Kandidovať v prezidentských voľbách bude aj Zuzana Čaputová, odovzdala podpisy občanov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Štefunko, Zuzana Čaputová
Zľava: Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Ivan Štefunko a kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová počas tlačovej besedy kandidátky na post prezidentky SR Zuzany Čaputovej k odovzdaniu podpisov potrebných ku kandidatúre na post prezidentky SR pred budovou Národnej rady SR. Bratislava, 24. január 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel Foto: SITA/Braňo Bibel.

BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) – Zuzana Čaputová sa oficiálne uchádza o post prezidentky SR. Vo štvrtok odovzdala do Národnej rady SR viac ako 18 400 podpisov občanov.

Ako uviedla pred novinármi, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ. Zároveň vo štvrtok hovorila s kandidátom na prezidenta Róbertom Mistríkom, ktorého pozýva do televízneho duelu, aby mali ľudia možnosť spoznať oboch demokratických kandidátov.

„Považujem za dôležité, aby si ľudia mohli vybrať na základe toho, ako si svoje postoje dokážeme obhajovať vo vzájomnej diskusii,“ uviedla s tým, že verí, že takýto priestor v niektorej z televízií dostanú.

Slabší kandidát podporí silnejšieho

Je presvedčená, že mnohí voliči, ktorí si želajú mať demokratického prezidenta, si budú vyberať práve medzi Čaputovou a Mistríkom. „Iba keď budú mať ľudia možnosť spoznať naše programy, hodnoty, urobia dobré rozhodnutie,“ uviedla.

Zároveň vyjadrila, že predvolebné prieskumy budú východiskom pri rozhodovaní o vzdaní sa kandidatúry. „V prípade výrazného rozdielu medzi nami dvoma a rizika, že by v druhom kole mali byť dvaja kandidáti s inými hodnotami, podporí slabší kandidát silnejšieho,“ uviedla.

Fica by sa ústavného sudcu nevymenovala

Čaputová by ako hlava štátu nevymenovala za sudcu Ústavného súdu SR Roberta Fica (Smer-SD). Podľa nej nespĺňa základné kritériá, Fico je príliš dlho vo vysokej politike a má nevysvetlené väzby na osoby, ktoré sú podozrivé z trestných činov. Preto je presvedčená, že nespĺňa kritérium nestrannosti a nezávislosti. „Preto by nemal ísť na ústavný súd,“ dodala.

Michal Truban, podpredseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska, ktoré Čaputovú podporuje, je presvedčený, že ľudia by si mali prezidenta vyberať na základe toho, ako sa kandidáti prejavia v predvolebných diskusiách. Čaputová má za sebou silný životný príbeh boja za spravodlivosť a boja proti zlým mocným, podľa neho nielen bojovala, ale aj vyhrala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal TrubanRobert MistríkZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko