Georgea Busha „zbraňou hromadného ničenia“.

V roku 2005 sa objavili špekulácie, že Eminem zvažuje ukončenie kariéry. Správy vtedy hovorili o pripravovanom dvojalbume s názvom The Funeral (v preklade Pohreb, pozn. SITA), nakoniec však šlo o výberovku Curtain Call: The Hits (2005). Rapper taktiež poprel dohady o plánovanom konci kariéry, naznačil však, že si dá na nejaký čas od hudby pauzu.

„Som momentálne v takom bode, že neviem, akým smerom sa moja kariéra uberá. Práve preto som nazval túto výberovku Curtain Call, pretože by mohla byť mojím posledným albumom. Zatiaľ neviem,“ uviedol vtedy. O rok neskôr však vydal kompiláciu Eminem Presents: The Re-Up, na ktorej sa spolu s ním predstavili členovia jeho labelu Shady Records. Po tejto nahrávke sa však stiahol do úzadia a venoval sa predovšetkým produkovaniu pre iných interpretov.

Na jeho ďalší album si tak museli priaznivci počkať až do roku 2009, keď vyšiel Relapse. Eminem nahrávku prirovnal k odchodu z protidrogovej liečby, pričom jeho drogou mal byť rap. Táto nahrávka síce nebola taká komerčne úspešná ako jej predchodcovia, aj napriek tomu však dosiahla v USA dvojitú platinu a získala Grammy pre najlepší rapový album. Koncom toho istého roka potom vyšiel tento album ešte raz pod názvom Relapse: Refill, pričom oproti pôvodnej verzii obsahoval sedem bonusových skladieb.

Video: Eminem – Not Afraid

Prvenstvá legendy

Pôvodne malo potom nasledovať pokračovanie tohto albumu, v apríli 2010 však Eminem oznámil, že „žiaden Relapse 2 nebude“. Na základe tohto vyhlásenia si preto verejnosť myslela, že Eminem žiaden album v tom roku nevydá. Samotný rapper to však myslel tak, že sa iba zmenil názov nahrávky.

„Pôvodne som plánoval vydať Relapse 2. Ale ako som pokračoval v nahrávaní, ten nápad spraviť pokračovanie albumu Relapse mi prestával dávať zmysel. A tak som sa rozhodol nahrať úplne nový album – Recovery. Hudba na tomto albume je veľmi odlišná od Relapse, a preto si myslím, že si zaslúži aj svoj vlastný názov,“ vysvetlil zmenu plánov.

Eminem
Foto: SITA/AP

Recovery vyšiel v júni 2010 a je zatiaľ jeho poslednou sólovkou. Táto nahrávka sa stala najpredávanejším albumom roku 2010 v USA aj na celom svete a je tiež najlepšie sa predávajúcim digitálnym albumom v histórii. Eminem sa tak stal vôbec prvým interpretom, ktorý má na svojom konte dva najpredávanejšie albumy roka v USA.

Navyše zaň znova získal Grammy v kategórii Najlepší rapový album. Úspech Recovery sa prejavil aj v množstve ďalších ocenení, ktoré Eminem v roku 2010 získal. Televízia BET ho napríklad označila za najlepšieho rappera 21. storočia a MTV a webstránka HipHopDX.com zas za najlepšieho rappera roka.

Eminem je tiež členom spomínaných formácií D12 a Bad Meets Evil. Skupina D12 vznikla v roku 1996 a pôvodne ju okrem Eminema tvorili Mr. Porter, Bizzare, Proof, Kuniva a Bugz. Posledného menovaného však v roku 1999 zastrelili, pričom krátko predtým sa stal členom skupiny aj Swifty McVay. V D12 v minulosti krátko pôsobil aj Fuzz Scoota, ktorý formáciu opustil v roku 1999 po sporoch s Bizzarom a Proofom. Vlani sa však do skupiny vrátil.

Video: D-12 – Shit On You

Nový projekt

D12 debutovali v roku 1997 nahrávkou The Underground EP, svoj prvý album s názvom Devil’s Night však vydali až o štyri roky neskôr. Nahrávka obsahovala hity ako Shit On You a Purple Pills. Druhú a zatiaľ poslednú štúdiovku D12 World vydali v roku 2004. Tá obsahovala úspešný singel My Band. V roku 2006 prišla skupina o ďalšieho člena, keď Proofa zastrelil v jednom z detroitských klubov vyhadzovač.

D12 a Eminem
Foto: SITA/AP

Po jeho úmrtí skupina vydala už iba dva mixtapey – Return Of The Dozen (2008) a Return Of The Dozen Vol. 2 (2011). Tento rok zo skupiny odišli aj Mr. Porter a Bizzare a v súčasnosti tak formáciu tvorí iba štvorica Eminem, Kuniva, Swifty McVay a Fuzz Scoota.

Formáciu Bad Meets Evil zas spolu s Eminemom tvorí Royce Da 5’9″. Rapperi sa zoznámili ešte v roku 1997 na koncerte speváka Ushera a následne spolu nahrali viacero skladieb, z ktorých najznámejšia je eponymná Bad Meets Evil nachádzajúca sa na The Slim Shady LP. Ich ďalšou známou skladbou je Renegade, ktorú neskôr použil Jay-Z na svoj album The Blueprint (2001), pričom Royceovu slohu nahradil svojou.

