Kližan prehral päťsetovú bitku, vypadol aj debutant Kovalík

Martin Kližan
Slovenský tenista Martin Kližan počas zápasu prvého kola Australian Open, v ktorom podľahol Španielovi Robertovi Bautistovi-Agutovi 2:6, 3:6, 6:4, 6:2, 2:6. Melbourne, 18. január 2016. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 18. januára (WebNoviny.sk) – Slovenskí tenisti Martin Kližan a Jozef Kovalík neuspeli v úvodnom kole na grandslamových Australian Open v Melbourne a mužský ‚pavúk‘ je už tak bez slovenskej účasti.

Kližan prehral so Španielom Robertom Bautistom-Agutom nasadeným ako dvadsiatym štvrtým za 196 minút 2:6, 3:6, 6:4, 6:2, 2:6 v pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na grandslamových Australian Open v Melbourne. Kližan síce dal 8 es, zároveň však urobil 13 dvojchýb. Premenil 5 zo 14 brejkbalov, súper 7 z 28.

„Škoda, bola šanca postúpiť aj cez Bautistu. Prvé dva sety si zaslúžil vyhrať. Bol lepší, aj keď párkrát aj so šťastím. Potom som musel zmeniť taktiku, viac som presadil svoj štýl a vynútil si piaty set. Lenže v ňom rozhodlo jeho sebavedomie, ktoré si doviezol z Nového Zélandu po titule na turnaji. Jasne to bolo na jeho hre vidno. Z austrálskeho zájazdu si veziem tri prehry v prvých kolách, takže nemôžem byť spokojný, a mám na čom pracovať, ale tu v Melbourne už boli záblesky lepšej hry a bol som viac motivovaný,“ zhodnotil Martin Kližan.

Kližan vyrovnal z 0:2 na 2:2, ale v treťom sete uhral iba dva gemy

Kližan v otváracom sete prišiel o podanie v šiestom aj ôsmom geme. Sám nezužitkoval brejkbal už na 2:1. V druhej časti dokonca mal na príjme dve šance za sebou uniknúť práve na 2:1, ale nedal. Poradil si s jednou hrozbou v šiestej hre, neodolal však v ôsmej. Hneď na začiatku tretieho dejstva Slovák vymazal brejkbal, potom jeden nepremenil.

Stále však neochvejne bojoval: za stavu 2:2 si ako podávajúci poradil so štyrmi šancami súpera – 3:2 a následne dokonca 4:2. Bautista-Agut síce rebrejkom upravil z 3:5 na 4:5, už sa však nevyhol pokračovaniu, keďže vzápätí prišiel o servis. Navyše, stalo sa mu to aj v druhom a štvrtom geme štvrtého setu. Ešte síce znížil z 0:5 na 2:5, musel však do rozhodujúcej časti. Do nej Španiel vstúpil odskočením na 2:0. Za stavu 3:1 nepremenil dve jednotlivé príležitosti na „poistku“. Dosiahol ju však v siedmej hre, v ôsmej sa dopodával k postupu.

Obrazom: Najkrajšie momenty z prvého dňa Australian Open

Potvrdilo sa, že Kližanovi (45.) nesedí hra 27-ročného 21. muža renkingu ATP Bautistu-Aguta. V bilancii zo vzájomných duelov klesol 26-ročný Petržalčan na 1:5, prehral štvrtý raz v rade. Španiel zjavne nestratil formu po tom, ako minulý týždeň získal titul v novozélandskom Aucklande. Zverenec Pepeho Vendrella bude v 2. kole čeliť Srbovi Dušanovi Lajovičovi (77.).

Kližan klesol v bilancii z 5-setových súbojov na 4:6, hoci priebežne mal v „maratónoch“ pozitívnu bilanciu 4:3. Stále platí, že jediný obrat z 0:2 na sety predviedol 27. augusta 2014 v 1. kole US Open proti Belgičanovi Stevovi Darcisovi.

Zverenec Martina Hromeca Kližan naďalej bude mať rekord na veľkej štvorke v podobe osemfinále newyorských US Open 2012. Na južnej pologuli bol predvlani v 3. kole, minulý rok sa lúčil v 2. kole, teraz ešte rýchlejšie. Vo štvorhre sa predstaví s Ukrajincom Sergijom Stachovským, pokúsia sa zaskočiť jednotky deblového „pavúka“ – Holanďana Jeana-Juliena Rojera a Rumuna Horiu Tecaua.

Kovalík prehral súboj kvalifikantov

Kovalíkovi nevyšiel debut v hlavnej súťaži dvojhry na úrovni veľkej štvorky. Dvadsaťtriročný Bratislavčan podľahol 25-ročnému Argentínčanovi Marcovi Trungellitimu za 139 minút v troch setoch 4:6, 6:7 (1), 5:7.

Kovalík odohral solídny zápas, ale súboj kvalifikantov a zároveň debutantov na Majors napokon pre seba lepšími koncovkami setov rozhodol 210. hráč svetového rebríčka Trungelliti. Za stavu 6:5 v treťom sete Argentínčan získal čistou hrou Slovákovo podanie a využil prvý mečbal.

„Dnes som tu mal najťažšieho súpera. Ťažko porovnať, či som hral horšie ako v kvalifikácii, ale nevychádzali mi podania a niektoré kombinácie ako pred tým. Je to škoda, lebo som mal seberovného súpera a on sa radoval z postupu do druhého kola proti Dimitrovovi,“ povedal Kovalík.

Zverenec Borisa Borgulu v rámci programu NTC Kovalík figuruje na 251. priečke v renkingu ATP, už bol aj na 184. mieste. Tento rok zatiaľ má v znamení pozitívnych premiér: hneď počas vstupného týždňa si totiž Kovalík v indickom Chennai takisto ako kvalifikant prvý raz zahral v hlavnej singlovej súťaži na úrovni ATP World Tour. „Pred sezónou by som postup do hlavnej grandslamovej súťaže bral, teraz ma mrzí, že som mohol urobiť ešte o jeden krok viac,“ konštatoval.

O osude prvého setu rozhodol jediný brejk, keď Argentínčan ušiel Slovákovi z 2:2 na 4:2 a túto výhodu si udržal. V druhom sete si obaja súperi postrážili svoje podanie až do tajbrejku, ktorý Kovalíkovi vonkoncom nevyšiel. Jediný bod v ňom získal za stavu 0:6 a prehral hladko 1:7.

V treťom sete slovenský tenista prehrával 1:3 aj 3:5, ale ešte zabojoval a vyrovnal na 5:5. Koncovku však nezvládol a z premiéry v 2. kola na podujatí „veľkej štvorky“ sa napokon tešil Trungellitti. Kovalík sa lúči s Melbourne s troma víťaznými zápasmi z kvalifikácie, ktoré mu zabezpečili 35 bodov do renkingu a prémiu 34 500 AUD brutto.

Dvojhra mužov – 1. kolo:

Jozef Kovalík (SR) – Marco Trungelliti (Arg.) 4:6, 6:7 (1), 5:7 za 139 minút

Roberto Bautista-Agut (Šp.-24) – Martin Kližan (SR) 6:2, 6:3, 4:6, 2:6, 6:2 za 196 minút