Karol Beck na parížskej antuke dohral už prvom kole

Bez názvu
Karol Beck Foto: SITA/AP

Dvojhra mužov – 1. kolo:

Lukasz Kubot (Poľ.) – Karol Beck (SR) 7:5, 6:2, 7:5 za 184 minút – v nedeľu pre tmu prerušené za stavu 4:4 v treťom sete

získané lopty celkovo: 115 – 96

PARÍŽ 28. mája (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Karol Beck prehral v 1. kole dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája – 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) s takisto nenasadeným poľským rovesníkom a kamarátom Lukazom Kubotom za 184 minút 5:7, 2:6, 5:7.

V nedeľu tento duel prerušili pre tmu za stavu 4:4 v treťom sete. Tridsaťročný zvolenský rodák Beck má na tomto podujatí zápasovú bilanciu 0:6. Na pokraji aktuálnej prehry na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska bol už v nedeľu: v treťom sete totiž mal manko 2:4.

Následne dosiahol rebrejk, potvrdil ho pri vlastnom servise a vynútil si pokračovanie, v ktorom mu však nevyšiel prípadný obrat. Ako podávajúci v desiatom geme sa presvedčivo dostal z nepríjemného skóre 0:30, na príjme v jedenástej hre však nezužitkoval náskok 40:15 a rýchlo sa mu to vypomstilo.

Urobil viac nevynútených chýb

Beck predviedol o tri víťazné údery menej (31:34) a urobil citeľne viac nevynútených chýb (54:45). Premenil iba 3 zo 16 brejkbalov, Kubot zužitkoval až 7 z 13 takýchto možností.

„Škoda, lebo na parížsku antuku to bol prijateľný žreb – nemal som nejakého top-nasadeného hráča alebo Španiela. Cítil som, že Kubota môžem zdolať alebo aspoň uhrať vyrovnaný zápas, čo sa vlastne aj potvrdilo. Ak by som využil šance, mohlo to vyzerať inak. V prvom sete som mal dvakrát na 5:3, v druhom sete na príjme raz 40:0 a raz 40:15, dnes v dohrávke 40:15 za stavu 5:5. Vždy som však urobil ľahké chyby alebo som zahral zbytočne opatrne. Rozhodlo, že on tie šance dokázal viackrát využiť a zároveň si podržať servis, keď mal ťažšie momenty, ja nie,“ povedal Karol Beck pre agentúru SITA a doplnil: „Dnes som bol za toho stavu 4:4 trochu nervóznejší ako včera, pretože mohol byť rýchlo koniec. Škoda, že sme v nedeľu museli pre tmu skončiť po tom mojom vyrovnaní. Bol som vtedy vo väčšej pohode.“

V Paríži neuhral ešte ani set

Lukasz Kubot

Bývalý 36. hráč svetového rebríčka ATP Beck (teraz 104. v renkingu), nenadviazal na víťazstvo 4:6, 6:4, 6:4, ktoré dosiahol proti Kubotovi už v sezóne 2001 práve na antuke na challengeri v Zabrze.

Zverenec Jána Krošláka Beck pri svojich prvých troch účastiach v rokoch 2003 – 2005 zhodne prehral v 1. kole parížskej hlavnej súťaže (zdolali ho Američan Andre Agassi, Francúz Julien Jeanpierre a Španiel Juan Carlos Ferrero), v sezóne 2009 nestačil v 1. kole kvalifikácie na Španiela Pabla Santosa, predvlani podľahol v 1. kole hlavnej súťaže Nemcovi Philippovi Kohlschreiberovi a pred dvanástimi mesiacmi dal prednosť challengeru na tvrdom povrchu v Cremone.

Stále platí, že vo francúzskej metropole na úrovni „veľkej štvorky“ Beck neuhral ešte ani jeden set. Osobné grandslamové maximum v podobe osemfinále si pripísal na newyorských US Open 2004.

Beck, ktorý pre problémy s chrbtom vynechal marec aj apríl, pôvodne mal na RG 2012 hrať v kvalifikácii, ale storno účasti Japonca Keia Nišikoriho ho napokon pustilo nad „čiaru“.

„Chrbát drží, to som rád. Budúci utorok sa v Nottinghame začína challenger na mojom obľúbenom povrchu, teda na tráve. Budem tam hrať na dvoch takýchto turnajoch za sebou a dúfam, že sa medzičasom vyhnem wimbledonskej kvalifikácii. Momentálne som tretí pod čiarou, bez Švéda Robina Söderlinga v podstate už druhý,“ uviedol K. Beck.

Univerzál Kubot, 49. v počítačovom poradí, si v 2. kolev Paríži zmeria sily s domácim Florentom Serrom, ktorý ťažil zo skreču favorizovaného Španiela Feliciana Lópeza už po piatich gemoch.

Univerzál Kubot, 49. v počítačovom poradí, si v 2. kole zmeria sily s domácim Florentom Serrom, ktorý ťažil zo skreču favorizovaného Španiela Feliciana Lópeza už po piatich gemoch.