Bad Meets Evil však vlastný album nahrať nestihli. Dôvodom bol spor medzi Royceom a D12, pre ktorý dvojica prestala komunikovať. Royce a Eminem sa zmierili až v roku 2006 po smrti Proofa. Následne začali znova spolupracovať, čoho výsledkom bola EP nahrávka Hell: The Sequel (2011). V súčasnosti Eminem pracuje na svojej ôsmej sólovke, ktorá však zatiaľ nemá názov ani určený termín vydania.

Okrem hudby sa Eminem občasne venuje aj herectvu. Svoj filmový debut síce absolvoval už v roku 2001 v komédii The Wash, prvú hlavnú úlohu však dostal o rok neskôr v poloautobiografickej dráme 8. míľa. Rapper o tomto filme povedal, že nie je priamo o jeho živote, ale celkovo o vyrastaní v Detroite. Eminem taktiež nahral niekoľko skladieb pre soundtrack k filmu vrátane spomínanej Lose Yourself, za ktorú dostal Oscara. Na odovzdávaní cien Akadémie sa však nezúčastnil, a tak ocenenie zaňho prebral hudobník Luis Resto, ktorý sa na skladbe taktiež podieľal.

Video: Eminem – The Real Slim Shady

Herecká kariéra

Rapper sa tiež objavil spolu s Christinou Aguilerou v jednej epizóde seriálu Vincentov svet (2004 – 2011) a v budúcnosti by mal stvárniť hlavnú postavu boxera v športovej dráme Southpaw. Nakrúcanie tejto snímky však tento rok v máji odložil, aby sa mohol venovať nahrávaniu nového albumu.

V roku 2008 vydal Eminem svoje memoáre s názvom The Way I Am, v ktorých detailne hovorí o svojich problémoch s chudobou, drogami, slávou a depresiami. Tiež v nich opisuje vzostup svojej kariéry a vyjadruje sa ku kontroverzným okamihom zo svojej minulosti.

Kniha tiež obsahuje originálne prepisy textov niektorých jeho skladieb ako napríklad Stan alebo The Real Slim Shady. Autobiografiu tiež vydala rapperova matka, ktorá v knihe My Son Marshall, My Son Eminem opisuje svoje detstvo, zoznámenie sa s Eminemovým otcom a tiež synovu cestu k sláve.

V súkromnom živote si rapper prešiel okrem iného dvakrát manželstvom s tou istou ženou, viacerými súdnymi procesmi a tiež závislosťou od rôznych liekov. Eminemovou manželkou bola Kimberly Anne Scott, s ktorou sa zoznámil ešte na strednej škole. Kimberley krátko na to ušla z domu aj so svojou sestrou Dawn a obe sa potom nasťahovali k Eminemovi a jeho matke. Ich vzťah sa začal v roku 1989, pričom 25. decembra 1995 sa im narodila dcéra Hailie Jade.

Viacnásobná manželka a adoptované deti

Eminem s manželkou
Foto: SITA/AP

Eminem a Kimberly sa vzali v roku 1999, o dva roky neskôr sa však rozviedli. Druhýkrát sa zosobášili v januári 2006, no ešte v decembri toho istého roku sa znova rozviedli. Eminem je okrem toho adoptívnym otcom ďalších dvoch detí – Alainy, ktorá je dcérou Dawn, a Whitney, ktorú má Kimberly z predchádzajúceho vzťahu. Rapper je tiež opatrovníkom svojho mladšieho nevlastného brata Nathana.

V júni 2000 Eminema zatkli po roztržke v jednom z obchodov na predmestí Detroitu, kde vytiahol nenabitú zbraň a držal ju namierenú na zem. O deň neskôr ho zatkli znovu po tom, čo napadol vyhadzovača Johna Guerrera, ktorého videl bozkávať sa s jeho vtedajšou manželkou Kimberley.

Následne ho obvinili z nelegálnej držby zbrane a napadnutia, pričom rapper sa k obom prečinom priznal a nakoniec vyviazol s dvojročnou podmienkou. Ročnú podmienku dostal aj v roku 2001 za podobný incident so zbraňou, vtedy musel zaplatiť tiež pokutu a odpracovať niekoľko hodín verejnoprospešných prác.

Eminem taktiež opakovane bojoval so závislosťou od liekov a alkoholu. Tieto problémy kulminovali v auguste 2005, keď musel zrušiť európsku časť Anger Management Tour a namiesto toho nastúpiť na liečenie. V roku 2009 v jednom z rozhovorov priznal, že v časoch svojej najväčšej závislosti zvažoval aj samovraždu. „Jednoducho som sa o seba vôbec nestaral, niekoľkokrát som to chcel celé jednoducho vzdať,“ povedal. V súčasnosti je podľa vlastných slov jeho jedinou drogou hudba.

Eminem
Foto: SITA/AP

Spracované podľa en.wikipedia.org, www.imdb.com, wwww.csfd.cz a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Britney SpearsDr. DreEminemStevie Wonder