Koaliční poslanci chcú rozšíriť možnosti služby pre hasičky, ktoré majú deti

Female firefighter after work with a mask and a self contained breathing apparatus
Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Príslušníčky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktoré majú dieťa staršie ako jeden rok, by mali mať možnosť vykonávať službu v noci, slúžiť nad základný čas služby v týždni a tiež vykonávať služobnú pohotovosť.

Vyplýva to z novely zákona o Hasičskom a záchrannom zbore, ktorú do parlamentu predložili koaliční poslanci Vladimíra Marcinková, Tomáš Lehotský, Miroslav Žiak, Radovan Sloboda, Jana Bittó Cigániková a Marián Viskupič (všetci klub SaS). Momentálne je veková hranica dieťaťa, ktorého matka môže vykonávať služby v rámci HaZZ, stanovená na tri roky.

Hasičky, ktoré sa starajú o dieťa vo veku od jedného do troch rokov by podľa návrhu poslancov mohli slúžiť v noci alebo v rámci nadčasov na základe písomného súhlasu. Pokiaľ ide o nariadenú služobnú povinnosť, tú by mohli na základe súhlasu vykonávať.

„Služobná pohotovosť môže byť nariadená príslušníčke, ktorá sa stará o dieťa, ktoré dovŕšilo jeden rok a nedovŕšilo 15 rokov, len s jej písomným súhlasom,“ uvádza sa v návrhu s tým, že toto ustanovenie bolo v zákone zakotvené aj doteraz, len nebola stanovená spodná hranica veku dieťaťa.

V prípade schválenia parlamentom by novela mala nadobudnúť účinnosť 15. apríla tohto roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Bittó CigánikováMarián ViskupičMiroslav ŽiakRadovan SlobodaTomáš Lehotský
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zbor