KĽDR otestovala nový systém protivzdušnej obrany, ktorý zničí “ilúzie nepriateľov”

Kim
Vodca KĽDR Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP

PCHJONGJANG 28. mája (WebNoviny.sk) – Severokórejský vodca Kim Čong-un dohliadal na skúšku nového systému protivzdušnej obrany a nariadil jej masovú výrobu a rozmiestnenie po celej krajine. Informovala o tom v nedeľu severokórejská agentúra KCNA.

KCNA však nespresnila, o akú zbraň ide. Neuviedla ani, kedy sa spomínaná skúška uskutočnila. Napísala len, že ju organizovala Akadémia národnej obrany, ktorá zrejme vyvíja raketové a jadrové zbrane.

Podľa KCNA severokórejský vodca počas inšpekcie ocenil vojenské velenie a poznamenal, že „v porovnaní s minulým rokom sa zlepšila schopnosť rozpoznať, stíhať a zničiť objekt, percento zásahov cieľa sa zvýšilo“. Dal tiež pokyn vyrábať „nový systém“ v maximálnom objeme – aby bol rozmiestnený po celej krajine, vrátane lesných masívov, a tak „zničil ilúziu nepriateľov o ich prevahe vo vzduchu.“

Severná Kórea sa od začiatku minulého roka snaží vyvinúť širokú škálu zbraňových systémov vrátane rakiet dlhého doletu schopných zasiahnuť pevninu Spojených štátov. V posledných týždňoch KĽDR testovala svoje balistické rakety stredného doletu, pričom sa jej podarilo dosiahnuť istý pokrok.

Tento izolovaný štát odmieta sankcie uvalené OSN i jednotlivými štátmi za svoj zbrojný program a považuje ich za porušenie svojho práva na sebaobranu. KĽDR tiež tvrdí, že jej zbrojný program je nevyhnutný na boj proti americkej agresii. Spojené štáty však popierajú, že by mali v úmysle zaútočiť na Severnú Kóreu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un