Kontová napriek kolapsu vyhrala, Muguruzová na US Open končí

Johanna Kontová
Johanna Kontová Foto: SITA/AP

NEW YORK 1. septembra (WebNoviny.sk) – Britská tenistka Johanna Kontová nasadená ako trinásta v stredu počas zápasu s Bulharkou Cvetanou Pironkovovou v 2. kole dvojhry na newyorských grandslamových US Open skolabovala, ale napokon dokázala zvíťaziť za 152 minút 6:2, 5:7, 6:2.

Dvadsaťpäťročná štrnástka renkingu bola mimo na sklonku druhej časti a po ošetrení poslala dvojchybou tento duel do rozhodujúceho setu, pred ním pobudla dlhší čas v šatni a napokon ide ďalej. Zdravotníkom povedala, že vo veľkom teple a vlhku sa jej náhle veľmi rozbúšilo srdce. Semifinalistka januárových rovnako hodnotných melbournských Australian Open Kontová bude v 3. kole hrať so Švajčiarkou Belindou Bencicovou, dvadsaťštvorkou „pavúka

Bola to veľmi nepríjemná skúsenosť. Moje srdce prudko bilo a strácala som kontrolu nad dýchaním. Začala som sa triasť a to bol aj dôvod, prečo som musela na kolená. Fyzioterapeutke som povedala, že moje telo je v šoku,“ uviedla Kontová podľa BBC. Inkriminovaný moment nastal, keď Kontová čelila setbalu Pironkovovej za stavu 5:6 v druhom sete. Trvalo niekoľko sekúnd, kým sa pri britskej tenistke kľačiacej na kolenách objavila empajrová rozhodkyňa, ktorá jej neskôr doniesla vrecká s ľadom a nechala ju ležať na uteráku priamo na kurte až do príchodu lekárskeho personálu. To trvalo približne 4 minúty. Lekár hráčke skontroloval tep aj krvný tlak, zmeral jej teplotu. Po chvíli sa Kontová odobrala aj do šatne.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa US Open

Telo tlačia do limitov

Spočiatku sa zdalo nepravdepodobné, že rodáčka z austrálskeho Sydney Kontová vôbec bude pokračovať v zápase, ale po príchode zo šatne súperku hneď brejkla, svoje podanie si udržala a za stavu 4:2 jej ešte raz vzala podanie. Za 50 minút získala tretí set 6:2. Celkovo bola jasne lepšou hráčkou na kurte. Vo víťazných úderoch bulharskú súperku prestrieľala 38:11, hoci urobila až 46 nevynútených chýb oproti 32 v podaní defenzívnej Pironkovovej.

Na kurte často tlačíme svoje telo do limitov. Ja som dnes dosiahla jeden z nich. A moje telo takto odpovedalo. Snažila som sa s tým vyrovnať čo najlepšie,“ dodala Kontová. Jej súperka Pironkovová (71. v rebríčku WTA) s ňou súcitila, ale zároveň pripomenula stratu herného rytmu, keď si súperka vyžiadala ešte jednu prestávku na toaletu. „Tá pauza bola príliš dlhá. Bolo to nešťastné z môjho pohľadu, lebo som sa už nedostala naspäť do zápasu. Kiežby som mohla povedať, že všetky hráčky využívajú tieto povolené prestávky naozaj na použitie toalety,“ uviedla Pironkovová podľa BBC.

Nasadená trojka nepostúpila

Posledný grandslamový tenisový turnaj sezóny US Open už je bez nasadenej trojky ženskej dvojhry. V 2. kole sa s turnajom v New Yorku rozlúčila Španielka Garbine Muguruzová-Blancová, ktorá podľahla Lotyške Anastasii Sevastovovej 5:7, 4:6. Španielska favoritka vyprodukovala až 38 nevynútených chýb v porovnaní so 16 víťaznými údermi a až sedemkrát prišla o svoj servis. Víťazná Sevastovová (48. v renkingu WTA), ktorá si predtým poradila so Slovenkou Karolínou Schmiedlovou, sa do 3. kola na US Open dostala po prvý raz. „Zvíťazila som na najväčšom štadióne na svete v nočnom zápase proti favoritke. Čo viac si môžem želať?,“ uviedla v prvej reakcii na kurte Sevastovová.

Španielke svitla šanca, keď jej súperka za stavu 5:1 v druhom sete nevyužila dva mečbaly. Venezuelská rodáčka zmazala náskok dvoch brejkov, ale za stavu 4:5 opäť neudržala podanie a na newyorskom „harde“ skončila. Tohtoročná šampiónka Roland Garros Muguruzová-Blancová na tenisových majstrovstvách USA nikdy nebola ďalej ako v 2. kole, v rovnakej fáze sa lúčila aj nedávno na Wimbledone, kde ju zdolala Slovenka Jana Čepelová, vtedy 124. hráčka sveta. „Každý mi pripomína Roland Garros, ale toto je iný turnaj a treba sa dívať do budúcnosti,“ uviedla namrzene Muguruzová-Blancová.

Sevastovová bola v roku 2011 v osemfinále na Australian Open, ale o dva roky neskôr po sérii zranení a chorôb ukončila kariéru. Po dvoch rokoch sa vrátila na súťažné kurty a momentálne napreduje. Už len 12 priečok jej chýba ku kariérnemu maximu, ktorým je 36. miesto v rebríčku. „Na konci zápasu som sa roztriasla. V hlave som si premietala, čo ak naozaj zvíťazím, čo sa asi stane. Napokon to prišlo a som šťastná. Život vie byť niekedy celkom zábavný,“ uviedla rodáčka z Liepaje žijúca vo Viedni. V New Yorku je s mamou, ktorá s ňou prvýkrát vycestovala na takýto veľký turnaj. „Vo štvrtok sa už chystala domov, ale teraz chce zostať. Možno si spolu niekam zájdeme. Je moja najlepšia priateľka,“ dodala Sevastovová.