Katolícka cirkev na Slovensku prišla o 300-tisíc veriacich, podľa výsledkov sčítania stúpol počet ateistov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pastor kostol zatykac
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 20. januára 2022, 14:44

Najviac, až 55,8 percenta obyvateľov (3,04 milióna), si uviedlo rímskokatolícke náboženské vyznanie. Druhou najpočetnejšou skupinou je skupina bez náboženského vyznania, a to takmer 1,3 milióna obyvateľov, čo predstavuje 23,8 percenta. Vyplýva to z minuloročného sčítania obyvateľov, ktoré v štvrtok prezentoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Cirkvi zaznamenali pokles veriacich

Z hľadiska početnosti náboženského vyznania nasleduje evanjelické – 5,3 percenta (287-tisíc) obyvateľov a gréckokatolícke – 4 percentá (218-tisíc).

„Rímskokatolícka cirkev zaznamenala najvyšší pokles o 6 percentuálnych bodov, v absolútnom vyjadrení je to 308 766 obyvateľov. Pokles bol zaznamenaný aj u iných tradičných cirkví,“ uviedla na tlačovej besede ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková, odborná garantka sčítania.

Arcibiskup Zvolenský poďakoval veriacim

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v reakcii na to poďakovala všetkým, ktorí sa pri sčítaní prihlásili k svojmu vierovyznaniu.

„Veriaci týmto spôsobom vyjadrujú svoju prítomnosť v spoločnosti, ktorú utvárajú v duchu hodnôt svojho vyznania. Práve náboženská viera mnohých motivuje, aby obetavo pôsobili v oblasti charity, zdravotníctva, školstva a v ďalších priestoroch,“ uviedol predseda KBS, arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Výsledky sčítania vníma aj v kontexte okolností, ktoré ho sprevádzali, teda v čase pandemickej situácie a elektronického spôsobu získavania údajov.

Vladyka Babjak vníma výsledky pozitívne

Najvyšší predstaviteľ Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak, vníma výsledky sčítania obyvateľstva pozitívne. Vladyka zároveň pri tejto príležitosti vyjadril vďaku všetkým veriacim, ktorí sa počas minuloročného sčítania obyvateľov, domov a bytov prihlásili ku gréckokatolíckemu vierovyznaniu, ale aj všetkým veriacim, ktorí sa nehanbili priznať k svojej viere aj napriek rôznym sekularizačným tlakom.

„Výsledky sčítania obyvateľov vnímam veľmi pozitívne. Je to dôkaz toho, že naša cirkev je živá, hoci sa ako každá iná borí s rôznymi problémami. Sčítanie sa uskutočnilo v pandemickej dobe, ktorá významne poznačila pastoráciu, ale aj napriek tomu počet gréckokatolíckych veriacich v porovnaní s rokom 2011 narástol o viac ako päť percent,“ skonštatoval Babjak.

Situáciu vnímajú ako vážnu

Podľa Zboru biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) nepredstavuje na Slovensku pokles o 0,5 percentuálneho bodu relatívne veľký úbytok. V tlačovej správe to uviedla tlačová tajomníčka zboru Jana Nunvářová.

„Teší nás, že sa výrazne spomalil pokles počtu členov pri predchádzajúcom sčítaní. Zároveň treba jednoznačne skonštatovať, že za posledných desať rokov sme stratili 29 343 evanjelikov. Tento stav nemôže tešiť nikoho z nás a je pre nás veľkou misijnou a pastorálnou výzvou,“ uviedli biskupi.

Ako ďalej povedali, aj vzhľadom na neustále stúpajúce počty obyvateľov bez vyznania, situáciu vnímajú ako vážnu.

„Je to impulz spojiť sily všetkých členov ECAV, k vydávaniu dobrého svedectva viery a viesť všetky generácie k evanjelickému kresťanskému životu,“ doplnili.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BabjakĽudmila IvančíkováStanislav Zvolenský
Firmy a inštitúcie Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznaniaKonferencia biskupov Slovenska (KBS)ŠÚ Štatistický úrad SR