Juh Európy sužuje vlna horúčav a teploty majú prekročiť štyridsiatku, horúco bude aj v strednej Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horúčavy, Grécko
Turisti na Akropole v gréckych Aténach počas vlny horúčav. Foto: SITA/AP

Časti južnej Európy a severozápadnej Afriky trápi vlna horúčav. Očakáva sa pritom, že v najbližších dňoch teploty v niektorých častiach Španielska, Francúzska, Grécka, Chorvátska a Turecka prekročia 40 stupňov Celzia.

Ako referuje spravodajský web BBC, na niektorých miestach môžu udrieť rekordné teploty.

Muž skolaboval a zomrel

V Taliansku by teploty mohli dosiahnuť až 48,8 stupňa Celzia, pričom pre desať miest vrátane Ríma, Bologne a Florencie už vydali červené varovanie. V utorok zomrel po kolapse na severe Talianska 44-ročný muž.

Skolaboval vo chvíli, keď maľoval prechody pre chodcov v meste Lodi neďaleko Milána. Po prevoze do nemocnice zomrel. „Čelíme neznesiteľnej vlne horúčav,“ napísal na Twitteri taliansky politik Nicola Fratoianni.

Vlna horúčav Kerberos by mala v najbližších dňoch priniesť extrémne podmienky. V Španielsku už niekoľko dní panuje dusno s teplotami až 45 stupňov Celzia, pričom nočné teploty tam neklesli pod 25 stupňov Celzia.

Satelitná snímka zaznamenaná misiou Copernicus Sentinel odhalila, že teplota v suchej oblasti regiónu Extremadura v utorok dosiahla až 60 stupňov Celzia.

Horúčavy zasiahnu aj Prahu

Podľa britských meteorológov teploty kulminujú v piatok, no BBC Weather tvrdí, že veľké oblasti južnej Európy by mohli zaznamenať teploty od 40 do 45 stupňov Celzia, a možno aj vyššie.

Horúčavy zasiahnu aj strednú Európu a napríklad v Prahe sa podľa BBC Weather v sobotu očakáva teplota až 36 stupňov Celzia.

Talianski meteorológovia už teraz varujú, že po vlne horúčav Kerberos príde ďalšia s menom Cháron. Tá vytlačí teploty až na 43 stupňov Celzia v Ríme a možno až 47 stupňov Celzia na ostrove Sardínia.

Môže byť oveľa viac úmrtí

Najvyššiu teplotu v Európe 48,8 stupňa Celzia zaznamenali v auguste 2021 pri Syrakúzach na talianskom ostrove Sicília.

V dôsledku horúčav vlani zomrelo v Európe viac ako 60-tisíc ľudí. Sú preto obavy, že vlna horúčav by toto leto mohla spôsobiť oveľa viac úmrtí. Na španielskom ostrove Malorka musí núdzová zdravotná linka od mája každý deň riešiť viac ako jeden prípad úpalu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať