Európske mestá sú z roka na rok teplejšie. Ako sa dá na to pripraviť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Street thermometer in screen sign displays 37 degrees Celsius at sunset in Madrid. Hot summer. Heat wave and climate change
Madrid Spain. August 1, 2022. Street thermometer in screen sign displays 37 degrees Celsius at sunset in Madrid. Hot summer. Heat wave and climate change Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rok 2023 bol najteplejším rokom na Zemi v histórii. Očakáva sa, že rok 2024 bude ešte teplejší. Sú európske mestá pripravené na vlnu horúčav?

Rekordným teplotám sa nevyhneme

Z údajov, ktoré začiatkom tohto mesiaca zverejnila Európska služba pre zmenu klímy (C3S), vyplynulo, že každý mesiac od júna do novembra prekonal globálne teplotné rekordy. Hoci decembrové teploty ešte neboli potvrdené, výsledky sú už teraz jasné.

Ak sa skleníkové plyny zo spaľovania fosílnych palív budú v atmosfére naďalej hromadiť, vedci z varujú, že teplota bude naďalej stúpať a s tým aj riziko smrtiacich vĺn horúčav a sucha.

„Nepoznám jediné mesto, ktoré by bolo skutočne pripravené na najhorší možný scenár, ktorého sa obávajú niektorí klimatológovia,“ hovorí Eric Klinenberg, profesor spoločenských vied na Newyorskej univerzite, ktorý napísal knihu o smrtiacich horúčavách v USA.

Young African American woman cooling down by ventilator at home, feeling unwell during heatwave
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Ako sa Európa pripravuje na extrémne teploty?

Mestá a krajiny v celej Európe prijali opatrenia týkajúce sa vĺn horúčav, ktoré by mali ochraňovať obyvateľstvo.

Francúzsko spustilo varovný systém pre horúčavy po tom, ako spôsobili 15 000 úmrtí. Systém zahŕňa verejné oznamy, ktoré vyzývajú ľudí, aby sa hydratovali. V Paríži po vlnách horúčav, ktoré dosahovali takmer 50 °C, vláda investovala do zelených plôch a striech, ktoré menej absorbujú teplo.

V španielskej Barcelone sa objavila ďalšia iniciatíva v boji proti horúčavám a to natrieť strechy na bielo, aby odrážali slnko.

Napríklad v Londýne dlhodobé sucho a horúčavy spôsobujú, že historické budovy praskajú a nakláňajú sa, čo poukazuje na potrebu modernizácie architektúry, ktorá by lepšie odolávala hrúčavám.

Keďže teploty stúpajú je potrebné upraviť aj pracovný čas, aby sa zamestnanci ochránili pred smrteľnými teplotami. Španielsko už prijalo opatrenia, ktoré zakazujú manuálnu prácu v exteriéry počas extrémnych horúčav.

Woman driver being hot during heat wave in car, suffering from hot weather wipes sweat from forehead
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Ktoré opatrenia sú najúčinejššie?

Jedným zo základných krokov je výstavba a údržba zelene. Výsadba stromov a vytváranie parkov môže výrazne prispieť k zníženiu teploty v mestských oblastiach. Zelené plochy nielenže poskytujú tieň, ale tiež prispievajú k absorpcii CO2 a zvyšujú vzdušnú vlhkosť. Nedávny výskum ukázal, že výsadba väčšieho počtu stromov v európskych mestách by mohla znížiť počet úmrtí počas horúčav o viac ako tretinu.

Voda hraje kľúčovú úlohu pri znižovaní teploty, preto by mestá mali investovať do vodných prvkov ako sú fontány, jazierka alebo umelé potoky. Tieto vodné prvky nielenže prispievajú k estetike mesta, ale tiež pomáhajú ochladzovať okolitý vzduch.

Wooden thermometer showing high temperature on sunny day.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať